Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 26 d. sekmadienis

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkams pavyko atlikti kraujo ląstelių tyrimą pasitelktus magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam jie sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje. 

„Kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka vėžio ir ŽIV gydymo veiksmingumą. Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių“, – sako „Siemens“ diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktorius Laurynas Vaškys.

Anot L. Vaškio tyrimą atliekant tradiciniu būdu iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti, reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.

Vis dėlto „Siemens“ mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir atliekant kraujo tyrimą aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. 

Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.

Tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį – tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Naujasis „Ford Focus“ debiutavo Mobiliojo pasaulio kongrese

Barselonos Mobiliojo pasaulio kongrese (MWC) šiandien įvyko neįprastas debiutas. Debiutantas – emocingos ir drąsios išvaizdos, puikiai pagamintas, prikimštas naujausių technologijų, taupus ir, žinoma, išmanus. skaityti »

Pirmąkart e. knygos autorius dalija e. autografus

Vilniaus knygų mugės dienomis Metų knygos apdovanojimui nominuotos elektroninės knygos „Stebėtojo užrašai“ autorius Dainius Dirgėla dalija elektroninius autografus skaityti »

Kaip XXI amžiaus technika pakeis gyvenimą? Nuo robotų iki išmaniųjų kontaktinių lęšių

Naujos technologinės idėjos ir per paskutiniuosius 20 metų atsiradę išradimai artina žmonių gyvenimą link fantastiniuose filmuose matytos realybės. skaityti »

VGTU studentai sukūrė nuotoliniu būdu valdomą robotinę ranką

Jaunieji Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) inžinieriai pristatė nuotoliniu būdu valdomą robotinę ranką. skaityti »

Geriausios „X“ klasės savybės ir veidrodiniams fotoaparatams būdingas „Fujifilm X-T1” valdymas

„Fujifilm“ pristato naują sisteminį „X“ klasės fotoaparatą „X-T1“. Aukščiausios klasės fotoaparatas „X-T1“ pasižymi „X“ klasei būdingu kompaktiškumu, mobilumu, greitu veikimu, SLR tipo fotoaparatams būdingu patogiu rankiniu valdymu, mechaniniais režimų ratukais ir atsparumu oro sąlygoms. skaityti »

Prestižinis „If design awards 2014“ apdovanojimas – Lietuvos bendrovei

Lietuvių kompanija „ACME Europe“ jau antrus metus iš eilės apdovanota prestižiniame “iF design awards 2014“ konkurse. Šiais metais laimėjimas atiteko net dviem produktams: kompiuterio krepšiui-kuprinei PEAK ir ausinėms MOON. skaityti »

„Huawei“ ir futbolo klubas „Arsenal“ tapo partneriais

Informacijos ir ryšio technologijų sprendimų tiekėja „Huawei” ir Anglijos futbolo klubas „Arsenal” paskelbė apie naują partnerystę. skaityti »

Į verslo dovanų rinką veržiasi saulės energija ir išmaniosios technologijos

Verslo dovanų ir suvenyrų rinkoje šviežiausias madas ima diktuoti saulės energija ir išmaniosios technologijos. skaityti »

Konkurse „Rašom!“ gydytojai rašys dailyraščiu

Prasidėjo jau ketvirtus metus iš eilės organizuojamas dailyraščio konkursas „Rašom!“. Kaip ir kiekvienais metais skirtingose amžiaus grupėse bus išrinkti ir apdovanoti dailiausiai rašantys. skaityti »

Dėl padidėjusio saulės aktyvumo „LituanicaSAT-1“ į kosmosą šiandien nekyla

Dėl saulės žybsnio ir padidėjusio aktyvumo JAV kosmoso agentūra NASA paskelbė atšaukianti raketos nešėjos „Antares“ planuotą paleidimą šiandien vakare 20:32 val. skaityti »