Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 26 d. sekmadienis

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkams pavyko atlikti kraujo ląstelių tyrimą pasitelktus magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam jie sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje. 

„Kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka vėžio ir ŽIV gydymo veiksmingumą. Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių“, – sako „Siemens“ diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktorius Laurynas Vaškys.

Anot L. Vaškio tyrimą atliekant tradiciniu būdu iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti, reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.

Vis dėlto „Siemens“ mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir atliekant kraujo tyrimą aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. 

Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.

Tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį – tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Mokslininkai kuria išmanųjį stiklą

Rusijos mokslininkai iš Maskvos valstybinio universiteto paskelbė kuriantys unikalų išmanųjį stiklą, kuris veikiamas elektros srovės geba keisti spalvas ir šviesos pralaidumą. skaityti »

Prietaisai ateities namuose: inovacijų pranašai

Mažoms erdvėms tinkančių prietaisų idėjos jau ne vienus metus gimsta tarptautinio koncepcinių buitinių prietaisų „Electrolux Design Lab“ dalyvių – dizaino studentų iš įvairių šalių – galvose. skaityti »

„Linux“ vartotojai jau gali naudotis užbaigta „Steam“ parduotuvės versija

Neseniai „duris“ atvėrė visų „Linux“ vartotojų laukta parduotuvė „Steam“, kuri pritaikyta išmaniesiems telefonams. skaityti »

Timas Cookas nenorėjo bylinėtis su „Samsung“

Dabartinis „Apple“ vadovas Timas Cookas buvo nusistatęs prieš tai, kad Pietų Korėjos kompanija „Samsung“ būtų paduota į teismą dėl „Apple“ produktų kopijavimo, tai šią savaitę paskelbė „Reuters“. skaityti »

Inovatyviausia įmone pasaulyje pripažinta „Nike“

Sportinių drabužių ir avalynės gamintoja „Nike“ išrinkta inovatyviausia 2013 metų pasaulio kompanija. Inovatyviausių pasaulio kompanijų sąrašą sudarė verslo leidinys „Fast Company". skaityti »

Japonai sukūrė spalvotą elektroninį popierių

Japonų kompanijos „Ricoh“ specialistai išplėtojo lanksčiųjų monochrominių ekranų, pramintų elektroniniu popieriumi, technologiją. Jų pademonstruotas 3,5 colio prototipas geba rodyti visaverčius spalvotus vaizdus. skaityti »

„Apple“ planuoja išleisti laikrodį

„Apple“ ketina išleisti laikrodžio pavidalo išmanųjį įrenginį. skaityti »

1996 m. kompiuteris „Deep Blue“ pirmą kartą nugalėjo Garį Kasparovą

1996 m. vasario 10 d. skelbiama technikos pergalė prieš žmogaus protą, kompiuteris „Deep Blue“ pirmą kartą nugalėjo Rusijos šachmatų didmeistris Garį Kasparovą. skaityti »

2009 m. Žemės orbitoje susidūrė dirbtiniai palydovai

2009 m. vasario 10 d. Žemės orbitoje susidūrė dirbtiniai palydovai „Iridium 33“ ir „Kosmos–2251“. skaityti »

Išmaniosios „iLumi“ LED lemputės veiks 20 metų

Pristatyta naujoji „iLumi“ energiją taupanti LED lemputė, kuri veiks 20 metų ir galės būti valdoma išmaniaisiais telefonais. skaityti »