Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 26 d. sekmadienis

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkams pavyko atlikti kraujo ląstelių tyrimą pasitelktus magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam jie sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje. 

„Kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka vėžio ir ŽIV gydymo veiksmingumą. Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių“, – sako „Siemens“ diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktorius Laurynas Vaškys.

Anot L. Vaškio tyrimą atliekant tradiciniu būdu iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti, reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.

Vis dėlto „Siemens“ mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir atliekant kraujo tyrimą aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. 

Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.

Tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį – tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Vokietijoje internetas pripažintas pirmos būtinybės dalyku

Vokietijos federalinis teismas internetą pripažino pirmos būtinybės dalyku. skaityti »

Olandijoje pasitelkiant 3D spausdintuvus bus pastatytas namas

Olandų inžinierius architektas Janžapas Riusienarsas ketina pastatyti namą iš elementų, išspausdintų 3D spausdintuvų. Be to, omenyje turimas ne banalus gyvenamasis pastatas, o namas visiškai neįprasto tipo – Mebiuso kilpos formos. skaityti »

„Google Glass“ išmanieji akiniai gali pasižymėti virtualia klaviatūra ant jūsų rankos

Pasklido žinia, kad išmanieji „Google Glass“ akiniai gali pasižymėti virtualia lazerio suprojektuota klaviatūra. skaityti »

Šiaurės Korėjoje iš turistų nebebus atimami mobilieji telefonai

Šiaurės Korėjos valdžia nuo šiol leis į šalį atvykstantiems turistams pasilikti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Tyrimas: pavojingiausios namų zonos jūsų „iPhone“

Kompanija „SquareTrade“, teikianti elektroninių įrenginių draudimo paslaugą, išsiaiškino, jog net 51 procentas nelaimingų atsitikimų su išmaniaisiais telefonais „iPhone“ nutinka namuose. skaityti »

„Google“ gavo milijoninį prizą už reklamą apie Dalai Lamą

„Google“ kūrybinė laboratorija (Google Creative Lab) pelnė leidinio „USA Today“ prizą už originaliausią spaudos reklamą. Pagrindinis konkurso prizas – galimybė publikuoti reklamą leidinyje „USA Today“ už milijoną dolerių. skaityti »

9-metis berniukas tapo sertifikuotu „Microsoft“ specialistu

9-erių Pranavas Kalyanas, JAV gyvenantis išeivis iš Indijos, sėkmingai išlaikė MCTS sertifikato (sertifikuoto „Microsoft“ technologijų specialisto) egzaminą. skaityti »

Policininkams ir gydytojams bus išduoti kišeniniai rentgeno aparatai

JAV Misūrio universiteto darbuotojai paskelbė ketinantys sukurti kišeninius mobilius rentgeno aparatus. skaityti »

JAV atsiras specialios „ligoninės dėžėse“

Viena iš įdomiausių technologijų, pristatytų Las Vegase jau besibaigiančioje parodoje „CES 2013“, – vadinamoji „ligoninė dėžėje“ „HealthSpot“. Tai nedidelė 3x3 metrų kabina, kurioje įdiegta medicininė įranga, būtina pirminei pacientų apžiūrai ir pagrindiniams tyrimams atlikti, taip pat vaizdo ryšio su gydytoju sistema. skaityti »

Škotai sukūrė mobiliąją programėlę kovoti su moterų alkoholizmu

Škotijos sveikatos apsaugos ministerija pristatė mobiliąją programėlę „Drinking Mirror“ („Geriančiųjų veidrodis“), padedančią kovoti su moterų alkoholizmu. skaityti »