Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 26 d. sekmadienis

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkams pavyko atlikti kraujo ląstelių tyrimą pasitelktus magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam jie sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje. 

„Kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka vėžio ir ŽIV gydymo veiksmingumą. Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių“, – sako „Siemens“ diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktorius Laurynas Vaškys.

Anot L. Vaškio tyrimą atliekant tradiciniu būdu iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti, reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.

Vis dėlto „Siemens“ mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir atliekant kraujo tyrimą aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. 

Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.

Tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį – tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Android“ vartotojams – daugiau nei šimto HD žaidimų rinkinys nemokamai

Vasaros pabaigoje pristačiusi „101–in–1“ žaidimų HD versiją, pritaikytą „iPad“, tarptautinė žaidimų kūrėja ir leidėja „Nordcurrent“ išleido ir „Android“ operacinei sistemai skirtus aukščiausios raiškos žaidimus. skaityti »

„Google“ paleido programėlę sekti Kalėdų Senelio pėdomis

„Google“ paleido programėlę „Santa Tracker“, kuri per Kūčias leis sekti paskui Kalėdų Senelio roges. skaityti »

Japonijoje išrastas ekonomiškas dušas

Kitų metų vasarį japonų kompanija TOTO pradės prekiauti nauju dušu „Air-In Shower“, kuris dėl specialios konstrukcijos galvutės leidžia sutaupyti iki 35 proc. vandens. skaityti »

„Amazon“ paskelbė perkamiausių 2012 metų knygų sąrašą

Apibendrindama 2012 metų rezultatus viena didžiausių pasaulyje internetinių parduotuvių amazon.com paskelbė savo perkamiausių 2012 metų knygų dešimtuką. skaityti »

„YouTube“ apie metų rezultatus papasakojo „Gangnam Style“ stiliumi

Vaizdo priegloba „YouTube“ sukūrė vaizdo klipą, pasakojantį apie populiariausius 2012 metų vaizdo įrašus. Jis nufilmuotas kaip Pietų Korėjos reperio PSY klipo „Gangnam Style“ parodija. skaityti »

Vokiečiai oro erdvę gins lazeriniu ginklu

Vokiečiai teigia sėkmingai integravę turimą lazerinį ginklą į pažangią oro erdvės gynybos sistemą. skaityti »

„Apple Store“ skelbia 2012 metų geriausiuosius

„Apple“ parduotuvės reziumuoja praeinančius metus. Kviečiame susipažinti su šių metų hitais. skaityti »

Dar vienas žingsnis vandeniliu varomų variklių link

Gauti vandenilio dujas, kuriomis būtų varomi ateities transporto priemonių varikliai ar gaminama elektros energija, pasidarė šiek tiek paprasčiau – mokslininkai ketina pasitelkti nieko nekainuojančią saulės šviesą. skaityti »

Baltieji rūmai reaguos į peticiją dėl erdvėlaivio „Death Star“ statybų

JAV prezidento Barako Obamos administracija turės reaguoti į peticiją, kurioje išreikštas noras 2016 m. pradėti erdvėlaivio „Death Star“ („Mirties žvaigždė”) statybos darbus, nes peticiją pasirašė labai daug piliečių. skaityti »

Ar žaidimai gali išgydyti karių nuoskaudas?

Šiuo metu žaidimai, skirti teigiamų pokyčių iniciavimui ir pozityviam problemų sprendimui, naudojami įvairiose sferose. Net JAV kariuomenėje žaidimai užėmė svarbią vietą. Įvairūs mokymai ir gydymai tampa praeitu etapu. Dabar veteranai gydomi žaidimais taip siekiant sugrąžinti žmonėms džiaugsmą ir viltį. skaityti »