Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 26 d. sekmadienis

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkams pavyko atlikti kraujo ląstelių tyrimą pasitelktus magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam jie sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje. 

„Kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka vėžio ir ŽIV gydymo veiksmingumą. Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių“, – sako „Siemens“ diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktorius Laurynas Vaškys.

Anot L. Vaškio tyrimą atliekant tradiciniu būdu iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti, reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.

Vis dėlto „Siemens“ mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir atliekant kraujo tyrimą aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. 

Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.

Tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį – tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„eBay“ keičia 17 metų tarnavusį logotipą

Internetinė parduotuvė „eBay“ rugsėjo 13 dieną pristatė naująjį logotipą, kuris pakeis tarnavusį nuo kompanijos įkūrimo dienos. skaityti »

„Google“ akiniai pristatyti ant podiumo

Amerikiečių dizainerė Diane von Furstenberg per savo drabužių kolekcijos pristatymą panaudojo „Google“ interaktyviuosius akinius „Project Glass“. skaityti »

Kanados laukuose – didžiausias pasaulyje QR kodas

Kanados fermerių šeima jai priklausančiame kukurūzų lauke Albertos provincijoje suformavo 2,9 hektaro QR kodą. skaityti »

Testuotojų diena

Rugsėjo 9–oji laikoma Testuotojų diena dėl vieno juokingo įvykio. 1945 m. rugsėjo 9 dieną Harvardo universiteto testuotojai, tikrindami skaičiavimo mašiną „Mark II Aiken relay calculator“, tarp mechaninės relės rado įstrigusį drugelį. skaityti »

Išmatuokite savo šypseną „Šypsenuokliu“

Lietuvos internetinėje erdvėje pasirodė pirmoji programa, sukurta naudojantis veidų atpažinimo sistema. Projektas „Šypsenuoklis“ gali identifikuoti vartotojo nuotaikas iš įkeltos fotografijos. skaityti »

„Sony“ interaktyvi magijos knyga pasirodys lapkritį

Kompanija „Sony“ paskelbė, kad interaktyvi magijos knyga „Wonderbook: Book of Spells“, sukurta bendradarbiaujant su Hario Poterio autore Joanne Rowling, prekyboje pasirodys lapkričio 13 dieną. skaityti »

Lady Gagos albumas taps mobiliąja programa

Naujasis Lady Gagos albumas ARTPOP bus išleistas ne tik tradiciniu formatu – kompaktinėje plokštelėje ir skaitmeniniu būdu, – bet ir taps mobiliąja programėle. skaityti »

Fizikos teoretikas: Žemę gyvybe „užkrėtė“ Marsas

Fizikos teoretikas Lorensas Krausas pareiškė, kad visai įmanoma, jei Marse marsaeigiui „Cursiosity“ pavyktų rasti gyvybės pėdsakų. skaityti »

„Samsung“ paneigė faktus apie vaikų išnaudojimą savo gamyklose

Bendrovė „Samsung“ atsakė į organizacijos „China Labor Watch“ pareiškimą, kuriame teigiama, esą įmonei priklausančiose kinų gamyklose išnaudojami nepilnamečiai. skaityti »

Amerikiečiai visas vestuves nufotografavo išmaniuoju telefonu „iPhone“

Fotografai Kim A Thom ir Cole‘as Rise‘as vienos San Francisko poros vestuves nufotografavo vien išmaniajame telefone „iPhone“ įmontuota kamera. Nuotraukas jie redagavo taikydami programą „Instagram“. skaityti »