Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 26 d. sekmadienis

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkams pavyko atlikti kraujo ląstelių tyrimą pasitelktus magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam jie sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje. 

„Kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka vėžio ir ŽIV gydymo veiksmingumą. Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių“, – sako „Siemens“ diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktorius Laurynas Vaškys.

Anot L. Vaškio tyrimą atliekant tradiciniu būdu iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti, reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.

Vis dėlto „Siemens“ mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir atliekant kraujo tyrimą aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. 

Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.

Tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį – tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Tesco“ sukūrė virtualų prekybos centrą

Mažmeninės prekybos bendrovė „Tesco“ Getviko oro uosto laukiamojoje salėje įrengė virtualią maisto prekių parduotuvę. skaityti »

Londono žaidynės gali nustelbti Pekino olimpiadą

Prognozuota, kad 2012 metų Olimpiadą žiūrės maždaug 4 mlrd. visų kontinentų gyventojų. skaityti »

„Google“ automobiliai nuvažiavo pusę milijono kilometrų

Bepiločiai „Google“ automobiliai per bandymus nuvažiavo jau daugiau kaip 300 tūkst. mylių (daugiau nei 480 tūkst. kilometrų). skaityti »

Japoniški hidroponikos stebuklai: ankštame „Agrokube“ – 10 tūkst. daržovių per metus

Daugiau kaip 10 tūkst. daržovių per metus kelių kvadratinių metrų „belangėje“, kuri vadinama „Agrokubu“ („Agri-cube“). Viduje – eilės lentynų su salotomis ir kitų daržovių ūgliais, daug šviesos, vandens ir trąšų tiekimo, oro kondicionavimo sistemos. skaityti »

Dėl naujo išradimo automobilių nebereikės plauti

Olandijos mokslininkai sukūrė unikalius automobilių dažus, kurie lieka švarūs bet kokiomis oro sąlygomis. skaityti »

Korėjiečiai sukūrė pirmą lankstomą elektroninį įrenginį

Korėjos inžinieriai sukūrė lanksčias baterijas ir jų pagrindu surinko pirmą lankstomą elektroninį įrenginį. skaityti »

„Samsung“ pusvelčiui superka senus mobiliuosius telefonus

Elektronikos gamintoja „Samsung“ pasisiūlė iš išmaniųjų telefonų „Galaxy S III“, „Galaxy S II“ ir „Galaxy Note“ pirkėjų supirkti senus mobiliuosius telefonus. skaityti »

Marsaeigis „Curiosity“ sėkmingai nusileido

Šiandien 8.32 val.(Lietuvos laiku) Marse nusileido NASA marsaeigis „Curiosity“. skaityti »

Muzikos ausinės katėms

Amerikiečių kompanija „Sol Republic“ sukūrė neįprastą įrenginį – ausines katėms. Tiesa, šio produkto yra tik dešimt vienetų ir kol kas neketinama pradėti masinės prekybos. skaityti »

Jūros šventė – telefone

Šiemet Klaipėdoje vykstančioje kasmetinėje Jūros šventėje nepasiklysti renginių gausoje padės specialiai tam sukurta nemokama programėlė. skaityti »