Sukurtas automobilis akliesiems

Publikuota: 2009 m. liepos 17 d. penktadienis

Šaltinis: www.itbaze.lt

Aklumas
Žmonėms su fizine negalia sudėtinga integruotis į visuomeninį gyvenimą, įprasti dalykai, prieinami daugumai, jiems yra neįmanomi. Ypač sudėtinga yra akliesiems, kurie iki Brailio rašto išradimo negalėjo net skaityti. Tačiau progresas nestovi vietoje ir neaplenkia šių žmonių kategorijos. Dabar aklieji gali tikėtis, kad savarankiškai atsisės už automobilio vairo.

Virdžinijos technologinio koledžo (Tech College of Engineering) studentų komanda sukūrė unikalų automobilį, kuris leidžia vairuoti akliesiems. Mašina valdoma taip pat kaip ir įprastas automobilis. Kūrėjai daugiausia dėmesio skyrė vairuotojo informavimui apie situaciją kelyje. Žinoma, šioje situacijoje reikia atsisakyti regėjimo signalų ir pakeisti juos signalais, kuriuos gali suvokti aklas žmogus. Šiuo atveju naudojama balso komandų ir vibracijos kombinacija, kuri informuoja vairuotoją apie kliūtis, priartėjimą prie posūkio arba sankryžos, iškilus pavojingai situacijai ir t. t.

Automobilio konstrukcija numato sensorių sistemos, taip pat ir lazerinio skenerio, naudojimą. Ji gaus informaciją apie kelią ir perduos ją vairuotojui. Kaip jau buvo minėta, informaciją apie situaciją kelyje gaunama ne tik balso signalais, bet ir vibracijomis – vairuotojas užsideda specialią vibruojančią liemenę. Iš pirmo žvilgsnio tokia kombinacija atrodo nereikalinga, tačiau jei naudoti tik balso pranešimus, to ne visada pakanka. Pavyzdžiui, pranešimas apie posūkį į kairę nepasako vairuotojui, kaip staigiai jis turi atliki šį veiksmą. Papildomą informaciją kaip tik ir suteikia vibruojanti liemenė. Bet ir tai dar ne viskas – sukurta unikali suspaustą orą naudojanti sistema, kuri suteikia vairuotojui papildomų duomenų apie padėtį kelyje.

Pirmuoju aklu vairuotoju tapęs Vesas Madžerusas teigiamai įvertino automobilio galimybes. Jam pirmoji automobilio vairavimo patirtis padarė didelį įspūdį. Vesas Madžerusas pažymėjo, kad sukurta sistema suteikia daugiau informacijos nei šalia sėdintis padėjėjas.

Kitas kūrėjų tikslas yra elektrinio variklio naudojimas, nes įprasto variklio skleidžiama vibracija mažina lazerinės sistemos vietovės skanavimo galimybes. Be to, elektromobilis neteršia aplinkos, bet šiuo atveju tai tik pagrindinių automobilio galimybių malonus papildymas.

 


 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Triukšmo žemėlapis padės susirasti tylesnį būstą

Kalifornijos technologijos instituto darbuotojas Brendan Farell sukūrė triukšmo žemėlapį, kuriame žmonės gali pasitikrinti triukšmo lygį aplink dominantį būstą, prieš jį įsigydami. skaityti »

„Huawei“ paaiškino, kaip mus veikia telefono ekrano spalvinė temperatūra

Kasdien naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, nesunku pastebėti, kad telefonų ir kitų įrenginių ekrano spalvos kartais skiriasi. Tačiau ar susimąstėte, nuo ko tai priklauso ir kaip šios spalvos mus veikia? skaityti »

Telefonus įkraus augalai

Barselonoje įsikūrusi pradedančioji įmonė „Arkyne Technologies“ atrado natūralų būdą įkrauti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Kraujo tyrimams Lietuvoje pasitelkiami robotai

Kaune pradėjo veikti vienintelė Baltijos šalyse visiškai robotizuota medicininių tyrimų laboratorija. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 metais, o dabar sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija. skaityti »

Londone planuojama pastatyti medinį dangoraižį

Londono rajone Barbikane numatoma pastatyti 300 metrų aukščio medinį dangoraižį, pavadintą „Oakwood Tower“. skaityti »

„Samsung“ užpatentavo papildytosios realybės lęšius

Kontaktiniuose lęšiuose bus įtaisyta miniatiūrinė vaizdo kamera ir projektorius, taip pat davikliai, leidžiantys valdyti lęšius judinant vokus ir mirksint. skaityti »

Kodėl žmogui geriau gyventi išmaniuosiuose namuose?

Kaip į mūsų visų kasdienybę įsiveržė išmanieji telefonai, taip, turbūt neilgai trukus, miestus ir gyvenvietes užvaldys ir išmanieji namai. skaityti »

Marškinėliai, parodantys žmogaus vidų

„Virtuali-Tee“ – papildytosios realybės marškinėliai, atvaizduojantys žmogaus vidaus organus. skaityti »

Išmanioji šakutė imituos druskos skonį

Tokijo universitete, „Rekimoto“ laboratorijoje, buvo sukurta išmanioji šakutė, imituojanti druskos skonį burnoje. Kad apgautų žmogaus receptorius, naudojama silpna elektros srovė. skaityti »

Ateityje duris atrakinsime ranka?

Mikroschemų gamintoja „Digiwell“ sukūrė į ranką implantuojamą NFC lustą. Operacija užtrunka vos kelias minutes ir primena paprastą injekciją. skaityti »