Sukurtas automobilis akliesiems

Publikuota: 2009 m. liepos 17 d. penktadienis

Šaltinis: www.itbaze.lt

Aklumas
Žmonėms su fizine negalia sudėtinga integruotis į visuomeninį gyvenimą, įprasti dalykai, prieinami daugumai, jiems yra neįmanomi. Ypač sudėtinga yra akliesiems, kurie iki Brailio rašto išradimo negalėjo net skaityti. Tačiau progresas nestovi vietoje ir neaplenkia šių žmonių kategorijos. Dabar aklieji gali tikėtis, kad savarankiškai atsisės už automobilio vairo.

Virdžinijos technologinio koledžo (Tech College of Engineering) studentų komanda sukūrė unikalų automobilį, kuris leidžia vairuoti akliesiems. Mašina valdoma taip pat kaip ir įprastas automobilis. Kūrėjai daugiausia dėmesio skyrė vairuotojo informavimui apie situaciją kelyje. Žinoma, šioje situacijoje reikia atsisakyti regėjimo signalų ir pakeisti juos signalais, kuriuos gali suvokti aklas žmogus. Šiuo atveju naudojama balso komandų ir vibracijos kombinacija, kuri informuoja vairuotoją apie kliūtis, priartėjimą prie posūkio arba sankryžos, iškilus pavojingai situacijai ir t. t.

Automobilio konstrukcija numato sensorių sistemos, taip pat ir lazerinio skenerio, naudojimą. Ji gaus informaciją apie kelią ir perduos ją vairuotojui. Kaip jau buvo minėta, informaciją apie situaciją kelyje gaunama ne tik balso signalais, bet ir vibracijomis – vairuotojas užsideda specialią vibruojančią liemenę. Iš pirmo žvilgsnio tokia kombinacija atrodo nereikalinga, tačiau jei naudoti tik balso pranešimus, to ne visada pakanka. Pavyzdžiui, pranešimas apie posūkį į kairę nepasako vairuotojui, kaip staigiai jis turi atliki šį veiksmą. Papildomą informaciją kaip tik ir suteikia vibruojanti liemenė. Bet ir tai dar ne viskas – sukurta unikali suspaustą orą naudojanti sistema, kuri suteikia vairuotojui papildomų duomenų apie padėtį kelyje.

Pirmuoju aklu vairuotoju tapęs Vesas Madžerusas teigiamai įvertino automobilio galimybes. Jam pirmoji automobilio vairavimo patirtis padarė didelį įspūdį. Vesas Madžerusas pažymėjo, kad sukurta sistema suteikia daugiau informacijos nei šalia sėdintis padėjėjas.

Kitas kūrėjų tikslas yra elektrinio variklio naudojimas, nes įprasto variklio skleidžiama vibracija mažina lazerinės sistemos vietovės skanavimo galimybes. Be to, elektromobilis neteršia aplinkos, bet šiuo atveju tai tik pagrindinių automobilio galimybių malonus papildymas.

 


 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Greičiausias sportinis dviratis, kurio registruoti varžyboms niekada neleis

Sportinių dviračių dizaino parametrus griežtai kontroliuoja Tarptautinė dviračių sporto sąjunga – pasaulinė dviračių sporto organizacija. Jei ne tos taisyklės, sportiniai dviračiai galėtų atrodyti kitaip. skaityti »

„London Fashion Week“ metu „Visa“ pristatė mokėjimų naujoves

„London Fashion Week“ metu buvo pristatyti pirmieji mokėjimo sistemos „Visa“ pasirodymo mados rinkoje rezultatai. skaityti »

Sukurtos ausinės, nedengiančios ausų

Islandijos dizaino studija „Studio Banana” sukūrė „Batband“ ausines, kurios nedengia ausų. skaityti »

Ką savo telefone laiko tikras krepšinio gerbėjas?

Ką daryti, jei darbo metu vykstančių rungtynių pamatyti nepavyksta, arba, jei dingus elektrai visi planai smagiai praleisti vakarą prie televizoriaus žlunga? skaityti »

Ateitis – kūdikio vežimėlis su oro filtru?

Dailės akademijos industrinio dizaino studentas Dominykas Budinas sukūrė „Oro skydą“ – kūdikio vežimėlis su oro filtru, apsaugančiu nuo užteršto oro, – ir tapo tarptautinio dizaino konkurso „Electrolux“ dizaino laboratorija vienu iš šešių finalininkų. skaityti »

Vandens švarą užtikrins knyga-filtras

Karnegio universiteto daktaras Teri Dankovich išrado vandens valymo knygą, kurios vienas puslapis gali išvalyti iki 100 litrų vandens, o visos tokios knygos užtektų 4-eriems metams. skaityti »

Naujas išradimas – mikrotermometras, tiksliai matuojantis ypač žemas temperatūras

Fizikai iš Aalto, Kopenhagos ir Bazelio universitetų sukūrė miniatiūrinį termometrą, kuriuo galima matuoti temperatūras iki 7 milikelvinų (mK). skaityti »

„Google“ kovos už tobulus kelius

„Google“ užpatentavo technologiją, kuri patobulins kelių žemėlapius, nurodydama kelių būklę. skaityti »

Gineso rekordai: Lietuvos banko Pinigų muziejaus milijono centų piramidė – didžiausia pasaulyje

Pasaulio Gineso rekordų knygos sudarytojai patvirtino, kad Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje stovi didžiausia piramidė iš 1 milijono 935 centų. skaityti »

JAV švietimo įstaigos mokys apie virtualias valiutas

Jungtinėse Amerikose Valstijose veikiantys koledžai ir universitetai pradėjo rengti savo studentams mokymus apie virtualias valiutas, tarp jų ir bitkoinus. skaityti »