Sukurtas automobilis akliesiems

Publikuota: 2009 m. liepos 17 d. penktadienis

Šaltinis: www.itbaze.lt

Aklumas
Žmonėms su fizine negalia sudėtinga integruotis į visuomeninį gyvenimą, įprasti dalykai, prieinami daugumai, jiems yra neįmanomi. Ypač sudėtinga yra akliesiems, kurie iki Brailio rašto išradimo negalėjo net skaityti. Tačiau progresas nestovi vietoje ir neaplenkia šių žmonių kategorijos. Dabar aklieji gali tikėtis, kad savarankiškai atsisės už automobilio vairo.

Virdžinijos technologinio koledžo (Tech College of Engineering) studentų komanda sukūrė unikalų automobilį, kuris leidžia vairuoti akliesiems. Mašina valdoma taip pat kaip ir įprastas automobilis. Kūrėjai daugiausia dėmesio skyrė vairuotojo informavimui apie situaciją kelyje. Žinoma, šioje situacijoje reikia atsisakyti regėjimo signalų ir pakeisti juos signalais, kuriuos gali suvokti aklas žmogus. Šiuo atveju naudojama balso komandų ir vibracijos kombinacija, kuri informuoja vairuotoją apie kliūtis, priartėjimą prie posūkio arba sankryžos, iškilus pavojingai situacijai ir t. t.

Automobilio konstrukcija numato sensorių sistemos, taip pat ir lazerinio skenerio, naudojimą. Ji gaus informaciją apie kelią ir perduos ją vairuotojui. Kaip jau buvo minėta, informaciją apie situaciją kelyje gaunama ne tik balso signalais, bet ir vibracijomis – vairuotojas užsideda specialią vibruojančią liemenę. Iš pirmo žvilgsnio tokia kombinacija atrodo nereikalinga, tačiau jei naudoti tik balso pranešimus, to ne visada pakanka. Pavyzdžiui, pranešimas apie posūkį į kairę nepasako vairuotojui, kaip staigiai jis turi atliki šį veiksmą. Papildomą informaciją kaip tik ir suteikia vibruojanti liemenė. Bet ir tai dar ne viskas – sukurta unikali suspaustą orą naudojanti sistema, kuri suteikia vairuotojui papildomų duomenų apie padėtį kelyje.

Pirmuoju aklu vairuotoju tapęs Vesas Madžerusas teigiamai įvertino automobilio galimybes. Jam pirmoji automobilio vairavimo patirtis padarė didelį įspūdį. Vesas Madžerusas pažymėjo, kad sukurta sistema suteikia daugiau informacijos nei šalia sėdintis padėjėjas.

Kitas kūrėjų tikslas yra elektrinio variklio naudojimas, nes įprasto variklio skleidžiama vibracija mažina lazerinės sistemos vietovės skanavimo galimybes. Be to, elektromobilis neteršia aplinkos, bet šiuo atveju tai tik pagrindinių automobilio galimybių malonus papildymas.

 


 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

TRUNK kuprinė nešiojamajam kompiuteriui: aktyvus gyvenimas Tavo kuprinėje!

Aktyviam ir praktiškam miesto žmogui skirtame nešiojamojo kompiuterio krepšyje TRUNK telpa viskas, ko gali prireikti per dieną – nuo nešiojamojo kompiuterio iki sportinės aprangos. skaityti »

Olandijoje – pirmasis pasaulyje elektros energiją gaminantis dviračių takas

Olandijoje nutiestas pirmasis pasaulyje dviračių takas su integruotais saulės elementais, kurie šviesiu paros metu gamina elektros energiją. skaityti »

Pradedama statyti rekordinio dydžio piramidė iš milijono monetų

Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje pradedama statyti monetų piramidė, kuri bus sudaryta iš vieno milijono vieno cento monetų. Tai bus didžiausia pasaulyje piramidė, pastatyta iš monetų. skaityti »

Druskininkuose įžiebtas didžiausias pasaulyje „Like“ simbolis

Lietuva turi dar vieną unikalų turizmo objektą – didžiausią pasaulyje „Like“ simbolį, skirtą socialiniams tinklams. Šis ženklas lapkričio 7 d., įžiebtas ant į geriausių pasaulio slidinėjimo trasų penketuką patenkančios Druskininkų „Snow Arena“ pastato fasado maždaug 50 metrų aukštyje. skaityti »

„Jūros liga“ ir kitos neišpręstos problemos gali gerokai sugadinti virtualios realybės reputaciją

Šiandien pagrindine virtualios realybės varomąja jėga yra kompanija „Oculus VR“. Būtent ji padėjo Samsung sukurti „Gear VR“, leidžiantį „Galaxy Note 4“ savininkams pasinerti į virtualią realybę, tačiau nepertraukiamas seansas gali trukti iki 25 minučių. skaityti »

„Forbes“ pristatė brangiausių 2014 m. prekės ženklų sąrašą

Žurnalas „Forbes“ eilinį kartą įvertino įvairių prekės ženklų kainą, atsižvelgdamas į kompanijų pelningumą ir jų įtaką pasaulyje. skaityti »

Tiksliausias pasaulyje laikrodis: nesustoti 5 mlrd. metų ir fiksuoti juodųjų skylių gravitacines bangas

Jei norėtumėte sužinoti tikslų laiką, jums tektų nukakti į Kolorado valstijoje (JAV) esantį Boulderio miestą. Ten cezio atomų fontanas matuoja oficialų JAV laiką. skaityti »

Moksleiviai nori sekti mokytojus „Facebook“, bet patys sekami būti nenori

80 proc. Lietuvos moksleivių norėtų per socialinius tinklus bendrauti ne tik su savo draugais, bet ir su mokytojais, o taip pat naudoti socialinius tinklus mokymosi procese – tai parodė nemokamų skaitmeninių mokymų pedagogams „Samsung Mokykla ateičiai“ kartu su Lietuvos mokinių parlamentu atlikta apklausa. skaityti »

97 milijonus svarų kainuojantis superkompiuteris numatys orus jūsų kieme

Jungtinės Karalystės Meteorologijos tarnyba paskelbė apie planus kitais metais Ekseteryje pastatyti didžiausią pasaulyje klimato tyrimams skirtą superkompiuterį. skaityti »

„Google“ žemėlapiai apie Vilnių papasakos daugiau nei iki šiol

Žemėlapis – vienas svarbiausių dalykų kiekvienoje kelionėje. Pasaulyje kasmet keliauja milijardas žmonių, o daugiau kaip 5 mln. aplanko ir Lietuvą. Daugelis šių keliautojų žemėlapius nešiojasi tiesiog kišenėje gulinčiame telefone ar kitame išmaniajame prietaise. skaityti »