Švaruoliams gresia diabetas, atskleidė tyrimas

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 29 d. pirmadienis

Prausykla
D. Britanijos mokslininkai tvirtina, kad pernelyg uoliems švaruoliams, dažnai plaunantiems savo rankas, kyla didesnis pavojus susirgti diabetu. Ypač tai pavojinga vaikams.

Tyrimo išvadose sakoma, kad pastaraisiais metais D. Britanijoje stebimą spartų pirmojo tipo diabeto plitimą jaunesnių nei 5 metų vaikų amžiaus grupėje galima paaiškinti tuo, kad vaikystėje jie buvo pernelyg apsaugoti nuo įvairių bakterijų ir virusų, skelbia dienraštis „Daily Mail“.

Vaikų, sergančių pirmojo tipo diabetu, skaičius šalyje nuo 1980-ųjų vidurio šalyje išaugo 5 kartus.

Bristolio universiteto (D. Britanija) mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai skelbiami žurnale „Nature“. Tyrėjai taip pat teigia nustatę, kad vadinamosios „draugiškos“ bakterijos žmogaus virškinamajame trakte padeda išvengti šios rūšies diabeto.

Dienraščio teigimu šis atradimas patvirtina vadinamąją „higienos teoriją“, teigiančią, kad per mažas kontaktas su bakterijomis ir virusais didina alergijų, astmos bei kitų žmogaus imuninės sistemos sutrikimų įtakojamų ligų pavojų.

Pasak mokslininkų, kontaktas su tam tikrų tipų bakterijomis gali padėti užkirsti kelią pirmojo tipo diabetui, kuris dažnai išsivysto vaikystėje, kai imuninė sistema pradeda atakuoti insuliną gaminančias ląsteles.

Bristolio universitete buvo atliekami bandymai su genetiškai pakeistomis pelėmis, kurios neturėjo į bakterijas reaguojančios imuninės sistemos dalies. Eksperimentai atskleidė, kad 80 proc. tokių pelių, išaugintų nuo mikrobų apsaugotoje aplinkoje ir dėl to žarnyne neturėjusių „draugiškų“ bakterijų, vėliau susirgo sunkiomis diabeto formomis.

Tačiau kai genetiškai pakeistoms pelėms buvo duodamas paprastai žarnyne gyvenančių bakterijų „kokteilis“, susirgimų diabetu skaičius „dramatiškai“ sumažėjo, rašo „Daily Mail“.

„Labai svarbu suvokti ryšį tarp mūsų žarnyno „floros“ ir mūsų organizmo imuninės sistemos, – dienraščiui sakė Bristolio universiteto profesorė Susana Wong. – Dabar siekiame identifikuoti tas draugiškas bakterijas, kurios sukelia tokį apsauginį efektą, ir išsiaiškinti, kaip jos geba sustabdyti pirmojo tipo diabeto vystymąsi“.

Šis tyrimas nebuvo siejamas su antrojo tipo diabetu. Ši labiau paplitusi cukraligės forma, kuria D. Britanijoje serga daugiau nei 2 mln. žmonių, siejama su nutukimu ir nesveiku gyvenimo būdu, pastebi dienraštis.

Žurnale „Nature“ paskelbti tyrimo rezultatai sudomino įvairių šalių, tarp jų ir Australijos, endokrinologus. Flinderio medicinos centro Pietų Australijoje endokrinologijos profesorius Nikolajus Petrovskis pareiškė, kad tai labai svarbi naujiena ir mitybos požiūriu. „Rezultatai liudija, kad prebiotikų, pavyzdžiui, inulino, ir probiotikų, tokių kaip jogurtas ir kefyras, įtraukimas į vaikų valgiaraštį gali padėti apsaugoti juos nuo autoimuninio diabeto“, – sakė jis. Pasak mokslininko, tyrimo duomenys paaiškina, kodėl motinos pienu žindytiems kūdikiams gresia mažesnis pavojus vėliau susirgti pirmojo tipo diabetu, nei tiems, kurie buvo maitinami karvės pieno produktais.

Jis taip pat pabrėžė, kad eksperimentai su genetiškai pakeistomis pelėmis gali paaiškinti, kodėl ši liga taip smarkiai plinta Australijoje ir kitose Vakarų šalyse, kur visuomenė itin didelį dėmesį skiria sterilumui ir švarai.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Triukšmo žemėlapis padės susirasti tylesnį būstą

Kalifornijos technologijos instituto darbuotojas Brendan Farell sukūrė triukšmo žemėlapį, kuriame žmonės gali pasitikrinti triukšmo lygį aplink dominantį būstą, prieš jį įsigydami. skaityti »

„Huawei“ paaiškino, kaip mus veikia telefono ekrano spalvinė temperatūra

Kasdien naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, nesunku pastebėti, kad telefonų ir kitų įrenginių ekrano spalvos kartais skiriasi. Tačiau ar susimąstėte, nuo ko tai priklauso ir kaip šios spalvos mus veikia? skaityti »

Telefonus įkraus augalai

Barselonoje įsikūrusi pradedančioji įmonė „Arkyne Technologies“ atrado natūralų būdą įkrauti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Kraujo tyrimams Lietuvoje pasitelkiami robotai

Kaune pradėjo veikti vienintelė Baltijos šalyse visiškai robotizuota medicininių tyrimų laboratorija. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 metais, o dabar sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija. skaityti »

Londone planuojama pastatyti medinį dangoraižį

Londono rajone Barbikane numatoma pastatyti 300 metrų aukščio medinį dangoraižį, pavadintą „Oakwood Tower“. skaityti »

„Samsung“ užpatentavo papildytosios realybės lęšius

Kontaktiniuose lęšiuose bus įtaisyta miniatiūrinė vaizdo kamera ir projektorius, taip pat davikliai, leidžiantys valdyti lęšius judinant vokus ir mirksint. skaityti »

Kodėl žmogui geriau gyventi išmaniuosiuose namuose?

Kaip į mūsų visų kasdienybę įsiveržė išmanieji telefonai, taip, turbūt neilgai trukus, miestus ir gyvenvietes užvaldys ir išmanieji namai. skaityti »

Marškinėliai, parodantys žmogaus vidų

„Virtuali-Tee“ – papildytosios realybės marškinėliai, atvaizduojantys žmogaus vidaus organus. skaityti »

Išmanioji šakutė imituos druskos skonį

Tokijo universitete, „Rekimoto“ laboratorijoje, buvo sukurta išmanioji šakutė, imituojanti druskos skonį burnoje. Kad apgautų žmogaus receptorius, naudojama silpna elektros srovė. skaityti »

Ateityje duris atrakinsime ranka?

Mikroschemų gamintoja „Digiwell“ sukūrė į ranką implantuojamą NFC lustą. Operacija užtrunka vos kelias minutes ir primena paprastą injekciją. skaityti »