Užrašyta mažiausia periodinė elementų lentelė

Publikuota: 2011 m. spalio 12 d. trečiadienis

2012 metų Pasaulio Gineso rekordų knygoje atsirado įrašas, patvirtinantis, jog Notingemo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkams pavyko užrašyti pačią mažiausią periodinę elementų lentelę.

Tam tyrėjams prireikė chemijos profesoriaus Martino Poliakofo (Martyn Poliakoff) pagalbos. Jei tiksliau – jo plaukų sruogos. Notingemo universiteto Nanotechnologijų ir nanomokslo specialistai, pasitelkę visą savo išmonę ir įgreitintų galio jonų pluoštelį, sukūrė tokią mažą lentelę, jog milijonai jų tilptų įprastiniame bloknoto lapelyje.

„Aš tiesiog sužavėtas, – pasakoja profesorius. – Net baisiausiuose košmaruose neregėjau savęs Pasaulio Gineso rekordų knygoje, ką jau bekalbėti apie tai, jog čia atsidūrė mano plaukai! Už tai, kad aš visgi čia, reikėtų padėkoti Notingemo universiteto Nanotechnologijų centrui.“

M. Poliakofas yra vienas iš pagrindinių „Periodinės vaizdelių lentelės“ veikėjų. Pati mažiausia periodinė elementų lentelė buvo dovana, kurią gimtadienio proga profesoriui įteikė kolegos. Labai greitai M. Poliakofas tapo tikra YouTube žvaigžde.

Šiuo metu mokslininkas skaito paskaitų ciklą Australijoje, tačiau apie tai spaudoje pasirodančiuose pranešimuose dažnai nutylima. Jis keliauja kartu su šio pokštu įgyvendintoju Bradžiu Haranu (Brady Haran).

„Mes niekada neketinome siekti pasaulio rekordo, tad tai yra malonus netikėtumas, – atvirauja B. Haranas. – Pagrindinis mūsų sukurtų vaizdelių tikslas yra sudominti žmones chemija. Tai, kad mūsų mažytę lentelę pavyko pateikti tokioje knygoje, tik prisideda prie mūsų tikslo įgyvendinimo.“

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Mokslininkams pavyko sukurti ypač efektyvią saulės bateriją

Bendra Vokietijos ir Prancūzijos mokslininkų komanda po daugybės bandymų pasiekė ilgai lauktą rezultatą – jiems pavyko sukurti ypač mažą saulės energijos bateriją, kurios efektyvumas 50 proc. didesnis nei pirmtakių. skaityti »

Ateities vizija: išmaniosios svarstyklės

XXI amžiuje vis daugiau žmonių stengiasi laikytis sveiko gyvenimo būdų principų: sveikai maitintis, sportuoti ir kitaip rūpintis savo savijauta bei išvaizda. Praktiškų produktų kūrėjas dizaineris Fani Mengas pasiūlė išmaniąsias svarstykles, suteiksiančias daugiau svarbios informacijos. skaityti »

Steve‘o Jobso tėvų namą siūloma paversti istoriniu paminklu

Namui, kuriame jaunystėje gyveno kompanijos „Apple“ įkūrėjas Steve‘as Jobsas, pasiūlyta priskirti istorinio paminklo statusą. skaityti »

„Simpsonų“ kūrėjai į serialą prikaišiojo matematinių paslapčių

Seriale „Simpsonai“ įpintoms matematinėms mįslėms įminti britų mokslo žurnalistas Simonas Singhas paskyrė visą knygą „Simpsonai ir jų matematinės paslaptys“. skaityti »

„Yahoo!“ inžinieriai sukūrė balsu valdomą 3D spausdintuvą

Kompanija „Yahoo!“ pristatė Japonijos padalinio inžinierių sukurtą naują balsu valdomą 3D spausdintuvą „Hands on Search“. skaityti »

Pristatyta pripučiama kompiuterio pelė

Dauguma mūsų keliaudami naudojamės pripučiamomis pagalvėmis, vykdami į gamtą pasiimame pripučiamą kamuolį ar čiužinį. O štai dizaineriai Bongkunas Shinas, Heungkyo Seo, Jiwoongas Hwangas ir Wooteikas Limas siūlo pripučiamą kompiuterio pelę. skaityti »

Idėja: vienas pultelis visiems prietaisams

Įsivaizduokite nedidelį, kompaktišką pultelį, kuriuo galėtumėte valdyti visus namuose esančius prietaisus. Idėja išties patraukli. Kai kurios kompanijos jau siūlo panašių prietaisų, tačiau dizainerio Tobi Kimo nuomone, į viską reikia žvelgti daug paprasčiau. skaityti »

„Žalgirio mūšis“ – pirmasis 3D formatu atkurtas paveikslas

Lenkijos animatorių komanda pirmą kartą istorijoje atliko stereoskopinę paveikslo – Jano Mateikos „Žalgirio mūšis“ – rekonstrukciją, leidžiančią drobę atkurti trimačiu formatu. skaityti »

Mygtukas „Patinka“ pripažintas žodžio laisvės dalimi

Paspaudimas mygtuko „Patinka“ (Like) po pranešimu socialiniame tinkle „Facebook“ yra žodžio laisvės pasireiškimas ir yra ginamas JAV konstitucijos. skaityti »

10 įsimintinų S. Jobso gyvenimo taisyklių – filme „Jobs“

Jūs dar nespėjote pagalvoti, o jis jau sukūrė ir paaiškino, kad jūs visada to norėjote, bet nežinojote, kaip tai pasakyti. Pristatome ypač vertas dėmesio Stevo Jobso citatas, kurios skamba šiame filme, – apie drąsą gyventi, laužyti taisykles, genialių žmonių bruožus, sėkmės paslaptis, verslo filosofiją. skaityti »