Velykų įdomybės

Publikuota: 2009 m. balandžio 6 d. pirmadienis

Margučiai
Per Velykas ant stalo būdavo statomas jaunas berželis, o ant jo šakų pakabinami 9 arba 12 margučių. Medelį dar puošdavo kaspinais, sausainiais ar popierinėmis gėlėmis. Margučius nuo velykinio medelio dovanodavo tik ypač geriems draugams, tikėta, kad jie atneša laimę ir sveikatą.

Šiek tiek primena Kalėdas ir Naujuosius metus, ar ne? Pasirodo, kad persai kovo mėnesį švęsdavo Naujuosius metus, o dažyti kiaušiniai jiems reiškė Naujųjų metų gimimą.

Prieš 30 000 metų
Daugiau nei prieš 30 000 metų kiaušiniai pradėti marginti senovės Egipte ir Persijoje, kur buvo tikima, kad tai – visatos simbolis.
Kiaušinis pagonių religijoje dėl ovalios formos simbolizuoja kosmosą, gyvybės atsiradimą, vaisingumą, o jame gyvenanti gyvatė, požemio ir derliaus globėja, pavasarį prikelia augmeniją.
Dėl to per Velykas margučiai ridinėjami – susilietę su žeme pažadina požemio dvasias.
Margučių daužymas turėjo tokią pat prasmę – dužus kiaušiniui į laisvę esą išeina gyvybės nešėja – kosminė gyvatė.

Kiaušinių marginimas
Ant kiaušinių buvo skutinėjamos ar vašku piešiamos saulutės (kad augmenijai netrūktų saulės), žvaigždės (kad laukams netrūktų šviesos ir naktį), įvairi augmenija, raštų deriniai.
Specialią reikšmę turėjo ir kiaušinio spalva. Raudona simbolizavo gyvybę, juoda – žemę, mėlyna – dangų, žalia – bundančią augmeniją, geltona – pribrendusius javus.

Trynys – aukso karūna
Brangiausi pasaulyje margučiai buvo sukurti Rusijoje. 1880 m. Rusijos caras Aleksandras nusprendė nustebinti savo žmoną Mariją ir per Velykas padovanoti jai ką nors nepaprasto. Dovaną užsakė pas Sankt Peterburge gyvenusį prancūzų juvelyrą Peterį Karlą Faberge. Jis sukūrė tikrą šedevrą – iš platinos padarė kiaušinį, į kurio vidų įdėjo mažesnį auksinį kiaušinį, o į šio vidų – mažytę imperatorišką karūnėlę, puoštą brangakmeniais. Nuo tada kasmet per Velykas Faberge imperatoriui padarydavo vis naują kiaušinį iš brangiųjų metalų (iš viso sukūrė 57 kiaušinius).

Ispanijoje – torijos
Šveicarai per Velykas važiuoja atostogauti į pajūrį, italai ieško staigmenų (plastikinių žaisliukų ar brangenybių) šokolado kiaušiniuose.

Ispanai, kurie tvirtina niekada nedažę velykinių margučių, tiesiog smagiai leidžia laiką su draugais ir turėdami laiko gamina tradicinį Velykų patiekalą – toriją (piene išmirkyta ir iškepta duona, apibarstyta ruduoju cukrumi).

Suomiams ši šventė asocijuojasi su fejerverkais ir ugnies šou, kažkada turėjusiais gąsdinti piktąsias dvasias.
O Vokietijoje balandį suklesti šokoladinių triušiukų pramonė (triušis – senovės saksams ir Amerikos indėnams buvo gyvybės nešėjo simbolis).


 

Šaltinis: www.aidas.us
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Neatrasta ekonominė nauda: geologai ieško meteoritinių kraterių

Lietuvos geologijos tarnyba (LGT), bendradarbiaudama su Vilniaus universitetu, vykdo projektą „Lietuvos impaktiniai krateriai“. skaityti »

LG prisijungė prie Atvirojo automobilių aljanso ir kurs išmaniųjų automobilių įrangą

„LG Electronics“ (LG) tapo Atvirojo automobilių aljanso (ang. Open Automotive Alliance) nare. skaityti »

Procesorių gamintojos „Intel“ sukurta kamera atpažins jūsų nuotaiką

Procesorių gamintoja „Intel“ kitais metais planuoja į planšetinių kompiuterių modelius montuoti erdvinį pasaulio vaizdą galinčias filmuoti „RealSense 3D“ kameras. skaityti »

LG pristato „LG G Watch“ su „Android Wear“ operacine sistema

„LG Electronics“ (LG) pristato „LG G Watch“ laikrodį, vieną iš pirmųjų įrenginių su „Google“ operacine sistema „Android Wear“, pritaikyta dėvimiems įrenginiams. skaityti »

Brazilijos futbolo stadionas iš saulės pagamina daugiau energijos nei 11 čempionato dalyvių

Vienuolika iš 32 pasaulio futbolo čempionate dalyvaujančių valstybių sugeneruoja mažiau saulės energijos, nei Brazilijos nacionalinis stadionas. skaityti »

Žinutėmis perduodami kvapai – jau realybė!

Amerikos gamtos istorijos muziejus (angl. Museum of Natural History) Manhetene, bendradarbiaudamas su išradėjais profesoriumi David Edwards ir Rachel Field, pademonstravo savo naują kvapų-pranešimų platformą. skaityti »

Radijo bangomis valdomų laivelių komanda – tarp laimėtojų

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) komanda Lietuvos motorlaivių federacijos taurės varžybose varžėsi dviejose laivų modelių klasėse. skaityti »

Eksperimentas patvirtino: žmonių teleportacija įmanoma

Žmonių persikėlimas erdvėje gali tapti realybe, kadangi jokie fizikos dėsniai iš esmės neprieštarauja didelių objektų, įskaitant žmones teleportacijai, teigia mokslininkai. skaityti »

NASA kosminiame „sode“ astronautai sėja pirmąsias daržoves

Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) dabar dėmesio centre raudonosios salotos. Praėjusią savaitę NASA pranešė apie aktyvuotą augalų auginimo sistemą skriejančioje laboratorijoje. skaityti »

Jau greitai skrydžiai lėktuvu bus valdomi mintimis

Profesorius Florian Holzapfel su mokslininkų komanda vykdydami ES finansuojamą projektą „Brainflight“, tiria būdus, kaip smegenys galėtų kontroliuoti skrydį lėktuvu. skaityti »