Velykų įdomybės

Publikuota: 2009 m. balandžio 6 d. pirmadienis

Margučiai
Per Velykas ant stalo būdavo statomas jaunas berželis, o ant jo šakų pakabinami 9 arba 12 margučių. Medelį dar puošdavo kaspinais, sausainiais ar popierinėmis gėlėmis. Margučius nuo velykinio medelio dovanodavo tik ypač geriems draugams, tikėta, kad jie atneša laimę ir sveikatą.

Šiek tiek primena Kalėdas ir Naujuosius metus, ar ne? Pasirodo, kad persai kovo mėnesį švęsdavo Naujuosius metus, o dažyti kiaušiniai jiems reiškė Naujųjų metų gimimą.

Prieš 30 000 metų
Daugiau nei prieš 30 000 metų kiaušiniai pradėti marginti senovės Egipte ir Persijoje, kur buvo tikima, kad tai – visatos simbolis.
Kiaušinis pagonių religijoje dėl ovalios formos simbolizuoja kosmosą, gyvybės atsiradimą, vaisingumą, o jame gyvenanti gyvatė, požemio ir derliaus globėja, pavasarį prikelia augmeniją.
Dėl to per Velykas margučiai ridinėjami – susilietę su žeme pažadina požemio dvasias.
Margučių daužymas turėjo tokią pat prasmę – dužus kiaušiniui į laisvę esą išeina gyvybės nešėja – kosminė gyvatė.

Kiaušinių marginimas
Ant kiaušinių buvo skutinėjamos ar vašku piešiamos saulutės (kad augmenijai netrūktų saulės), žvaigždės (kad laukams netrūktų šviesos ir naktį), įvairi augmenija, raštų deriniai.
Specialią reikšmę turėjo ir kiaušinio spalva. Raudona simbolizavo gyvybę, juoda – žemę, mėlyna – dangų, žalia – bundančią augmeniją, geltona – pribrendusius javus.

Trynys – aukso karūna
Brangiausi pasaulyje margučiai buvo sukurti Rusijoje. 1880 m. Rusijos caras Aleksandras nusprendė nustebinti savo žmoną Mariją ir per Velykas padovanoti jai ką nors nepaprasto. Dovaną užsakė pas Sankt Peterburge gyvenusį prancūzų juvelyrą Peterį Karlą Faberge. Jis sukūrė tikrą šedevrą – iš platinos padarė kiaušinį, į kurio vidų įdėjo mažesnį auksinį kiaušinį, o į šio vidų – mažytę imperatorišką karūnėlę, puoštą brangakmeniais. Nuo tada kasmet per Velykas Faberge imperatoriui padarydavo vis naują kiaušinį iš brangiųjų metalų (iš viso sukūrė 57 kiaušinius).

Ispanijoje – torijos
Šveicarai per Velykas važiuoja atostogauti į pajūrį, italai ieško staigmenų (plastikinių žaisliukų ar brangenybių) šokolado kiaušiniuose.

Ispanai, kurie tvirtina niekada nedažę velykinių margučių, tiesiog smagiai leidžia laiką su draugais ir turėdami laiko gamina tradicinį Velykų patiekalą – toriją (piene išmirkyta ir iškepta duona, apibarstyta ruduoju cukrumi).

Suomiams ši šventė asocijuojasi su fejerverkais ir ugnies šou, kažkada turėjusiais gąsdinti piktąsias dvasias.
O Vokietijoje balandį suklesti šokoladinių triušiukų pramonė (triušis – senovės saksams ir Amerikos indėnams buvo gyvybės nešėjo simbolis).


 

Šaltinis: www.aidas.us
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Be vairo ir pedalų: pirmasis naujojo „Google“ autonomobilio bandomasis važiavimas

Jau kitais metais į JAV kelius ir gatves išriedės pirmasis dviviečių „Google“ autonomobilių (autonominių automobilių) šimtukas. skaityti »

Ateities baldai – judantys ir formą keičiantys robotai

Šveicarijos mokslininkai užsibrėžė sau tikslą sukurti išmaniuosius baldus, kurie galėtų judėti po visus namus ir prireikus keisti savo formą. skaityti »

„LitSat-1“ misijos pabaigą vainikuos krentančios žvaigždės žybsnis danguje

Jau po kelių savaičių Kauno technologijos universiteto (KTU) sukurtas lietuviškas palydovas „LitSat-1“ taps krentančia žvaigžde danguje, prieš tai paskutinį kartą ištransliavęs lietuvių tautos žinutę iš kosmoso „Lietuva myli laisvę“. skaityti »

Vilniaus universitete bus pristatyta pirmoji lietuviška nuotrauka iš kosmoso

Gegužės 21-ąją, 15 val. iš Vilniaus universiteto bibliotekos Baltosios salės tiesiogiai per LRT televizijos laidą „Laba diena, Lietuva“ visuomenei bus pristatyta pirmoji lietuviška nuotrauka iš kosmoso. skaityti »

Lietuvių mokslininkai sukūrė treniruoklį žmonėms, patyrusiems insultą

Lietuvių sukurtas reabilitacijai po insulto ir nugaros smegenų pažeidimų skirtas eisenos treniruoklis pavadinimu „Eik“, pacientams padės greičiau grįžti į visavertį gyvenimą. skaityti »

Italų dizainerį sužavėjo KTU studento sukurtas išmanusis žiedas

Kūrybinėse dizaino dirbtuvėse studentai ir specialistai sukūrė ant piršto maunamą žiedą, kuriuo bus valdomi aplink mus esantys išmanieji įrenginiai – mobilusis telefonas, televizorius, kompiuteris, „protingas“ namas. skaityti »

KTU mokslininkai dalyvauja unikalaus meninio atrakciono kūrime

Jei manote, kad norėdami sužinoti naujausių mokslinių tyrimų rezultatus, privalote prenumeruoti mokslinius leidinius ir dalyvauti mokslinėse konferencijose – klystate. skaityti »

Mados ir elektronikos rinkų konvergencija?

Aštuntame dešimtmetyje, pradėdamas kompiuterių revoliuciją, Bilas Geitsas siekė, jog kompiuteris būtų kiekvienuose namuose, ant kiekvieno darbo stalo... Įdomu, ar jis numanė, jog jau už keturių dešimtmečių daugelis ne tik turės po kelis, įvairių dydžių kompiuterius, bet ir sunkiai įsivaizduos savo kasdienybę be jų? skaityti »

Kviečiama išbandyti jėgas programinio kodo poezijos konkurse

Gegužės mėnesį prasideda programinio kodo poezijos konkursas, kurio metu programišiai kviečiami kurti eiles „Java“, „C++“ arba „C#“ kalbomis. skaityti »

IBM ir „National Geographic Kids“ pasiekė Guinnesso rekordą, 3D printeriu atspausdinę mažiausią pasaulyje žurnalo viršelį

„National Geographic Kids“ pranešė apie devintąjį pasiektą Guinness rekordą – šįkart už mažiausią žurnalo viršelį, sukurtą naudojant IBM patentuotą būdą. skaityti »