Velykų įdomybės

Publikuota: 2009 m. balandžio 6 d. pirmadienis

Margučiai
Per Velykas ant stalo būdavo statomas jaunas berželis, o ant jo šakų pakabinami 9 arba 12 margučių. Medelį dar puošdavo kaspinais, sausainiais ar popierinėmis gėlėmis. Margučius nuo velykinio medelio dovanodavo tik ypač geriems draugams, tikėta, kad jie atneša laimę ir sveikatą.

Šiek tiek primena Kalėdas ir Naujuosius metus, ar ne? Pasirodo, kad persai kovo mėnesį švęsdavo Naujuosius metus, o dažyti kiaušiniai jiems reiškė Naujųjų metų gimimą.

Prieš 30 000 metų
Daugiau nei prieš 30 000 metų kiaušiniai pradėti marginti senovės Egipte ir Persijoje, kur buvo tikima, kad tai – visatos simbolis.
Kiaušinis pagonių religijoje dėl ovalios formos simbolizuoja kosmosą, gyvybės atsiradimą, vaisingumą, o jame gyvenanti gyvatė, požemio ir derliaus globėja, pavasarį prikelia augmeniją.
Dėl to per Velykas margučiai ridinėjami – susilietę su žeme pažadina požemio dvasias.
Margučių daužymas turėjo tokią pat prasmę – dužus kiaušiniui į laisvę esą išeina gyvybės nešėja – kosminė gyvatė.

Kiaušinių marginimas
Ant kiaušinių buvo skutinėjamos ar vašku piešiamos saulutės (kad augmenijai netrūktų saulės), žvaigždės (kad laukams netrūktų šviesos ir naktį), įvairi augmenija, raštų deriniai.
Specialią reikšmę turėjo ir kiaušinio spalva. Raudona simbolizavo gyvybę, juoda – žemę, mėlyna – dangų, žalia – bundančią augmeniją, geltona – pribrendusius javus.

Trynys – aukso karūna
Brangiausi pasaulyje margučiai buvo sukurti Rusijoje. 1880 m. Rusijos caras Aleksandras nusprendė nustebinti savo žmoną Mariją ir per Velykas padovanoti jai ką nors nepaprasto. Dovaną užsakė pas Sankt Peterburge gyvenusį prancūzų juvelyrą Peterį Karlą Faberge. Jis sukūrė tikrą šedevrą – iš platinos padarė kiaušinį, į kurio vidų įdėjo mažesnį auksinį kiaušinį, o į šio vidų – mažytę imperatorišką karūnėlę, puoštą brangakmeniais. Nuo tada kasmet per Velykas Faberge imperatoriui padarydavo vis naują kiaušinį iš brangiųjų metalų (iš viso sukūrė 57 kiaušinius).

Ispanijoje – torijos
Šveicarai per Velykas važiuoja atostogauti į pajūrį, italai ieško staigmenų (plastikinių žaisliukų ar brangenybių) šokolado kiaušiniuose.

Ispanai, kurie tvirtina niekada nedažę velykinių margučių, tiesiog smagiai leidžia laiką su draugais ir turėdami laiko gamina tradicinį Velykų patiekalą – toriją (piene išmirkyta ir iškepta duona, apibarstyta ruduoju cukrumi).

Suomiams ši šventė asocijuojasi su fejerverkais ir ugnies šou, kažkada turėjusiais gąsdinti piktąsias dvasias.
O Vokietijoje balandį suklesti šokoladinių triušiukų pramonė (triušis – senovės saksams ir Amerikos indėnams buvo gyvybės nešėjo simbolis).


 

Šaltinis: www.aidas.us
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Sankt Peterburge pastatytas interaktyvus paminklas Steve‘ui Jobsui

Sausio 9 dieną Sankt Peterburge atidengtas paminklas kompanijos „Apple“ įkūrėjui Steve‘ui Jobsui. Paminklas yra išmaniojo telefono „iPhone 4“ formos ir 188 сm aukščio. skaityti »

Iš futbolininko atimtas telefonas dėl „Twitter“ priklausomybės

Anglų futbolo klubas „Bolton“ iš žaidėjo Marvino Sordello atėmė telefoną. Vyriausiasis komandos treneris Dougie Freedmanas nutarė, kad pastaruoju metu Marvinui išsivystė „Twitter“ priklausomybė. skaityti »

Sukurtas socialinis tinklas katinų mylėtojams

Internete atsirado specializuotas socialinis tinklas katinų mylėtojams „Catmoji“. Resursą sukūrė programuotojų komanda iš Malaizijos. skaityti »

„USB2USB“ – greitas būdas keistis informacija

USB atmintinės nieko nestebina, jas nešiojamės kaip namų raktus ar telefoną. Tačiau pripažinkite, jog neretai turite tris ar net keturias USB laikmenas. Kaip sužinoti, kas yra kurioje be kompiuterio? skaityti »

Filmas „jOBS“ su Ashtonu Kutcheriu kino teatruose pasirodys balandį

Nepriklausomas filmas „jOBS“ apie legendinį kompanijos „Apple“ įkūrėją bei vadovą Stevą Jobsą JAV kino teatruose pasirodys jau balandžio mėnesį. Tokį pranešimą šią savaitę oficialiai išplatino filmo atstovai. skaityti »

1896 m. surengta pirmoji rentgeno spindulių demonstracija

1896 m. sausio 5 d. vokiečių fizikas Vilhelmas Rentgenas surengė pirmąją rentgeno spindulių demonstraciją. skaityti »

Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas. skaityti »

Po uragano „Sendi“ Niujorko pakrantėje iškilo 18 mėnuliško peizažo kopų

18 piramides primenančių didžiulių smėlio kopų – dar vienas praėjusį rudenį Šiaurės Ameriką nuniokojusio „Frankenštormu“ praminto uragano „Sendi“ reliktas, demonstruojantis praūžusios stichijos jėgą. Stichijos, kuri tiek smėlio sunešė tiesiog Niujorke. skaityti »

1801 m. atrastas pirmas žinomas asteroidas

1801 m. sausio 1 d. Džiuzepė Pjacis Palerme atrado pirmą žinomą asteroidą, pavadintą „Cerera 1“. skaityti »

Du viename – telefonas ir laisvų rankų įranga

Tikriausi kiekvienas vairuotojas žino, kad kalbėti telefonu ir manevruoti gatvėmis yra draudžiama ir už tai taikomos baudos. Tačiau, ką daryti jei skambutis išties svarbus? Atsakymas paprastas – naudotis laisvų rankų įranga. skaityti »