Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Publikuota: 2008 m. gruodžio 8 d. pirmadienis

Atmintis
Mokslininkai ne tik išmoko skaityti žmogaus mintis ir nuspėti ketinimus. Jie jau sugeba sudėlioti psichologinį portretą, nustatydami ryšį tarp smegenų skyrių, atsakingų už malonumo pojūčio priėmimą ir reakciją į aplinkinių elgesį, rašo gazeta.ru.

Manoma, kad asmeninės žmogaus savybės – auklėjimo ir saviauklos rezultatas. Besiformuojančiai asmenybei didelę įtaką daro artimi žmonės – šeima, draugai ir kolegos. Kartais būtent jie padeda susiformuoti mūsų asmeninėms savybėms, kurias per ilgą laiko tarpą gali nustatyti tik geras psichologas.

Bonos universiteto mokslininkai Michaelas Koenas ir Berndas Vėberis apsiginklavo magnetinio rezonanso tomografu ir nutarė užginčyti šią psichologų teisę. Jiems pavyko įrodyti ryšį tarp kai kurių asmeninių savybių ir smegenų struktūros.

Jie ištyrė, kad žmogaus elgesio ypatumai susiję su malonumo centrais. Tie elgesio ypatumai – naujovių poreikis, t.y. noras įgyti patirties iš naujų vietų, naujų daiktų bei įvykių, ir poreikis sulaukti aplinkinių paskatinimo priklauso nuo įvairių smegenų žievės dalių sąveikos lygmens.

Kuo sąveika stipresnė, tuo labiau mėgstate keliauti ir todėl atostogaujate vis kitose vietose arba tuo labiau domitės naujomis technologijomis, be to, jums svarbu, kaip su jumis elgiasi aplinkiniai.

Mokslininkai buvo ištyrę, kad naujumo faktą fiksuojamas tokia grandine: smegenų liauka vadinama hipkampu-dryžuotasis smegenų kūnelio-vidurinių smegenų vingis, o paskatą fiksuoja grandinė iš kaktos dalies smegenų ir dryžuotojo kūnelio. Abi charakterio ypatybės atsispindi psichologiniame žmogaus portrete tačiau iki šiol nebuvo įmanoma nustatyti tiesioginio ryšio tarp charakterio ir smegenų sandaros.

Kadangi mėgstantys naujoves dažnai būna impulsyvūs, jautrūs, mokslininkams kilo minčių, kad šių charakterio savybių ryškumas gali būti susijęs su žmogaus jautrumu nervų sistemos mediatoriui dofaminui.

Mokslininkai atrinko dvidešimt sveikų žmonių, jiems iš pradžių pateikė klausimus, o iš atsakymų susidarė nuomonę, kiek kiekvienas iš jų mėgsta naujoves ir kiek jiems svarbi aplinkinių nuomonė.

Paaiškėjo, kad tų žmonių, kurie nuolat ieško naujovių, siekia žinių, smegenyse yra stipresnis ryšys tarp hipokampo ir kelių dryžuotojo kūnelio poskyrių. O tų, kuriems ypatingai svarbi aplinkinių nuomonė, kortikalinės galvos smegenų žievės zonos susijusios stipresniu ryšiu.

Žinoma, ši teorija dar bus nuodugniau tyrinėjama. Straipsnis apie žmogaus savybių ryšio su jų smegenų struktūros ypatumais tyrimą buvo išspausdintas žurnale „Nature Neuriscience“.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Lenkijoje išleista kvadratinė moneta

Nacionalinis Lenkijos bankas išleido 35 tūkst. kolekcinių 5 zlotų monetų. Ypatingos jos savo kvadratine forma. Ši moneta sukurta minint Varšuvos monetų rūmų 250 metų jubiliejų. skaityti »

Žmones stebės milžiniška akis

Šveicarai sukūrė skraidyklę „Skye“, primenančią milžinišką akį. Ji sugeba skraidyti minioje tarp žmonių ir jų neužkabinti. skaityti »

Britams bankas svarbesnis už parduotuvę

Trys iš keturių britų norėtų, kad jų rajone būtų banko skyrius. Tai rodo Britanijos banko TSB tyrimas. Taip pat arti namų turėtų būti ir pašto skyrius. skaityti »

Amerikoje sukurta moters išvaizdos robotė

Amerikos bendrovės „Hanson Robotics“ įkūrėjas Davidas Hansonas sukūrė robotą Sofiją, savo išvaizda stulbinančiai panašią į moterį. Robotė netgi gali atkartoti žmogaus mimiką – iki 60 veido išraiškų. skaityti »

Kodėl „Google“ parduoda baisiausių pasaulyje robotų gamintoją?

Susižavėjimą ir pagarbią baimę keliančių robotų gamintojas „Boston Dynamics“ parduodamas. Kodėl „Google“ nebenori ganyti plieninių avių? skaityti »

„Huawei“ ambasadoriumi tapo futbolininkas Lionelis Messis

Argentinos rinktinės ir „Barcelona“ futbolo klubo puolėjas Lionelis Messis tapo naujuoju „Huawei“ ambasadoriumi. Bendrovės ir penkiskart geriausio pasaulio futbolininko partneryste siekiama skatinti žmones siekti savo tikslų ir svajonių. skaityti »

„Nike“ sukūrė išmaniuosius batus

„Nike“ paskelbė sukūrusi batus, kurie savaime užsiriša juos užmovus ant kojų. skaityti »

Daugiausia milijardierių gyvena JAV

Leidinio „Forbes“ naujausias reitingas rodo, kad daugiausia milijardierių gyvena Niujorke. Šiame mieste gyvena 79 žmonės, kurių turtas siekia apie 364,6 mlrd. JAV dolerių. skaityti »

Italų studentai sukūrė origami išvaizdos elektromobilį

Anot projekto autorių, automobilis ne tik važiuos pats automatiškai, bet ir reaguos į vairuotojo nuotaiką – pagal tai kurs atitinkamą atmosferą. skaityti »

Japonijos banke dirbs robotas Pepperis

Japonijos bankas „Mizuho Bank“ planuoja panaudoti kompanijos IBM technologijas ir įdarbinti savo poskyriuose robotus. skaityti »