Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Publikuota: 2008 m. gruodžio 8 d. pirmadienis

Atmintis
Mokslininkai ne tik išmoko skaityti žmogaus mintis ir nuspėti ketinimus. Jie jau sugeba sudėlioti psichologinį portretą, nustatydami ryšį tarp smegenų skyrių, atsakingų už malonumo pojūčio priėmimą ir reakciją į aplinkinių elgesį, rašo gazeta.ru.

Manoma, kad asmeninės žmogaus savybės – auklėjimo ir saviauklos rezultatas. Besiformuojančiai asmenybei didelę įtaką daro artimi žmonės – šeima, draugai ir kolegos. Kartais būtent jie padeda susiformuoti mūsų asmeninėms savybėms, kurias per ilgą laiko tarpą gali nustatyti tik geras psichologas.

Bonos universiteto mokslininkai Michaelas Koenas ir Berndas Vėberis apsiginklavo magnetinio rezonanso tomografu ir nutarė užginčyti šią psichologų teisę. Jiems pavyko įrodyti ryšį tarp kai kurių asmeninių savybių ir smegenų struktūros.

Jie ištyrė, kad žmogaus elgesio ypatumai susiję su malonumo centrais. Tie elgesio ypatumai – naujovių poreikis, t.y. noras įgyti patirties iš naujų vietų, naujų daiktų bei įvykių, ir poreikis sulaukti aplinkinių paskatinimo priklauso nuo įvairių smegenų žievės dalių sąveikos lygmens.

Kuo sąveika stipresnė, tuo labiau mėgstate keliauti ir todėl atostogaujate vis kitose vietose arba tuo labiau domitės naujomis technologijomis, be to, jums svarbu, kaip su jumis elgiasi aplinkiniai.

Mokslininkai buvo ištyrę, kad naujumo faktą fiksuojamas tokia grandine: smegenų liauka vadinama hipkampu-dryžuotasis smegenų kūnelio-vidurinių smegenų vingis, o paskatą fiksuoja grandinė iš kaktos dalies smegenų ir dryžuotojo kūnelio. Abi charakterio ypatybės atsispindi psichologiniame žmogaus portrete tačiau iki šiol nebuvo įmanoma nustatyti tiesioginio ryšio tarp charakterio ir smegenų sandaros.

Kadangi mėgstantys naujoves dažnai būna impulsyvūs, jautrūs, mokslininkams kilo minčių, kad šių charakterio savybių ryškumas gali būti susijęs su žmogaus jautrumu nervų sistemos mediatoriui dofaminui.

Mokslininkai atrinko dvidešimt sveikų žmonių, jiems iš pradžių pateikė klausimus, o iš atsakymų susidarė nuomonę, kiek kiekvienas iš jų mėgsta naujoves ir kiek jiems svarbi aplinkinių nuomonė.

Paaiškėjo, kad tų žmonių, kurie nuolat ieško naujovių, siekia žinių, smegenyse yra stipresnis ryšys tarp hipokampo ir kelių dryžuotojo kūnelio poskyrių. O tų, kuriems ypatingai svarbi aplinkinių nuomonė, kortikalinės galvos smegenų žievės zonos susijusios stipresniu ryšiu.

Žinoma, ši teorija dar bus nuodugniau tyrinėjama. Straipsnis apie žmogaus savybių ryšio su jų smegenų struktūros ypatumais tyrimą buvo išspausdintas žurnale „Nature Neuriscience“.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Japonai pademonstravo ant dilbio naudojamą klaviatūrą

Japonijos bendrovė NEC sukūrė išmanųjį laikrodį, veikiantį su specialiais papildytosios realybės akiniais, kurie leidžia naudotis klaviatūra tiesiog ant dilbio. Šią klaviatūrą kūrėjai pavadino „ArmKeypad“. skaityti »

Suomiai pristatė mažiausią pasaulyje kompiuterį

Suomijos bendrovė „Solu“ pristatė mažiausią pasaulyje nešiojamąjį kompiuterį. Naujasis įrenginys ne tik lengvai telpa kišenėje, bet ir atlieka visas funkcijas, kurias turi standartinio dydžio nešiojamieji kompiuteriai. skaityti »

Sukurtas išmanusis priedas įprastiems laikrodžiams

Prietaisą „Trivoly“ pritaisius prie bet kokio laikrodžio, šis virsta išmaniuoju. skaityti »

Penkerių metų berniukas moka 7 kalbas ir demonstruoja telepatinius sugebėjimus

Penkerių metų berniuku Ramsesu Sanguino, kuriam būdingi ryškūs savantizmo bruožai, susidomėjo mokslininkai. Tyrėjus sudomino vaizdo įrašas, kurį berniuko mama paviešino internete. skaityti »

Sukurtas automobilis iš mobiliųjų telefonų

Penkiasdešimt trejų menininkas iš Taivano Lin Shih Pao pastaruosius keturis mėnesius konstravo unikalų meno kūrinį – automobilį iš 25 tūkstančių naudotų mobiliųjų telefonų. skaityti »

Ateityje prekes pristatys robotai?

Vienas iš „Skype“ kūrėjų pristatė roboto prototipą „Starship“, kuris ateityje galėtų pakeisti interneto parduotuvių kurjerius. skaityti »

Sukurtas išmanusis žibintuvėlis, energiją gaunantis iš žmogaus kūno šilumos

Projekto „Lumen“ autorius sukūrė žibintuvėlį, kuris energiją gauna tiesiog iš žmogaus kūno. skaityti »

Dirbtinio intelekto protas prilygsta keturmečiui vaikui

Ištirta, kad dirbtinio intelekto sistemos sėkmingai įveikia keturmečiams skirtus IQ testus, tačiau septynmečiams skirtos užduotys jau kelia sunkumų. skaityti »

Kai mūsų bosai bus robotai

Boso dienos proga pagalvokite, kas būtų, jei jūsų bosas būtų robotas? Analitinė bendrovė „Gartner“ prognozuoja, kad jau 2018 metais žmonės dirbs kartu su robotais ir net pradės su jais konkuruoti. skaityti »

Popierinė gervė „išmoko“ skraidyti

Japonų bendrovė „Rom“ į popierinę gervę įtaisė mikrokompiuterį „Lazurite fly“, kuris leidžia popieriniam paukščiui 5 min. išsilaikyti ore. skaityti »