Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Publikuota: 2008 m. gruodžio 8 d. pirmadienis

Atmintis
Mokslininkai ne tik išmoko skaityti žmogaus mintis ir nuspėti ketinimus. Jie jau sugeba sudėlioti psichologinį portretą, nustatydami ryšį tarp smegenų skyrių, atsakingų už malonumo pojūčio priėmimą ir reakciją į aplinkinių elgesį, rašo gazeta.ru.

Manoma, kad asmeninės žmogaus savybės – auklėjimo ir saviauklos rezultatas. Besiformuojančiai asmenybei didelę įtaką daro artimi žmonės – šeima, draugai ir kolegos. Kartais būtent jie padeda susiformuoti mūsų asmeninėms savybėms, kurias per ilgą laiko tarpą gali nustatyti tik geras psichologas.

Bonos universiteto mokslininkai Michaelas Koenas ir Berndas Vėberis apsiginklavo magnetinio rezonanso tomografu ir nutarė užginčyti šią psichologų teisę. Jiems pavyko įrodyti ryšį tarp kai kurių asmeninių savybių ir smegenų struktūros.

Jie ištyrė, kad žmogaus elgesio ypatumai susiję su malonumo centrais. Tie elgesio ypatumai – naujovių poreikis, t.y. noras įgyti patirties iš naujų vietų, naujų daiktų bei įvykių, ir poreikis sulaukti aplinkinių paskatinimo priklauso nuo įvairių smegenų žievės dalių sąveikos lygmens.

Kuo sąveika stipresnė, tuo labiau mėgstate keliauti ir todėl atostogaujate vis kitose vietose arba tuo labiau domitės naujomis technologijomis, be to, jums svarbu, kaip su jumis elgiasi aplinkiniai.

Mokslininkai buvo ištyrę, kad naujumo faktą fiksuojamas tokia grandine: smegenų liauka vadinama hipkampu-dryžuotasis smegenų kūnelio-vidurinių smegenų vingis, o paskatą fiksuoja grandinė iš kaktos dalies smegenų ir dryžuotojo kūnelio. Abi charakterio ypatybės atsispindi psichologiniame žmogaus portrete tačiau iki šiol nebuvo įmanoma nustatyti tiesioginio ryšio tarp charakterio ir smegenų sandaros.

Kadangi mėgstantys naujoves dažnai būna impulsyvūs, jautrūs, mokslininkams kilo minčių, kad šių charakterio savybių ryškumas gali būti susijęs su žmogaus jautrumu nervų sistemos mediatoriui dofaminui.

Mokslininkai atrinko dvidešimt sveikų žmonių, jiems iš pradžių pateikė klausimus, o iš atsakymų susidarė nuomonę, kiek kiekvienas iš jų mėgsta naujoves ir kiek jiems svarbi aplinkinių nuomonė.

Paaiškėjo, kad tų žmonių, kurie nuolat ieško naujovių, siekia žinių, smegenyse yra stipresnis ryšys tarp hipokampo ir kelių dryžuotojo kūnelio poskyrių. O tų, kuriems ypatingai svarbi aplinkinių nuomonė, kortikalinės galvos smegenų žievės zonos susijusios stipresniu ryšiu.

Žinoma, ši teorija dar bus nuodugniau tyrinėjama. Straipsnis apie žmogaus savybių ryšio su jų smegenų struktūros ypatumais tyrimą buvo išspausdintas žurnale „Nature Neuriscience“.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Vienarankis robotas varžėsi samurajų kardų rungtynėse

Kompanija „Yaskawa Bushido Project“ sujungė jėgas su jaijutsu kardų kovos meistru Isao Machii. skaityti »

Maisto nuotraukos padės skaičiuoti kalorijas

„Google“ kuria priemonę „Im2Calories“, kuri iš maisto nuotraukos padėtų įvertinti maisto kaloringumą. skaityti »

Festivalyje „džiazuos“ Lietuvoje sukurtas elektrinis autobusas

Birželio 5 d. startuojantis 21-asis Klaipėdos pilies džiazo festivalis pristato ne tik garsiausias džiazo muzikos žvaigždes, bet ir šalies technologijų pasaulio naujienas. skaityti »

Sukurta išskirtinė vėjo jėgainė: gamina elektrą, nors neturi sparnų

Ispanijos bendrovė „Vortex“ sukūrė unikalią vėjo jėgainę „Vortex Bladeless“, kuri gamina elektrą net ir neturėdama sparnų. skaityti »

Kinijoje į gatves išriedėjo pirmieji pasaulyje „beūsiai“ troleibusai

Kinijoje buvo pristatyti pirmieji pasaulyje neįtikėtinai efektyviai energiją kaupiantys troleibusai. Pagrindinė šių transporto priemonių technologija yra superkondensatoriai, patalpinti į 18 ir 12 metrų ilgio greituosius (BRT – angl. „bus rapid transit“) autobusus. skaityti »

Mikrolustas po oda atliks kraujo tyrimus

Šveicarijos mokslininkai sukūrė diagnostinį lustą, implantuojamą po oda, kuris stebės kraujo rodiklius ir perduos informaciją per „Bluetooth“. skaityti »

Mokslininkai išspręs spaudžiančių batų bėdą

Valensijos biomechanikos instituto mokslininkai sukūrė technologiją, kuri pritaiko avalynę prie pėdų. skaityti »

Didžiausia planetoje interaktyvi fotografija – 365 gigapikseliai

Didesnės fotografijos Žemėje dar nėra buvę. Tarptautinė fotografų grupė, vadovaujama italo Filippo Blenigni, publikavo gigantišką aukščiausios viršukalnės Europoje ir 11-os aukščiausios viršukalnės pasaulyje panoraminę fotografiją. skaityti »

Pirmasis lietuviškas interaktyvus reklamos stendas skaičiuos ir analizuos naudotojus

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai ir studentai sukūrė pirmąjį lietuvišką interaktyvų reklamos stendo prototipą, kuris ne tik transliuoja reklamą, bet ir fiksuoja reklamą stebėjusiųjų vartotojų statistinius duomenis. skaityti »

„Microsoft“ pasiūlė mokykloms atsisakyti rašiklių ir sąsiuvinių

Viena iš kompanijos „Microsoft“ direktorių, atsakinga už švietimą, Lia De Cicco-Remu pateikė mokykloms pasiūlymą atsisakyti rašiklių ir sąsiuvinių. skaityti »