Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Publikuota: 2008 m. gruodžio 8 d. pirmadienis

Atmintis
Mokslininkai ne tik išmoko skaityti žmogaus mintis ir nuspėti ketinimus. Jie jau sugeba sudėlioti psichologinį portretą, nustatydami ryšį tarp smegenų skyrių, atsakingų už malonumo pojūčio priėmimą ir reakciją į aplinkinių elgesį, rašo gazeta.ru.

Manoma, kad asmeninės žmogaus savybės – auklėjimo ir saviauklos rezultatas. Besiformuojančiai asmenybei didelę įtaką daro artimi žmonės – šeima, draugai ir kolegos. Kartais būtent jie padeda susiformuoti mūsų asmeninėms savybėms, kurias per ilgą laiko tarpą gali nustatyti tik geras psichologas.

Bonos universiteto mokslininkai Michaelas Koenas ir Berndas Vėberis apsiginklavo magnetinio rezonanso tomografu ir nutarė užginčyti šią psichologų teisę. Jiems pavyko įrodyti ryšį tarp kai kurių asmeninių savybių ir smegenų struktūros.

Jie ištyrė, kad žmogaus elgesio ypatumai susiję su malonumo centrais. Tie elgesio ypatumai – naujovių poreikis, t.y. noras įgyti patirties iš naujų vietų, naujų daiktų bei įvykių, ir poreikis sulaukti aplinkinių paskatinimo priklauso nuo įvairių smegenų žievės dalių sąveikos lygmens.

Kuo sąveika stipresnė, tuo labiau mėgstate keliauti ir todėl atostogaujate vis kitose vietose arba tuo labiau domitės naujomis technologijomis, be to, jums svarbu, kaip su jumis elgiasi aplinkiniai.

Mokslininkai buvo ištyrę, kad naujumo faktą fiksuojamas tokia grandine: smegenų liauka vadinama hipkampu-dryžuotasis smegenų kūnelio-vidurinių smegenų vingis, o paskatą fiksuoja grandinė iš kaktos dalies smegenų ir dryžuotojo kūnelio. Abi charakterio ypatybės atsispindi psichologiniame žmogaus portrete tačiau iki šiol nebuvo įmanoma nustatyti tiesioginio ryšio tarp charakterio ir smegenų sandaros.

Kadangi mėgstantys naujoves dažnai būna impulsyvūs, jautrūs, mokslininkams kilo minčių, kad šių charakterio savybių ryškumas gali būti susijęs su žmogaus jautrumu nervų sistemos mediatoriui dofaminui.

Mokslininkai atrinko dvidešimt sveikų žmonių, jiems iš pradžių pateikė klausimus, o iš atsakymų susidarė nuomonę, kiek kiekvienas iš jų mėgsta naujoves ir kiek jiems svarbi aplinkinių nuomonė.

Paaiškėjo, kad tų žmonių, kurie nuolat ieško naujovių, siekia žinių, smegenyse yra stipresnis ryšys tarp hipokampo ir kelių dryžuotojo kūnelio poskyrių. O tų, kuriems ypatingai svarbi aplinkinių nuomonė, kortikalinės galvos smegenų žievės zonos susijusios stipresniu ryšiu.

Žinoma, ši teorija dar bus nuodugniau tyrinėjama. Straipsnis apie žmogaus savybių ryšio su jų smegenų struktūros ypatumais tyrimą buvo išspausdintas žurnale „Nature Neuriscience“.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »