Atvertos naujos galimybės vėjo jėgainėms

Publikuota: 2016 m. gegužės 9 d. pirmadienis

Vėjo energetikos rinkoje atsiveria nauji horizontai – šis sektorius sėkmingai įveikė pagrindines technologines kliūtis ir tai gali ne tik paspartinti vėjo jėgainių parkų plėtrą, bet ir sudaryti sąlygas generuoti rezervinę elektros energiją.

Pasaulio energetikos rinkoje stebima vis didesnė vėjo energetikos plėtra ir matomos globalios augimo tendencijos, bet ilgą laiką buvo abejojama, ar įmanoma vėjo elektrinėms užtikrinti galių rezervavimą ir elektros energijos balansavimą.

Tačiau Ispanijos turbinų gamintojas ir vėjo projektų operatorius „Acciona“ atvėrė naujas galimybes vėjo jėgainėms – įmonė įrodė, kad galima sukurti rezervinę galią ir vėjo elektrinėmis. „Acciona“ sugebėjo užtikrinti galios rezervą sutrikus termofikacinės elektrinės darbui ir tai padarė pelningai.

Pakreipiant jėgainių mentes kitu nei įprasta prieš vėją kampu, buvo gaminama mažiau elektros, negu jėgainė iš tikrųjų gali. Tai suteikė galimybę panaudoti energijos rezervą tada, kai jo reikia. Šioje situacijoje ypač svarbu tai, kad „Acciona“ užsidirbo iš procesų pinigų, nepaisant to, jog turėjo tikslingai sumažinti išgaunamą produkciją.

Tokio proveržio nebūtų buvę galima pasiekti be ilgus metus diegtos vėjo jėgainių ir tinklo technologinės pažangos bei vėjo prognozių, kurių tikslumas siekia 96 proc. Visi šie veiksniai įgalino operatorius „taupyti“ vėją, kai veikiama nepilnu pajėgumu ir norima sukaupti potencialų energijos rezervą.

Pasak Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktoriaus Sauliaus Pikšrio, galimybė kurti elektros rezervą yra įrodymas, kad vėjo energijos nepastovumas nėra kliūtis šios srities plėtrai.

„Sparčiai augant metinėms instaliacijoms visame pasaulyje ir pingant vėjo jėgainių generuojamai elektrai, vėjo energetika tampa vienu stipriausių energetikos rinkos žaidėju. Nuo šiol, atradus būdą užtikrinti galių rezervimą, galime kalbėti apie maksimalų šio sektoriaus stabilumą“, – sako S. Pikšrys.

Jungtinių Tautų šiemet paskelbtoje ataskaitoje „Pasaulinės investicijų į atsinaujinančius išteklius tendencijos“ rašoma, kad pasaulinės investicijos į atsinaujinančių išteklių energetikos plėtrą praėjusiais metais buvo rekordiškai didelės. Visos investicijos į atsinaujinančių išteklių energetiką 2015 m. siekė 285,9 mlrd. JAV dolerių. Iš viso pernai įdiegta 134 GW atsinaujinančiais energijos ištekliais elektrą generuojančių įrenginių, iš jų daugiausiai – 62 GW – sudarė vėjo elektrinės.

Kalbant apie situaciją Lietuvoje, skaičiuojama, kad praėjusieji metai vėjo jėgainėms Lietuvoje buvo rekordiški. Visos Lietuvos vėjo jėgainės kartu sudėjus pernai pagamino 806,3 GWh elektros energijos – ketvirtadaliu (26,7 proc.) daugiau negu 2014 metais, kuomet buvo pagaminta 636,2 GWh. Iš viso šalyje iš skirtingų šaltinių 2015 m. buvo pagaminta 3,271 TWh elektros energijos, arba 34,2 proc. visos Lietuvoje suvartotos elektros, vėjo jėgainės pagamino 8,4 proc. šio kiekio, t. y. 806,3 GWh elektros energijos.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Kas ketvirtas lietuvis 2016-aisiais skolinosi pinigų

Gyventojų įpročiai kinta, o vartojimo kreditai jau nebėra tabu. Tyrimas atskleidė, kad net 24 proc. lietuvių praėjusiais metais skolinosi pinigus įvairioms reikmėms patenkinti. skaityti »

Pasaulio turtingieji dar praturtėjo

„Bloomberg Billionaires Index“ duomenimis, pasaulio turtingųjų turtas išaugo 5,7 proc. skaityti »

Aptartos ekonomikos augimą ir finansų stabilumą užtikrinančios priemonės

Finansų ministras Vilius Šapoka su Europos Audito Rūmų nariu Rimantu Šadžiumi aptarė Rūmų finansinių ir veiklos auditų ataskaitas Lietuvai aktualiais klausimais. skaityti »

Dalį pajamų sutaupyti pavyksta kas antram namų ūkiui

Apie pusė namų ūkių sutaupo dalį pajamų. Dažniausiai per mėnesį buvo atidedama nuo 31 iki 150 Eur – tokią sumą įvardijo apie pusė namų ūkių, kuriems 2016 m. pirmąjį pusmetį pavyko bent šiek tiek sutaupyti. skaityti »

Memelio ir Rusnės pinigams – 100 metų

Lygiai prieš 100 metų, 1917-aisiais, net trys Klaipėdos krašto miestai pradėjo leisti savo pinigus. Pirmieji pasistengė didžiausios Lietuvos teritorijoje esančios Rusnės salos gyventojai. skaityti »

Pramonininkai finansų ministrui pateikė pasiūlymus, kaip didinti šalies konkurencingumą

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis, viceprezidentas Stasys Kropas ir vykdomoji direktorė Giedrė Švedienė su finansų ministru Viliumi Šapoka aptarė būdus didinti šalies ūkio konkurencingumą. skaityti »

Šūsnis popierinių liudijimų keis elektroniniai

Nuo sausio 2 d. vilniečiai daug paprasčiau ir greičiau tvarkys įvairius su dokumentais susijusius reikalus – nebereikės kaskart pateikinėti popierinio gimimo, santuokos, ištuokos, mirties ir kitų liudijimų. skaityti »

Apdovanoti geriausi 2016 metų Lietuvos robotų kūrėjai

Gruodžio 30 d. M. Mažvydo bibliotekoje buvo apdovanoti verslo ir mokslo atstovai už pasiekimus robotikos srityje pagal Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) kartu su Ūkio ministerija ir DELFI gruodžio mėn. vykdytą projektą „Aš, Robotas“. skaityti »

Plečiamas verslo finansavimo priemonių spektras

Nuo 2017 m. Ūkio ministerijai atsiras galimybė įgyvendinti naujas eksporto kredito ir faktoringo garantijų priemones. skaityti »

Populiarėja darbas komandiruočių principu

Statistika rodo, kad Lietuvos darbdaviai aktyviai samdo darbuotojus vietos įmonėse ir siunčia juos į komandiruotes užsienyje arba pas darbdavį kitoje šalyje. skaityti »