Atvertos naujos galimybės vėjo jėgainėms

Publikuota: 2016 m. gegužės 9 d. pirmadienis

Vėjo energetikos rinkoje atsiveria nauji horizontai – šis sektorius sėkmingai įveikė pagrindines technologines kliūtis ir tai gali ne tik paspartinti vėjo jėgainių parkų plėtrą, bet ir sudaryti sąlygas generuoti rezervinę elektros energiją.

Pasaulio energetikos rinkoje stebima vis didesnė vėjo energetikos plėtra ir matomos globalios augimo tendencijos, bet ilgą laiką buvo abejojama, ar įmanoma vėjo elektrinėms užtikrinti galių rezervavimą ir elektros energijos balansavimą.

Tačiau Ispanijos turbinų gamintojas ir vėjo projektų operatorius „Acciona“ atvėrė naujas galimybes vėjo jėgainėms – įmonė įrodė, kad galima sukurti rezervinę galią ir vėjo elektrinėmis. „Acciona“ sugebėjo užtikrinti galios rezervą sutrikus termofikacinės elektrinės darbui ir tai padarė pelningai.

Pakreipiant jėgainių mentes kitu nei įprasta prieš vėją kampu, buvo gaminama mažiau elektros, negu jėgainė iš tikrųjų gali. Tai suteikė galimybę panaudoti energijos rezervą tada, kai jo reikia. Šioje situacijoje ypač svarbu tai, kad „Acciona“ užsidirbo iš procesų pinigų, nepaisant to, jog turėjo tikslingai sumažinti išgaunamą produkciją.

Tokio proveržio nebūtų buvę galima pasiekti be ilgus metus diegtos vėjo jėgainių ir tinklo technologinės pažangos bei vėjo prognozių, kurių tikslumas siekia 96 proc. Visi šie veiksniai įgalino operatorius „taupyti“ vėją, kai veikiama nepilnu pajėgumu ir norima sukaupti potencialų energijos rezervą.

Pasak Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktoriaus Sauliaus Pikšrio, galimybė kurti elektros rezervą yra įrodymas, kad vėjo energijos nepastovumas nėra kliūtis šios srities plėtrai.

„Sparčiai augant metinėms instaliacijoms visame pasaulyje ir pingant vėjo jėgainių generuojamai elektrai, vėjo energetika tampa vienu stipriausių energetikos rinkos žaidėju. Nuo šiol, atradus būdą užtikrinti galių rezervimą, galime kalbėti apie maksimalų šio sektoriaus stabilumą“, – sako S. Pikšrys.

Jungtinių Tautų šiemet paskelbtoje ataskaitoje „Pasaulinės investicijų į atsinaujinančius išteklius tendencijos“ rašoma, kad pasaulinės investicijos į atsinaujinančių išteklių energetikos plėtrą praėjusiais metais buvo rekordiškai didelės. Visos investicijos į atsinaujinančių išteklių energetiką 2015 m. siekė 285,9 mlrd. JAV dolerių. Iš viso pernai įdiegta 134 GW atsinaujinančiais energijos ištekliais elektrą generuojančių įrenginių, iš jų daugiausiai – 62 GW – sudarė vėjo elektrinės.

Kalbant apie situaciją Lietuvoje, skaičiuojama, kad praėjusieji metai vėjo jėgainėms Lietuvoje buvo rekordiški. Visos Lietuvos vėjo jėgainės kartu sudėjus pernai pagamino 806,3 GWh elektros energijos – ketvirtadaliu (26,7 proc.) daugiau negu 2014 metais, kuomet buvo pagaminta 636,2 GWh. Iš viso šalyje iš skirtingų šaltinių 2015 m. buvo pagaminta 3,271 TWh elektros energijos, arba 34,2 proc. visos Lietuvoje suvartotos elektros, vėjo jėgainės pagamino 8,4 proc. šio kiekio, t. y. 806,3 GWh elektros energijos.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Ūkio ministerija kviečia prisidėti prie bendrų skaitmeninių vartų kūrimo

Europos Komisija nori sukurti bendrus skaitmeninius vartus (angl. Single Digital Gateway) visiems Europos piliečiams ir verslo įmonėms. Šiuose vartuose bus galima rasti pagrindinę informaciją apie gyvenimą, darbą arba verslą kitose Europos Sąjungos šalyse. skaityti »

Susitikime su Lietuvos verslo konfederacija – dėmesys investicijoms į inovacijas ir mokesčių sistemos stabilumui

Finansų ministrė Rasa Budbergytė su didžiausios paslaugų, prekybos, aukštųjų technologijų įmones vienijančios Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) atstovais aptarė, ko reiktų, kad Lietuvoje atsirastų tokia aplinka, kuri leistų žmonėms dirbti ir užsidirbti, o pažangiam verslui – sėkmingai plėtoti savo veiklą. skaityti »

Kultūros ministras pareiškė padėką Nacionalinės bibliotekos kolektyvui

Kultūros ministras Šarūnas Birutis rugsėjo 13 d. lankėsi Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. skaityti »

Duris atvėrusi atnaujinta Teisės klinika nemokamą teisinę pagalbą siūlys ir internetu

Rugsėjo 13 d. Vilniaus meras Remigijus Šimašius dalyvavo atnaujintos Vilniaus universiteto Teisės klinikos atidaryme. Vilniaus universiteto iniciatyva prieš 18 metų įkurta Teisės klinika nemokamą teisinę pagalbą siūlo visiems, kam mokamos paslaugos yra sunkiai prieinamos. skaityti »

TVF ekspertai teigiamai įvertino šalies ekonomikos tendencijas ir viešųjų finansų politiką

Rugsėjo 6–12 dienomis misiją Lietuvoje vykdę Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai pateikė galutines išvadas ir rekomendacijas, kuriose teigiamai vertina Lietuvos pasiekimus, mažinant biudžeto deficitą, tačiau siūlo siekti didesnio viešųjų išlaidų bei investicijų efektyvumo. skaityti »

Vilnius – laimingiausia Europos sostinė

Naujausias Europos Komisijos „Eurostat“ pranešimas skelbia – iš 28 Europos sąjungos sostinių Vilnius yra geriausias miestas ir jame gyvena patys laimingiausi žmonės. skaityti »

Dalykai, kuriuos reikia žinoti perkant telefoną vaikui

Specialistų teigimu, išmanusis įrenginys išsprendžia ne tik saugumo klausimą, bet ir skatina vaiko atsakomybę. Vis dėlto, prieš perkant telefoną, tėveliai turėtų prisiminti, jog dalis pareigų tenka ir jiems. skaityti »

Sostinės centre – daugiau vietų elektromobiliams įkrauti

Nuo šiol Vilniaus mieste galima kur kas dažniau keliauti elektromobiliais. Dar rugpjūčio pabaigoje sostinėje atsirado naujos elektromobilių įkrovimo stotelės, kuriomis jau spėjo pasinaudoti pirmieji vilniečiai ir sostinės svečiai. skaityti »

Lietuvos regionų ateitis – investicijos į darbuotojus ir naujas technologijas

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ir Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje rugsėjo 6 d. Marijampolėje pradėjo renginių Lietuvos regionuose ciklą. skaityti »

Ūkio ministras Evaldas Gustas su darbo vizitu lankosi Gruzijoje

Ūkio ministras Evaldas Gustas per darbo vizitą Gruzijoje pirmininkaus antrajam Gruzijos ir Lietuvos tarpvyriausybinio ekonominio bendradarbiavimo komisijos (TVK) posėdžiui, po kurio kartu su Gruzijos ekonomikos ir tvariosios plėtros ministru Dimitriu Kumsišviliu pasirašys posėdžio protokolą, kuriuo šalys susitars stiprinti ekonominį bendradarbiavimą. skaityti »