Audringoje Šiaurės jūroje vyks neįprastos vėjo jėgainės bandymai

Publikuota: 2015 m. kovo 10 d. antradienis

Ypač audringame Šiaurės jūros ruože prie Norvegijos krantų kitą pavasarį iškils bandomoji naujo tipo 6 MW galios jūrų vėjo jėgainė. Ši jėgainė pasižymės tuo, kad jos sparnai suksis ne vertikaliai, o horizontaliai, be to, jų bus ne trys, o du. Unikali šios jėgainės konstrukcija leis atlaikyti daug stipresnius vėjus, negu atlaiko dabartinės jūrų vėjo jėgainės.

Naujoji jėgainė, gaminama Kinijos kompanijos „Ming Yang“, dėl savo tvirtumo galės būti įrengiama audringuose jūros ruožuose, kur stiprus vėjas pučia labai dažnai. Ši jėgainė galės atlaikyti netgi 50 m/s vėjo greitį.

Be to, įrengiant naująją jėgainę bus išbandytas jūrų vėjo jėgainių statybos būdas, kuris leis reikšmingai sumažinti statybos kaštus. Jėgainės kabina, kurioje slepiasi generatorius ir kitos elektrą gaminti leidžiančios sistemos, bei vėjo jėgainės sparnai į statybos vietą bus atgabenti sraigtasparniu ir ant jėgainės bokšto primontuoti iš viršaus. Todėl ženkliai sutrumpės vėjo jėgainės įrengimo laikas – procesas tetruks dvi valandas. Tai labai svarbu vietose, kuriose jūra rami būna tik trumpais laikotarpiais.

Skaičiuojama, kad naujosios jėgainės gaminama elektra gali būti netgi 30 proc. pigesnė negu dabar įprastų jūrų vėjo jėgainių. Įrengus 500 MW galios tokių jėgainių, vienos jų vidutinė elektros gamybos kaina turėtų siekti vos 10 euro centų už kilovatvalandę. Tai būtų reikšmingas žingsnis į priekį, kurio dėka jūrų vėjo energija taptų visiškai konkurencinga lyginant su kitais elektros energijos šaltiniais. Preliminarūs skaičiavimai rodo, įrengti 1 MW galios naujosios jėgainės kainuos mažiau nei 3 mln. eurų, o ateityje ši suma turi perspektyvų ir mažėti.

„Ming Yang“ daug vilčių į šią jėgainę deda ir dėl to, kad jei ji veiks sėkmingai, tai bendrovei atvers galimybes dideliu mastu statyti šias jėgaines prie Kinijos krantų, kur jūrinės teritorijos yra vienos audringiausių pasaulyje, ir iki šiol durys jūrų vėjo energetikos plėtrai šioje šalyje buvo užvertos. Kinija, kurioje pastaruoju metu jaučiamas didelis susidomėjimas vėjo energetika, per keletą metų galėtų tapti šios energetikos srities pasauline lydere.

Jūros ruožas netoli Norvegijai priklausančios Karmojos salos puikiai tinka tokios jėgainės bandymams. Pasak bendrovės atstovų, Norvegijos pakrantė bandymams pasirinkta todėl, kad čia sąlygos netgi dar atšiauresnės nei Kinijoje. Metų vidutinis vėjo greitis čia siekia 9,4 m/s. Be to, dažnai pasitaiko netgi 10 m aukščio bangos, o maksimalus vėjo greitis siekia apie 40 m/s.

Jei bandymai bus sėkmingi, tokio tipo jėgainių statyba prasidės masiškai: kai kurie analitikai prognozuoja, kad net 20 proc. jūrų vėjo jėgainių Europoje jau 2020 m. gali būti dvisparnės ir horizontalios ašies, nors dabar tokios jėgainės vis dar labai retos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Valiutų ir išvestinių finansinių priemonių rinkų apžvalgoje – Lietuvos duomenys

Tarptautinių atsiskaitymų bankas (toliau – TAB) kartu su 52 šalių centriniais bankais ir centrinėmis pinigų institucijomis parengė ir šiandien skelbia naujausią pasaulio valiutų ir išvestinių finansinių priemonių rinkų apžvalgą, kuri yra sudaroma kas trejus metus. skaityti »

Finansų ministerijoje aptartas investicinis klimatas šalyje

Finansų ministrė R. Budbergytė susitikime su VšĮ „Investuok Lietuvoje“ vadovu M. Katinu aptarė šalies investicinį klimatą esant dabartiniam neapibrėžtumui dėl Lietuvos socialinio modelio, ES struktūrinės paramos panaudojimą pritraukiant investuotojus į regionus bei finansinių technologijų (Fintech) plėtros spartinimą. skaityti »

82-oji IFLA generalinė konferencija: naujos tendencijos ir gairės

Rugpjūčio 13–19 dienomis Ohajo valstijoje esančiame Kolambuso mieste (Jungtinės Amerikos Valstijos) įvyko 82-oji Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) generalinė konferencija ir asamblėja. skaityti »

Šeštą kartą bus apdovanotas geriausias verslo ir mokslo bendradarbiavimo projektas

Originaliais sprendimais pasižymintys inovatyvūs produktai šiais metais bus įvertinti jau šeštąjį kartą Ūkio ministerijos skelbiamame konkurse „Verslo ir mokslo partnerystė 2016“. skaityti »

Lietuvos pramonininkų konfederacijos direkcijai vadovaus Giedrė Švedienė

Nuo rugpjūčio 25-osios darbą pradeda Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) vykdomoji direktorė Giedrė Švedienė. skaityti »

Ūkio ministerija kviečia verslininkus dalyvauti konkurse apdovanojimui „Už nuopelnus verslui“ gauti

Ūkio ministerija kviečia verslininkus pristatyti savo pasiekimus apdovanojimui „Už nuopelnus verslui“ gauti. Paraiškų, kurias įmonės gali teikti pagal 6 nominacijas, laukiama iki š. m. rugsėjo 9 d. skaityti »

Finansų ministrė: valstybės IT centralizavimo klausimą turime spręsti greičiau

Finansų ministrė Rasa Budbergytė ir susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius aptarė stringančius valstybės informacinių išteklių valdymo ir IT infrastruktūros konsolidavimo klausimus. skaityti »

Neskaitančius el. knygų vilios jų prenumerata

Beveik prieš metus startavusi lietuviškų el. knygų parduotuvė ir skaityklė išmaniesiems įrenginiams „Milžinas“ lietuviams pradėjo siūlyti el. knygų prenumeratą. skaityti »

Lietuvos lazerininkai kuria galingiausią pasaulyje lazerį

Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos LINPRA ir Lietuvos lazerių asociacijos narė UAB „Ekspla“ kartu su partneriais UAB „Šviesos konversija“ ir amerikiečiais „National Energetics Inc“ laimėjo finansavimą dviejuose „Extreme Light Infrastructure“ (ELI) projekto konkursuose. skaityti »

Teikiamos nemokamos konsultacijos dėl elektronikos atliekų tvarkymo

Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO) bei Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA) suklaidintiems importuotojams pradėjo teikti nemokamas konsultacijas, kad būtų išvengta nesusipratimų ir skaudžių pasekmių. skaityti »