Belaukdami euro gyventojai ėmė sparčiai keisti sugadintus ir susidėvėjusius litus

Publikuota: 2014 m. rugpjūčio 14 d. ketvirtadienis

Per 2014 m. pirmą pusmetį Lietuvos bankas šalies gyventojams pakeitė daugiau kaip 20 tūkst. vienetų sugadintų litų banknotų ir monetų – beveik du kartus daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį, kai buvo pakeista 11,4 tūkst. vienetų.

„Toks ženklus augimas sietinas su tuo, kad artėjant euro įvedimui žmonės susirūpino pinigų keitimu ir dalis tiesiog prisiminė namuose turintys užsigulėjusių santaupų. O tos santaupos, pasirodo, gali būti laikomos pačiose netikėčiausiose vietose – rūsiuose, po grindimis, orkaitėse ar pečiuose, kur pinigai yra apdeginami, užliejami vandeniu ir kitais būdais sugadinami“, – sako Nijolė Baltrūnienė, Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos Pinigų gamybos organizavimo ir ekspertizės skyriaus vyriausioji specialistė.

Per 2014 m. pirmą pusmetį Lietuvos bankas pakeitė 20 508 vnt. susidėvėjusių, suplyšusių ar kitaip sugadintų banknotų ir monetų, kurie sudarė 1 083 683,8 Lt, per tą patį laikotarpį pernai pakeista 11 406 vnt. banknotų ir monetų, kurie sudarė 961 964,62 Lt. Dažniausiai yra keičiami sugadinti ar susidėvėję 20, 50 ir 200 nominalų litų banknotai. Didžiausia sugadintų pinigų suma, kurią yra pakeitęs Lietuvos bankas vienam žmogui – 109 tūkst. Lt: tiek rūsyje metalinėje dėžutėje laikytų santaupų užliejo vanduo.

Pasak N. Baltrūnienės, pasitaiko atvejų, kai žmogus netgi tiksliai nežino, kiek sugadintų pinigų atnešė pakeisti, kadangi jis jau nebegali jų suskaičiuoti, o kiek buvo – neprisimena. Pavyzdžiui, vienas klientas, atnešęs apdegintus litus, deklaravo, kad ten turėtų būti apie 3860 Lt, tačiau atlikus pinigų mokumo ekspertizę nustatyta ir klientui grąžinta suma viršijo 12 tūkst. Lt.

Ekspertai nustato, ar galima sugadintus pinigus kompensuoti. Lietuvos bankas keičia susidėvėjusius, suteptus, prirašinėtus, pripieštus, suplyšusius, perplėštus ar kitaip sugadintus banknotus; banknotus, kurių išlikę ne mažiau kaip trys ketvirtadaliai vientiso ploto bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas; taip pat banknotus, kurių išlikę mažiau kaip 3/4, bet daugiau kaip 1/2 vientiso ploto bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas, kurių išlikę 1/2 vientiso ploto su vandens ženklu bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas, bei banknotus, kurių išlikę mažiau kaip 1/2 vientiso ploto, abu serijos ir numerio užrašai, nominalo skaičius ir vandens ženklas. Taip pat keičiamos deformuotos ar apgadintos monetos, kuriose atpažįstamas Lietuvos Respublikos herbas ir nominalo skaičius.

Nekeičiami tie pinigai, kurie įtariami, kad yra padirbti, taip pat banknotai, sutepti specialiais, apsaugai nuo vagystės naudojamais dažais.

Klientų patogumui pinigai, kuriais pakeičiami sugadinti pinigai, gali būti iš karto pervedami į kliento banko sąskaitą arba išduodami grynaisiais. Pervedus pinigus į sąskaitą nebereikės rūpintis, kaip pasikeisti grynuosius litus įvedus naująją valiutą, nes litai banko sąskaitose euro įvedimo dieną bus nemokamai perskaičiuojami į eurus.

Nuo 2015 m. sausio 1 d., įvedus eurą, Lietuvos bankas taip pat keis ir susidėvėjusius bei sugadintus eurus. Sugadinti tikri eurų banknotai bus keičiami, jeigu bus pateikiama daugiau kaip 50 % eurų banknoto.

Susidėvėję arba sugadinti tikri litų banknotai ir monetos nemokamai keičiami Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8, Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25) bei komerciniuose bankuose.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Prekybos apimtys su Uzbekistanu išaugo tris kartus

Naujausiais duomenimis, Uzbekistano ir Lietuvos prekybos apyvarta per šių metų paskutinius 10 mėnesių siekė apie 195 mln. eurų ir, palyginti su šiuo laikotarpiu pernai, išaugo tris kartus. skaityti »

Seimo Pirmininkė: Lietuva ir Kazachstanas turi didelių galimybių plėsti bendradarbiavimą

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė su Kazachstano Astanos miesto meru Adylbeku Džaksybekovu aptarė dvišalių santykių vystymo perspektyvas. skaityti »

Vilniaus meras priėmė Kazachstano sostinės Astanos delegaciją

Vilniuje lankosi Astanos miesto (Kazachstanas) delegacija – meras A. Džaksybekov, mero pavaduotojas K. Aytmukhametov, miesto Tarybos deputatas, Teisėtvarkos ir viešųjų ryšių komisijos pirmininkas N. Meščeriakov, Laisvosios ekonominės zonos „Astana – naujas miestas“ vadovas I. Žangaskin, Astanos architektai, verslininkai. skaityti »

Nesąžiningiems britų bankininkams bus sunkiau rasti darbą

Didžiosios Britanijos finansų reguliavimo institucijos pristatė naujas taisykles, apibrėžiančias bankų ir draudimo sektorių darbuotojų veiklą. skaityti »

Lietuvos gyventojai nelinkę pasitikėti reklama socialiniuose tinkluose

Nors socialiniai tinklai tapo neatsiejama gyvenimo dalimi, juose skelbiama reklamine informacija pasitiki mažiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų. skaityti »

Lietuviškas verslas Didžiojoje Britanijoje pagaliau vienijasi

Lietuva kol kas mažai domisi lietuvišku verslu Didžiojoje Britanijoje, nors Londonas pagal gyventojų skaičių yra trečias miestas pasaulyje po Vilniaus ir Kauno, kur daugiausiai gyvena lietuvių tautybės žmonių. skaityti »

„BMW X4“ turės sportiškąją versiją „M40i“, kuri pasirodys kitąmet

Pasitvirtino prieš porą dienų internete pasklidusi informacija, kad Vokietijos automobilių koncernas BMW ruošia savo dailiojo X4 kupė tipo visureigio sportiškąją „M Performance“ versiją. skaityti »

Nacionalinė biblioteka jungiasi prie aplinkosauginės iniciatyvos

Spalio mėnesį Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir dar 74 gamtai neabejingos Lietuvos bibliotekos jungiasi prie aplinkosauginės iniciatyvos: „Atsakingas skaitytojas. „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!“ bibliotekose“. skaityti »

Vyriausybėje – dėmesys keturkojų žmogaus draugų globai ir apsaugai

Vyriausybės rūmuose į susitikimą su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi rinkosi gyvūnų gerove ir apsauga besirūpinantys nevyriausybinių organizacijų atstovai bei jų augintiniai. skaityti »

„Deutsche Bank“ pažadėjo priimti į valdybą bent vieną moterį

Didžiausias Vokietijos bankas ir vienas didžiausių investicinių bankų Europoje „Deutsche Bank“ 2017 metais ketina į valdybą priimti bent vieną moterį. skaityti »