Belaukdami euro gyventojai ėmė sparčiai keisti sugadintus ir susidėvėjusius litus

Publikuota: 2014 m. rugpjūčio 14 d. ketvirtadienis

Per 2014 m. pirmą pusmetį Lietuvos bankas šalies gyventojams pakeitė daugiau kaip 20 tūkst. vienetų sugadintų litų banknotų ir monetų – beveik du kartus daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį, kai buvo pakeista 11,4 tūkst. vienetų.

„Toks ženklus augimas sietinas su tuo, kad artėjant euro įvedimui žmonės susirūpino pinigų keitimu ir dalis tiesiog prisiminė namuose turintys užsigulėjusių santaupų. O tos santaupos, pasirodo, gali būti laikomos pačiose netikėčiausiose vietose – rūsiuose, po grindimis, orkaitėse ar pečiuose, kur pinigai yra apdeginami, užliejami vandeniu ir kitais būdais sugadinami“, – sako Nijolė Baltrūnienė, Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos Pinigų gamybos organizavimo ir ekspertizės skyriaus vyriausioji specialistė.

Per 2014 m. pirmą pusmetį Lietuvos bankas pakeitė 20 508 vnt. susidėvėjusių, suplyšusių ar kitaip sugadintų banknotų ir monetų, kurie sudarė 1 083 683,8 Lt, per tą patį laikotarpį pernai pakeista 11 406 vnt. banknotų ir monetų, kurie sudarė 961 964,62 Lt. Dažniausiai yra keičiami sugadinti ar susidėvėję 20, 50 ir 200 nominalų litų banknotai. Didžiausia sugadintų pinigų suma, kurią yra pakeitęs Lietuvos bankas vienam žmogui – 109 tūkst. Lt: tiek rūsyje metalinėje dėžutėje laikytų santaupų užliejo vanduo.

Pasak N. Baltrūnienės, pasitaiko atvejų, kai žmogus netgi tiksliai nežino, kiek sugadintų pinigų atnešė pakeisti, kadangi jis jau nebegali jų suskaičiuoti, o kiek buvo – neprisimena. Pavyzdžiui, vienas klientas, atnešęs apdegintus litus, deklaravo, kad ten turėtų būti apie 3860 Lt, tačiau atlikus pinigų mokumo ekspertizę nustatyta ir klientui grąžinta suma viršijo 12 tūkst. Lt.

Ekspertai nustato, ar galima sugadintus pinigus kompensuoti. Lietuvos bankas keičia susidėvėjusius, suteptus, prirašinėtus, pripieštus, suplyšusius, perplėštus ar kitaip sugadintus banknotus; banknotus, kurių išlikę ne mažiau kaip trys ketvirtadaliai vientiso ploto bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas; taip pat banknotus, kurių išlikę mažiau kaip 3/4, bet daugiau kaip 1/2 vientiso ploto bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas, kurių išlikę 1/2 vientiso ploto su vandens ženklu bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas, bei banknotus, kurių išlikę mažiau kaip 1/2 vientiso ploto, abu serijos ir numerio užrašai, nominalo skaičius ir vandens ženklas. Taip pat keičiamos deformuotos ar apgadintos monetos, kuriose atpažįstamas Lietuvos Respublikos herbas ir nominalo skaičius.

Nekeičiami tie pinigai, kurie įtariami, kad yra padirbti, taip pat banknotai, sutepti specialiais, apsaugai nuo vagystės naudojamais dažais.

Klientų patogumui pinigai, kuriais pakeičiami sugadinti pinigai, gali būti iš karto pervedami į kliento banko sąskaitą arba išduodami grynaisiais. Pervedus pinigus į sąskaitą nebereikės rūpintis, kaip pasikeisti grynuosius litus įvedus naująją valiutą, nes litai banko sąskaitose euro įvedimo dieną bus nemokamai perskaičiuojami į eurus.

Nuo 2015 m. sausio 1 d., įvedus eurą, Lietuvos bankas taip pat keis ir susidėvėjusius bei sugadintus eurus. Sugadinti tikri eurų banknotai bus keičiami, jeigu bus pateikiama daugiau kaip 50 % eurų banknoto.

Susidėvėję arba sugadinti tikri litų banknotai ir monetos nemokamai keičiami Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8, Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25) bei komerciniuose bankuose.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Per savaitgalį iš atvertų sostinės savivaldybės duomenų gims išmanių sprendimų vilniečiams

Puoselėjant Vilniaus miesto savivaldybės atvirų duomenų iniciatyvą, šį savaitgalį sostinės menų ir švietimo centre „Rupert“ vyksta atvirų duomenų festivalis „Open data Fest Vilnius 2015“. skaityti »

Praturtėjo skaitmeninė Lietuvių literatūros klasikos kolekcija

Praėjus metams po projekto „Lietuvių literatūros klasikos kūrinių perkėlimas į elektroninę erdvę (2011–2014 m.)“ užbaigimo, skaitmeninė „Lietuvių literatūros klasikos kolekcija“ buvo papildyta 206 kūriniais. skaityti »

E. paveldo portalas pasipildys dar vienu lietuviškos raštijos egzemplioriumi

Netrukus skaitytojai, kurie domisi senąja lietuviškąja raštija, portale www.epaveldas.lt galės virtualiuoju būdu pasklaidyti dar vieną lietuvių kalba XVIII amžiuje išleistą spaudinį. skaityti »

„Deutsche Bank“ ruošiasi dešimtmečio restruktūrizacijai

Vokietijos bankas „Deutsche Bank“ ruošiasi restruktūrizacijai, kuri bus didžiausia per daugiau nei dešimt pastarųjų banko gyvavimo metų. skaityti »

„Canon“ atnaujino daugiafunkcių rašalinių spausdintuvų asortimentą

„Canon“ pristato tris naujus daugiafunkcius rašalinius spausdintuvus. Namams skirtuose spausdintuvuose „PIXMA MG5750“, „MG6850“ ir „MG7750“ patobulintos virtualių duomenų saugyklų ir „Wi-Fi“ ryšio funkcijos derinamos su nauja spausdinimo technologija. skaityti »

Fotografija ir išmanusis telefonas – tvirta šių dienų sąjunga?

Rupjūčio 19-oji – Pasaulinė fotografijos diena. Jei kažkada tokia diena buvo šventė tik profesionaliems fotografams, mūsų dienomis, ją galime minėti visi. skaityti »

Rugpjūčio 19-oji – Pasaulinė fotografijos diena

Rugpjūčio 19-ąją minima Pasaulinė fotografijos diena. skaityti »

Į elektroninių knygų rinką žengia „Milžinas“

74 proc. lietuvių, skaitančių popierines knygas, mielai skaitytų ir el. knygas, jei jomis būtų paprasčiau naudotis. Dažniausiai el. knygų skaitymui trukdo nepatogumas naudotis, nežinojimas, kaip tai padaryti, arba tinkamo įrenginio neturėjimas. skaityti »

Draudimo rinka pasiekė rekordinę apimtį, nors draudimo šakų plėtros tempas nevienodas

Šiemet per pirmąjį pusmetį, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, draudimo rinka pagal pasirašytas įmokas padidėjo 6,4 % ir pasiekė rekordinę apimtį – 312,3 mln. Eur. skaityti »

Graikijos sprendimai atrodo tvarūs, tačiau ji turi laikytis

Graikijos sprendimai dėl reformų rodo, kad šalis yra pasirengusi laikytis ilgalaikės politikos, tačiau Europos Sąjunga ir euro zona turi matyti garantijas ir tik tuo atveju Atėnai gaus visą 86 mlrd. eurų vertės finansinę pagalbą, teigia finansų ministras Rimantas Šadžius. skaityti »