„Citadele“ indeksas: Lietuvos verslininkai optimizmu lenkia Latviją

Publikuota: 2016 m. birželio 16 d. ketvirtadienis

Lietuvos ir Latvijos ekonomikos auga panašiu tempu, tačiau šalių verslininkų nuotaikos skiriasi. Pirmą kartą šiemet Lietuvoje apklausti verslininkai demonstruoja atsargų optimizmą, tuo tarpu Latvijos verslo atstovai jau antrus metus iš eilės nesugeba išsivaduoti iš pesimistinių nuotaikų, rodo „Citadele“ banko verslo nuotaikų ir pasitikėjimo indekso tyrimas.

Naujausiais „Citadele“ duomenimis, Latvijos verslininkų nuotaikų ir pasitikėjimo indeksas šiemet kovą sudarė 49,45 punkto ir nesiekė optimizmo ribą žyminčių 50 punktų, o Lietuvos buvo 51,15 punkto. Latvijos „Citadele“ banko ekonomistas išskiria statybų sektorių, kuris Lietuvoje ypač pozityvus.

„Ekonominio augimo rodikliai Latvijoje ir Lietuvoje paskutiniais metais buvo panašūs. Vis dėlto, kaip rodo mūsų apklausa, verslininkų nuotaikos abiejose šalyse truputį skiriasi. Pačius didžiausius skirtumus matome statybų sektoriuje, kur Latvijos verslininkai yra žymiai pesimistiškesni už Lietuvos kolegas, nepaisant to, kad paskutiniais ketvirčiais statybų apimtys mažėjo tiek Latvijoje, tiek Lietuvoje. Lietuvos statytojų optimizmas, tikėtina, nulemtas stabilios paklausos iš privataus sektoriaus, taip pat greitesnės naujos perspektyvos europinių lėšų įsisavinimo pradžios“, – sako „Citadele“ banko Latvijoje ekonomistas Mārtiņš Āboliņš (Martinis Abuolinis).

Kovą Lietuvoje statybos pasitikėjimo indeksas siekė 54,69 punkto, prekybos – 52,06 punkto, o Latvijoje jie sudarė atitinkamai 48,69 ir 49,98 punkto. Pozityvūs lūkesčiai šį pavasarį grįžo į Latvijos gamybos sektorių (50,15 punkto), tačiau Lietuvoje gamybos įmonių vadovų nuotaikos nebuvo džiaugsmingos (49,71 punkto).

Abiejose šalyse prasčiausia situacija buvo prekybos sektoriuje: Lietuvoje prekybininkų pasitikėjimo indeksas sudarė 48,85, Latvijoje – 46,83 punkto.

„Citadele“ indekso tyrimo duomenimis, tarp Lietuvos ir Latvijos verslininkų bendra tai, kad šalyse geriausiomis nuotaikomis pasižymi didžiausių įmonių, kuriose dirba daugiau kaip 250 žmonių, vadovai – atitinkamai 58,57 ir 50,99 punkto.

Daugiausiai perspektyvų abiejose šalyse mato sostinės regione dirbančios įmonės. Vilniaus regiono verslininkų pasitikėjimo indeksas siekia 53,95 punkto, Rygos – 51,60 punkto.

Lietuvos verslo apklausos duomenų su buvusiais laikotarpiais palyginti neįmanoma, nes „Citadele“ indekso tyrimas šiemet šalyje atliktas pirmą kartą. Tuo tarpu Latvijoje bendra indekso vertė žemiau 50 punktų ribos laikosi nuo 2014 metų vidurio, nors pats indeksas po labai ryškaus kryčio žemyn per 2008-2011 metų pasaulinę finansinę krizę su keliomis išimtimis laikėsi teigiamoje nuotaikų pusėje nuo 2010 metų vidurio.

Tyrimo metu š. m. kovo mėnesį abiejose šalyse buvo apklausta po 750 šalies įmonių vadovų.

„Citadele“ indeksas apskaičiuojamas tiriant, kaip verslininkai vertina esamą padėtį ir kokios jų prognozės kitiems 6 mėnesiams šiose srityse: bendra ekonominė veikla šalyje, ekonominė veikla atitinkamos įmonės veiklos srityje, konkurencijos lygis atitinkamoje veiklos srityje ir įmonės veiklos rezultatai – pelningumas, apyvarta, finansinė padėtis, darbuotojų skaičius ir investicijų į įmonę suma. Indekso tyrimas Lietuvoje bus atliekamas dukart per metus. Latvijoje „Citadele“ indekso tyrimas atliekamas jau 12 metų keturis kartus per metus (kartą per ketvirtį), o Lietuvoje jis pirmą kartą atliktas 2016 metais. Tyrimo autorė ir įgyvendintoja – Latvijos tyrimų bendrovė SKDS.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Vilnius pritrauks talentų iš užsienio – pristatytas „Vilnius Welcome Kit“

Vilniaus meras Remigijus Šimašius pristatė naują informacinį leidinį „Welcome Kit“. Vilniaus svečiams ir sostinėje besikuriantiems užsieniečiams sukurtas naujas informacinis paketas bus svarbi pagalba pažinti miestą ir pasijusti jo dalimi. skaityti »

Lietuviškas ekonomikos vadovėlis paskelbtas geriausiu projektu pasaulyje

Lietuviškas ekonomikos vadovėlis „Ekonomika per 31 valandą” šiąnakt Niujorke paskelbtas geriausiu projektu pasaulyje. skaityti »

Kinijoje pristatomos Lietuvos rinkos galimybės

Šių metų lapkričio 11–13 dienomis ūkio ministras Evaldas Gustas per darbo vizitą Šanchajuje susitinka su Kinijos turizmo ministru Li Jinzao, Kinijos turizmo asociacijos vadovais, Kinijos kelionių organizatoriais bei dalyvauja 2016 m. Kinijos tarptautiniame turizmo forume ir turizmo parodoje. skaityti »

Imantiems būsto kreditus – daugiau informacijos ir apsaugos

Seimas priėmė Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymą ir su juo susijusių įstatymų pakeitimus, kuriais stiprinama būsto ar kito nekilnojamojo turto (NT) kredito gavėjų teisinė apsauga, skatinama kredito paslaugų rinkos plėtra ir konkurencija tarp kredito davėjų bei tarpininkų. skaityti »

Regionų mažųjų ir vidutinių įmonių inovacijoms skatinti – beveik 20 mln. eurų ES investicijų

Ūkio ministerija, siekdama skatinti mažųjų ir vidutinių įmonių investicijas į inovatyvios gamybos ir inovatyvių paslaugų verslo pradžią ir plėtrą, kviečia pasinaudoti galimybe įgyvendinti projektus pagal 2014–2020 metų ES investicijų priemonę „Regio Invest LT+“. skaityti »

Vilniuje įsikurs modernus didžiausio pasaulyje „Marriott“ tinklo viešbutis

Lapkričio 9 dieną investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovė „Hanner“ pasirašė franšizės sutartį su didžiausio pasaulyje viešbučių tinklo „Marriott“ atstovais. skaityti »

„Danske Bank“: Lietuvos ekonomikos augimas piką pasieks 2017-aisiais

Dėl vangių investicijų ir neigiamo įmonių atsargų pokyčio Lietuvos ekonomikai per pirmuosius tris šių metų ketvirčius augus lėčiau nei buvo galima tikėtis. skaityti »

Metams baigiantis pramonės įmonės tikisi tvarios plėtros

Metų pabaigą pramonininkai vertina teigiamai, tikimasi kai kurių pramonės sektorių plėtros – tai parodė naujausias Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) kas ketvirtį atliekamas Pramonės lūkesčių indeksas (PLI). skaityti »

Seime rengiama mokslinė konferencija apie Lietuvos ir Gruzijos santykius

Lapkričio 7 d. LR Seime vyks mokslinė konferencija „Lietuvos ir Gruzijos santykiai: kultūriniai, istoriniai, lingvistiniai aspektai“. skaityti »

Pramonininkai ragina neatidėti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo

Reaguodama į viešus pasisakymus apie naujos valdžios planus atidėti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą bent pusmečiui, Lietuvos pramonininkų konfederacija ragina užtikrinti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą nuo 2017 m. sausio 1 d. skaityti »