ES ketina kurti kosmoso šiukšlių stebėsenos sistemą

Publikuota: 2013 m. kovo 3 d. sekmadienis

Nuolat didėjantis įvairių žmogaus sukurtų techninių objektų, skriejančių aplink Žemę ir virtusių šiukšlėmis, skaičius kelia labai rimtą jų susidūrimo su tebefunkcionuojančiais palydovais pavojų. Europos Sąjunga svarsto galimybę kurti sistemą, kurios paskirtis būtų atlikti tokių kosmoso šiukšlių stebėseną.

Kaip pranešė agentūra „Reuters“, Briuselio aukštieji pareigūnai sunerimę dėl mobilaus ryšio ir GPS operatorių patiriamų milžiniškų nuostolių, kai vienas ar kitas orbitoje skriejantis jų palydovas apgadinamas kažkada veikusių, o dabar jau niekam nebereikalingų ir likimo valiai paliktų senų palydovų ar raketų nešėjų dalių (taip pat ir jų nuolaužų dėl ankstesnių susidūrimų) arba kai jie priversti staiga keisti skrydžio trajektoriją, stengiantis išvengti gresiančio susidūrimo. 

Europos Sąjungos siūloma sistema padėtų sekti pavojingas kosmoso šiukšles (techninį šlamštą) ir galėtų iš anksto informuoti palydovų operatorius apie jų palydovams gresiančius susidūrimus.

Tokia sistema leistų ES nemažai sutaupyti, kadangi palydovų kurso keitimai, kurie padaromi vos ne paskutinę minutę, juos eksploatuojantiems operatoriams kasmet kainuoja maždaug 183,03 milijonų dolerių. Be to, prognozuojama, kad nesiimant atitinkamų priemonių ši suma per ateinančius 10 metų turėtų gerokai išaugti.

Palydovams laiku nepasitraukus iš besiartinančio objekto kelio galimi susidūrimai su jais, kurių metu gali būti pažeidžiami įvairūs jautrumu pasižymintys elektroniniai prietaisai, sutrumpėti jų veikimo laikas. Tokių sąveikų metu gali nutrūkti telefoniniai pokalbiai, būti atšaukti lėktuvų skrydžiai, vėluoti oro prognozės. Be to, nukritę ant žemės tokie objektai gali sužeisti žmones ir padaryti didelių materialinių nuostolių.

Europos Komisijos atstovė spaudai sakė, kad tokios sistemos sukūrimas ir jos eksploatavimas kasmet kainuotų apie 10 milijonų eurų, o pati sistema galėtų pradėti funkcionuoti jau 2016 metais.

Ji taip pat pareiškė, kad ES apmokėtų visas tokios sistemos kūrimo išlaidas, tikėdamasi iš šalių narių prisidėjimo prie jos tobulinimo darbų, kurie kainuotų dar apie 50 milijonų eurų. Šie darbai apimtų naujų technologijų, tokių kaip radarai, teleskopai ir duomenų centrai kūrimą.

Šis pasiūlymas padėtų ES šalims narėms sujungti jų turimas kosmoso stebėjimo sistemas į vieną ir paskatintų jas investuoti į naujas technologijas.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Rekordiniai metai – Vilnius pasitiko milijonąją lankytoją

Suomė Jenni Ukkonen nesitikėjo, kad ją Vilniaus oro uoste pasitiks miesto meras Remigijus Šimašius ir kad ji taps milijonąja viešnia. skaityti »

Prezidentė įteikė Globalios Lietuvos apdovanojimus

Penktą kartą vykstančioje šalies vadovės globojamoje apdovanojimų ceremonijoje pagerbti Lietuvoje ir užsienyje gyvenantys žmonės, kurie savo darbais ir pasiekimais prisideda prie mūsų šalies gerovės. skaityti »

Lietuvos pramonė 2017 metus pasitinka su atsargiu optimizmu

2016-aisiais Lietuvos ekonomika susidūrė su lėtėjančiu BVP augimu, tačiau didėjo vidaus vartojimas, augo darbo užmokestis, stabilizuoti eksporto srautai. skaityti »

Kitąmet Europos laukiantys politiniai iššūkiai gali koreguoti verslo plėtros planus

Lietuvos ir visos Europos verslo laukia nauji iššūkiai, susiję su besitęsiančia migracijos krize ir augančiu politiniu nestabilumu. skaityti »

LR Prezidentė D. Grybauskaitė pasveikino šv. Kalėdų proga

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitė tradiciškai pasveikino šalies žmonėms šv. Kalėdų proga. skaityti »

Skelbiama Lietuvos Respublikos mokėjimų balanso apžvalga

2016 m. trečiąjį ketvirtį susidarę pertekliniai paslaugų ir antrinių pajamų balansai neatsvėrė užsienio prekybos ir pirminių pajamų balansų deficitų, todėl susidarė 26,6 mln. eurų einamosios sąskaitos deficitas. skaityti »

Šių dienų žemdirbys išmanus – renkasi elektronines paslaugas

Šiuolaikinis žemdirbys turi būti strategas, racionaliai naudojantis ūkio išteklius, siekiantis mažiausiomis sąnaudomis pagaminti kokybišką, sveiką, konkurencingą produkciją. skaityti »

Šiemet Lietuvoje patentavo daugiau išradimų

Išaugęs nacionalinių patentų paraiškų ir nacionalinių prekių ženklų bei dizaino paraiškų skaičius fiksuojamas šių metų Valstybinio patentų biuro (VPB) statistikoje. skaityti »

Paaiškėjo Lietuvos moksleivių eSporto lygos turnyro nugalėtojai

Vilniaus Gedimino technikos (VGTU) kūrybos ir inovacijų centre „LinkMenų fabrike“ rinkosi elektroninio sporto entuziastai – čia vyko jau lapkritį prasidėjusio Varlė.lt Lietuvos moksleivių eSporto lygos (LMESL) turnyro finalinis renginys. skaityti »

Lietuvos verslo konfederacija plečia narių gretas

2016 m. gruodžio 15 d. vykusiame Lietuvos verslo konfederacijos prezidiumo posėdyje priimti du nauji nariai – Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) ir advokatų kontora Tark Grunte Sutkiene. skaityti »