ES ketina kurti kosmoso šiukšlių stebėsenos sistemą

Publikuota: 2013 m. kovo 3 d. sekmadienis

Nuolat didėjantis įvairių žmogaus sukurtų techninių objektų, skriejančių aplink Žemę ir virtusių šiukšlėmis, skaičius kelia labai rimtą jų susidūrimo su tebefunkcionuojančiais palydovais pavojų. Europos Sąjunga svarsto galimybę kurti sistemą, kurios paskirtis būtų atlikti tokių kosmoso šiukšlių stebėseną.

Kaip pranešė agentūra „Reuters“, Briuselio aukštieji pareigūnai sunerimę dėl mobilaus ryšio ir GPS operatorių patiriamų milžiniškų nuostolių, kai vienas ar kitas orbitoje skriejantis jų palydovas apgadinamas kažkada veikusių, o dabar jau niekam nebereikalingų ir likimo valiai paliktų senų palydovų ar raketų nešėjų dalių (taip pat ir jų nuolaužų dėl ankstesnių susidūrimų) arba kai jie priversti staiga keisti skrydžio trajektoriją, stengiantis išvengti gresiančio susidūrimo. 

Europos Sąjungos siūloma sistema padėtų sekti pavojingas kosmoso šiukšles (techninį šlamštą) ir galėtų iš anksto informuoti palydovų operatorius apie jų palydovams gresiančius susidūrimus.

Tokia sistema leistų ES nemažai sutaupyti, kadangi palydovų kurso keitimai, kurie padaromi vos ne paskutinę minutę, juos eksploatuojantiems operatoriams kasmet kainuoja maždaug 183,03 milijonų dolerių. Be to, prognozuojama, kad nesiimant atitinkamų priemonių ši suma per ateinančius 10 metų turėtų gerokai išaugti.

Palydovams laiku nepasitraukus iš besiartinančio objekto kelio galimi susidūrimai su jais, kurių metu gali būti pažeidžiami įvairūs jautrumu pasižymintys elektroniniai prietaisai, sutrumpėti jų veikimo laikas. Tokių sąveikų metu gali nutrūkti telefoniniai pokalbiai, būti atšaukti lėktuvų skrydžiai, vėluoti oro prognozės. Be to, nukritę ant žemės tokie objektai gali sužeisti žmones ir padaryti didelių materialinių nuostolių.

Europos Komisijos atstovė spaudai sakė, kad tokios sistemos sukūrimas ir jos eksploatavimas kasmet kainuotų apie 10 milijonų eurų, o pati sistema galėtų pradėti funkcionuoti jau 2016 metais.

Ji taip pat pareiškė, kad ES apmokėtų visas tokios sistemos kūrimo išlaidas, tikėdamasi iš šalių narių prisidėjimo prie jos tobulinimo darbų, kurie kainuotų dar apie 50 milijonų eurų. Šie darbai apimtų naujų technologijų, tokių kaip radarai, teleskopai ir duomenų centrai kūrimą.

Šis pasiūlymas padėtų ES šalims narėms sujungti jų turimas kosmoso stebėjimo sistemas į vieną ir paskatintų jas investuoti į naujas technologijas.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvoje gyvenantys vaikai yra laimingi

Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Ta proga – informacija apie tai, kaip vaikai jaučiasi gyvendami Lietuvoje. skaityti »

Vilniečiai myli savo miestą ir vertina pokyčius

Beveik 90 proc. vilniečių sako, kad Vilnius yra puikus miestas gyventi ir tik su sostine sieja savo ateitį. skaityti »

Londone vyko Europos nacionalinių bibliotekų vadovų konferencija

Gegužės 15–16 dienomis Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas Londone, Britų bibliotekoje (angl. British Library) dalyvavo 31-ajame Europos nacionalinių bibliotekų vadovų susitikime (angl. The Conference of European National Librarians, CENL). skaityti »

Profesorius Benediktas Juodka tapo Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentu

Lietuvos darbdavių konfederacijai (LDK) vadovaus buvęs Vilniaus universiteto rektorius, 2012-2016 m. kadencijos Seimo narys, profesorius Benediktas Juodka. skaityti »

„Barclays“ atidarė finansinių paslaugų centrą Londone

Didžiosios Britanijos bankas „Barclays“ atidarė naują finansinių paslaugų centrą Londone, kuris jungia vietinius bankus, technologines bendroves ir 40 pradedančiųjų finansų įstaigų. skaityti »

Krašto apsaugos viceministras su NATO institucijų atstovais aptarė kibernetinio saugumo klausimus

Balandžio 25-26 d. LR krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza Europos Komisijos viceprezidento Andrus Ansip kvietimu Briuselyje su Europos Sąjungos atstovais aptarė kibernetinio saugumo klausimus. skaityti »

Daugiausia pinigų išleidžiama maistui ir saldumynams

Maistui ir saldumynams – štai kam, vaikų ir jų tėvų nuomone, jų šeimos nariai išleidžia daugiausia pinigų. skaityti »

Lietuvos pramonininkų konfederacija vertina Vyriausybės ketinimą pertvarkyti mokesčių sistemą ir viešąjį sektorių

Premjeras Saulius Skvernelis pristatė Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 metų veiklos ataskaitą, kurioje didelis dėmesys skiriamas būsimiems ir jau vykdomiems Vyriausybės darbams. skaityti »

Kultūros ministrė: „Bibliotekos dar plačiau atvers duris neįgaliesiems“

Kultūros ministerija, siekdama dar plačiau atverti duris skaitytojams, turintiems negalią, skyrė papildomą finansavimą penkių apskričių bibliotekoms ir Lietuvos aklųjų bibliotekai. Kultūros ministerija tam paskyrė beveik 100 tūkst. Eurų. skaityti »

Premjeras S. Skvernelis apdovanojo geriausias šalies eksporto įmones

Kovo 30 d. Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis „Lietuvos eksporto prizu“ apdovanojo labiausiai prie šalies ūkio augimo ir eksporto rodiklių gerinimo praėjusiais metais prisidėjusias Lietuvos įmones bei jų vadovus. skaityti »