Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Premjeras susitiks su TVF misijos atstovais

Pirmadienį Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius susitiks su Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos atstovais. skaityti »

Pradėjo veikti naujas Lietuvos profesijų klasifikatoriaus tinklalapis

Pradėjo veikti Lietuvos profesijų klasifikatoriaus tinklalapis www.profesijuklasifikatorius.lt, kuris leis darbdaviams, teikiantiems „Sodrai“ darbuotojų profesijų duomenis, greičiau priskirti reikiamą profesijos kodą. skaityti »

Pagerintos EK prognozės rodo pasitikėjimą Lietuvos finansų politika

Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad Europos Komisijos paskelbtos naujausios prognozės, kuriose šalies fiskalinio deficito rodiklis sumažintas nuo 3 proc. iki 2,7 proc., yra pozityvus ženklas, atspindintis ir Lietuvos lūkesčius. skaityti »

Prezidentūroje „Metų vadovu 2013“ paskelbtas Petras Masiulis

Lietuvos Respublikos Prezidentūroje įteiktas „Metų vadovo“ apdovanojimas. skaityti »

„Veidas“ 14-ą kartą išrinko Metų vadovą

„Metų vadovu 2013“ tapo telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ generalinis direktorius Petras Masiulis, šiai įmonei vadovaujantis jau 11 metų. skaityti »

Ūkio ministerija apie verslo ir investicinę aplinką

Reaguodama į š. m. vasario 24 d. Lietuvos laisvosios rinkos instituto pristatytus Lietuvos ekonomikos tyrimo rezultatus, Ūkio ministerija teikia faktus apie verslo ir investicinę aplinką Lietuvoje. skaityti »

JAV mokslo centrai ir verslo atstovai domisi bendradarbiavimu su Lietuva

Ūkio ministras Evaldas Gustas, lankydamasis JAV susitiko su Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos NASA administratoriumi Charlie Boldenu, pasidalijo mintimis apie Lietuvos kosmoso politikos aktualijas ir aptarė bendradarbiavimo galimybes. skaityti »

Lietuvos ekonomikos augimui svarbus verslių moterų indėlis

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Kaune, kur Prekybos, pramonės ir amatų rūmuose susitiko su šio miesto Verslo moterų tinklo atstovėmis. skaityti »

Premjeras įteikė apdovanojimą metų verslininkei ir Lietuvos eksporto prizą

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pasveikino Metų verslininkės / vadovės apdovanojimo ir Lietuvos eksporto prizo laimėtojus. skaityti »

„Idėjų knygos“ autorius Fredrik Haren padės Lietuvos jaunimui generuoti verslo idėjas

Legendinės knygos apie inovacijas „Idėjų knyga“ („The Idea Book“) autorius Fredrik Haren atskleis Lietuvos jaunimui sėkmingų idėjų kūrimo paslaptis. skaityti »