Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Socialinių medijų naudotojams – įspėjimas iš teisėsaugos institucijų

Po kelių pagarsėjusių atvejų, kai socialinių tinklų naudotojai savo paskyrose paskelbė su baudžiamosiomis bylomis susijusią konfidencialią informaciją, Didžiosios Britanijos generalinis prokuroras įpareigotas paskelbti gaires socialinių tinkle naudotojams. skaityti »

Pusė gyventojų šventėms iš anksto netaupo

Lietuvos gyventojai didžiosioms metų šventėms iš anksto netaupo ir išlaidų neplanuoja. Net 51 proc. lietuvių šventiniam laikotarpiui neatideda nė lito, 17 proc. taupyti pradeda nuo spalio ar lapkričio, 12 proc. – nuo gruodžio. Tokias tendencijas atskleidžia „Danske Bank“ ir komunikacijos planavimo agentūros „OMD“ atliktas tyrimas. skaityti »

„Foxconn“ didina išmaniojo telefono „iPhone 5S“ gamybą

Didžiausia kompanijos „Apple“ įrenginių surinkėja „Foxconn“ didina išmaniojo telefono „iPhone 5S“ gamybą, skelbia „The Wall Street Journal“. Leidinys taip pat pateikia įdomios statistikos apie „iPhone 5S“ gamybą. skaityti »

Gandas: netrukus rinkoje pasirodys Rusijoje kurtas išmanusis telefonas

Praėjusių metų pabaigoje, Rusijos bendrovė „Yota Devices“ užsiminė apie naujai kuriamą 2 ekranų išmanųjį telefoną „Yota phone“. Anot „TechCrunch“ , manoma, kad šis išmanusis telefonas bus pristatytas rinkai gruodžio mėnesį. skaityti »

Teismas nurodė sumą, kurią „Samsung“ turės sumokėti „Apple“

JAV teismo prisiekusieji priėmė verdiktą, kuriuo nustatė, kad kompanija „Samsung“ savo didžiausiai konkurentei „Apple“ turės išmokėti 290 milijonų JAV dolerių už pagrindinių išmaniojo telefono „iPhone“ funkcijų ir dizaino elementų kopijavimą. skaityti »

„Microsoft“ gali įsigyti ir antram gyvenimui prikelti „Winamp“

Pastarosiomis dienomis kompanija AOL priėmė sprendimą šių metų gruodžio 20 dieną visiškai uždaryti projektą „Winamp“. Tačiau garsiosios programos likimas dar neaiškus. skaityti »

Minima Pasaulinė televizijos diena

Lapkričio 21 d. minima kaip Tarptautinė televizijos diena, ji pradėta švęsti nuo 1997 m., Generalinės asamblėjos sprendimu. skaityti »

JAV inovacijų ekspertas: „Skype“ ir „Angry Birds“ įkvėpė Silicio slėnis

California Berkeley universiteto (JAV) Antreprenerystės ir technologijų centro vadovas Kenas Singeris teigia, kad tarpdisciplininis požiūris yra esminis inovacijų variklis. Švietimo sistema, skatinanti tokį mąstymą, ugdo žmones, kurie gali pasiūlyti pasauliui kūrybiškus sprendimus. skaityti »

„Nokia“ akcininkai palaimino mobiliųjų telefonų padalinio pardavimą „Microsoft“

Suomių telekomunikacijų bendrovės „Nokia“ akcininkai pritarė sandoriui, kuriuo korporacija „Microsoft“ galės įsigyti šios mobiliųjų telefonų padalinį. skaityti »

„Google“ siekia apsaugoti vaikus

Kompanija „Google“ stojo į kovą su vaikų išnaudojimu. Šią savaitę išplatintame pranešime spaudai skelbiama, jog ruošiamasis paleisti naują paieškos rezultatų filtravimo sistemą, kuri identifikuos neleistino turinio informaciją. skaityti »