Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Microsoft“ pereina prie vėjo energetikos

Kompanija „Microsoft“ paskelbė, kad 20 metų išsinuomojo vėjo jėgainę „Keechi Wind project“ Teksaso mieste Jacksboro. skaityti »

Paaiškėjo, kiek kainuoja pagaminti „iPad Air“

Tyrimų bendrovė „IHS iSupply“, išardžiusi ir įvertinusi planšetinio kompiuterio „iPad Air“ sudedamąsias dalis, išsiaiškino, kiek „Apple“ kainuoja pagaminti naująją planšetę. Paaiškėjo, kad kur kas mažiau, nei jis kainuoja parduotuvėje – „vos“ 274 JAV dolerių. skaityti »

„Google“ investavo pusę milijardo eurų į duomenų centro Suomijoje plėtrą

Kompanija „Google“ skiria 450 mln. eurų duomenų apdorojimo centro plėtrai Suomijos Haminos mieste. skaityti »

Ryšio operatoriai išmanųjį telefoną „Moto G“ dalins nemokamai

Išmanusis telefonas „Moto G“ sudarius ilgalaikę sutartį JAV ryšio operatorių bus dalijamas nemokamai. Be sutarties išmanųjį telefoną „Moto G“ galima nusipirkti už 215 JAV dolerių. skaityti »

„Huawei“ tapo didžiąja „AC Milan“ rėmėja ir mobiliąja partnere

Informacijos ir ryšio technologinių sprendimų tiekėja „Huawei“ ir futbolo klubas „AC Milan“ spalio 30 d. paskelbė sudarę finansinio rėmimo sutartį. skaityti »

Timas Cookas: naujų kategorijų produktai pasirodys 2014-aisiais

„Apple“ generalinis direktorius Timas Cookas atskleidė, kad jo vadovaujama kompanija turi planų kitąmet pristatyti naujų kategorijų produktų. skaityti »

„Cisco“ jau įsigijo kompaniją „Whiptail“

Kompanija „Cisco“ paskelbė baigusi privačios kompanijos „Whiptail“, kietųjų diskų SSM (solid state memory) srities lyderę, įsigijimo procedūrą. „Whiptail“ sustiprins „Cisco Unified Computing System“ (UCS) strategiją ir padidins programų produktyvumą diegiant kietuosius diskus į UCS architektūrą. skaityti »

„Apple“ paskelbė ketvirčio finansinius rezultatus

Kompanija „Apple“ pirmadienį paskelbė ketvirto šių metų fiskalinio ketvirčio finansinius duomenis. Jie nėra tokie blogi, kaip prognozavo Volstryto ekspertai. skaityti »

Kompanija „Microsoft“ paskelbė apie rekordinį ketvirčio pelną

Trečiąjį šių metų ketvirtį kompanijos „Microsoft“ pelnas buvo rekordinis – 18,53 mlrd. dolerių. Palyginti su praėjusių metų trečiuoju ketvirčiu, kompanija sugebėjo 16 proc. padidinti savo pelną. skaityti »

„Sharp“ išleido į rinką du naujus „Hi-Fi“ mikrosistemų rinkinius

Naujosios „Hi-Fi“ mikrosistemos gali būti naudojamos su „Bluetooth“ įrenginiais ir naujausiais „iPhone 5“. Šūsnys kompaktinių plokštelių su jūsų mėgstamiausia muzika – jau praeitis. „Sharp“ suteikia galimybę surengti vakarėlį pasitelkiant tik išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį. skaityti »