Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„ACME Europe“ pristato naujausias vartojamosios elektronikos dizaino tendencijas

„ACME Europe“ – viena didžiausių kompiuterių priedų, smulkios buitinės technikos ir apšvietimo gamintoja Rytų ir Centrinės Europos regionuose. 2011 metų rudenį kompanija pradėjo kalbėti apie unikalius dizainerių produktus ir besikeičiančias rinkos tendencijas. Daugiau apie tai – produktų vystymo vadovas Ignas Rumbutis. skaityti »

Vilniuje atidarytas vienas ekologiškiausių technologijų centrų Europoje

Ekologiškiausias Europoje pramonės objektas, naujos kartos modernių saulės elementų gamykla ir tyrimų laboratorija, greičiausias vaizdo konferencijų ir interneto medijos centras Europoje ir inovatyvių jaunų bendrovių inkubatorius. Visa tai – naujajame „BOD Group“ Aukštųjų technologijų centre L.I.G.H.T. WING Vilniuje, duris atvėrusiame spalio 15 d. skaityti »

Frankfurto knygų mugėje – naujos leidybinės iniciatyvos

„Jei tavęs nėra Frankfurte, tavęs nėra niekur“, – mėgsta juokauti knygų leidėjai, kasmet susirenkantys į vieną didžiausių pasaulyje – Frankfurto knygų mugę. Šiemet mugė kvietė diskutuoti apie savileidybą, elektronines knygas bei sudarė sąlygas knygų leidėjams įvairių diskusijų, susitikimų metu dalintis patirtimi ir išgirsti žymiausių leidėjų įžvalgas. skaityti »

Net 93 proc. vilniečių yra patenkinti gyvenimu Vilniuje

Vilniuje, kuriame 1 gyventojui tenka 200 m2 žaliųjų plotų, net 93 proc. miestiečių sutinka su teiginiu „esu patenkintas gyvenimu Vilniuje“, parodė „Eurobarometro“ tyrimas apie Gyvenimo kokybę Europos miestuose. skaityti »

Ketvirtą kartą prasideda socialinis projektas „Vaikų svajonės“

Ketvirtus metus iš eilės prasideda socialinis projektas „Vaikų svajonės“. LOGIN apdovanojimą kaip geriausias socialinis projektas internete praėjusiais metais pelniusios „Vaikų svajonės“ šiemet apims pusę Lietuvos savivaldybių. skaityti »

Sukurtas lauko reklamos planavimo įrankis „Outdoor Impact“

Dvi didžiausios lauko reklamos kompanijos Lietuvoje pristatė reklamos planavimo įrankį „Outdoor Impact“. Jis leis užsakovams iš anksto žinoti, kiek ir kokių žmonių pamatys jų lauko reklamą. Šis nemokamas įrankis sukurtas išanalizavus milžiniškus duomenis apie Vilniaus gyventojų judėjimo maršrutus, įpročius ir net akių judesius. skaityti »

Saulėtekio slėnyje prasidėjo didžiausio ir moderniausio Lietuvoje mokslų centro statyba

„Saulėtekio slėnyje“ įkasta simbolinė kapsulė, žyminti Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC) statybų pradžią. skaityti »

Archyvų ateitis – garso ir vaizdo technologijos

Baltijos audiovizualinių archyvų taryba jau dešimtą kartą kvietė archyvarus į kasmetinę tarptautinę konferenciją. Šiemet pagrindinė renginio tema – naujos idėjos ir technologijos. Vaizdo ir garso dokumentų specialistai diskutavo apie skaitmeninės erdvės potencialą, pristatė naujas vaizdo ir garso raiškos galimybes audiovizualinių archyvų srityje. skaityti »

Subtilus „eBay“ žaidimizacijos būdas

Viena iš kompanijų, kuri sėkmingai naudoja žaidimizaciją jau keletą metų yra „eBay“ – numeris vienas internetinių aukcionų pasaulyje. Su savo labai veiksminga kainų siūlymo sistema (angl. bidding) ji sukūrė tam tikrą pirkimo–pardavimo žaidimą. skaityti »

Vaizdo žaidimai – pagrindinis vaikų gerovės indikatorius?

Ar daug laiko praleidžiantis vaikas kompiuterinių žaidimų pasaulyje yra nelaimingas? O kaip vertinti žaidimus ar kaip priežastį ar kaip rezultatą? skaityti »