Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Geriausi Baltijos šalių akademijų tenisininkai kausis dėl SEB banko taurės turnyre „Future Tennis Cup 2013“

Spalio 4—5 d. SEB arenoje startuoja naujas tarptautinis vaikų ir jaunių turnyras „Future Tennis Cup 2013“. Jame dėl SEB banko taurės varžysis Lietuvos, Latvijos ir Estijos jaunųjų tenisininkų komandos. skaityti »

Lietuvą pristatantis filmukas – geriausias Europoje

Lietuvos aukštąjį mokslą pristatantis ir domėtis studijomis Lietuvoje kviečiantis filmukas rugsėjo 21 dieną Berlyne buvo apdovanotas „Digital Communication Awards 2013“ ceremonijoje. skaityti »

„Apple“ devintą kartą iš eilės išrinkta inovatyviausia kompanija

Kompanija „Apple“ devintus metus iš eilės išrinkta inovatyviausia kompanija pasaulyje. Tai nusprendė „Boston Consulting Group“, kurios organizuojamuose rinkimuose savo balsus skiria 1,5 tūkst. įvairių kompanijų aukščiausieji vadovai. skaityti »

IBM: anglies nanovamzdelių procesoriai – jau nebe mokslinė fantastika

„IBM Forume 2013“ viešėjęs ir paskaitą apie naujausias kompiuterių technologijas skaitęs Bijanas Davari, IBM naujos kartos technologijų viceprezidentas ir išskirtinės mokslininkų draugijos „IBM Fellow“ narys, pasidalijo savo įžvalgomis su Vilniaus Universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto studentais. skaityti »

„Google“ švenčia 15-ą gimtadienį!

Rugsėjo 27 dieną sukanka 15 metų „Google“ korporacijai. Ta progalankomiausias pasaulyje puslapis www.google.com pasidabino šventiniu logotipu – atgijusiomis raidėmis ir dideliu tortu. skaityti »

„Samsung“ paauksuos „Galaxy S4“

Kompanija „Samsung“ išmanųjį telefoną „Galaxy S4“ išleis aukso spalvos korpusu, pranešama „Samsung“ mikrotinklaraštyje, skirtame Jungtinių Arabų Emyratų gyventojams. skaityti »

Per pirmąsias tris prekybos dienas parduota 9 mln. „iPhone 5S“ ir „iPhone 5C“ vienetų

Kompanija „Apple“ pranešė, kad per pirmąsias tris išmaniųjų telefonų „iPhone 5S“ ir „iPhone 5C“ prekybos, prasidėjusios praėjusį penktadienį, dienas parduota 9 mln. šių įrenginių. Tai gerokai pranoko ekspertų prognozes. skaityti »

Steve‘as Ballmeris įvardijo savo klaidas „Microsoft“ vadovo poste

Atsistatydinantis „Microsoft“ generalinis direktorius Steve’as Ballmeris neseniai įvardijo pagrindinę savo klaidą – laiku nematė būtinybės persiorientuoti į mobiliųjų įrenginių rinką. skaityti »

„Google“ bandys pailginti žmonių gyvenimą

Bendrovė „Google“ pranešė steigianti mokslinių tyrimų bendrovę „Calico“, kurios pagrindinis veiklos tikslas bus pailginti žmogaus gyvenimą. skaityti »

„Apple“ tarybos pirmininkas vadovaus naujai „Google“ kompanijai

Korporacija „Google“ trečiadienį pranešė įsigijusi į žmonių sveikatos puoselėjimą orientuotą kompaniją „Calico“. skaityti »