Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Nokia“ vėl tapo Suomijos mobiliosios rinkos lydere

Naujausiais kompanijos IDC analitikų duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį kompanija „Nokia“ susigrąžino lyderystę Suomijos mobiliųjų įrenginių rinkoje. skaityti »

„Apple“ perka kompaniją „Embark“

IT milžinė įsigijo sąlyginai nedidelę kompaniją „Embark“, kurios darbuotojai užsiima mobiliųjų kartografinių programėlių, skirtų operacinių sistemų „iOS“ ir „Android“ valdomiems įrenginiams, kūrimu. skaityti »

S. Ballmer traukiasi iš „Microsoft“ generalinio direktoriaus posto

Kaip skelbia telegrahg.co.uk, Steve Ballmer palieka korporacijos „Microsoft“ generalinio direktoriaus postą. skaityti »

Skraidantis robotas dirbs už jus

UAB „Hnit-Baltic“ Lietuvos rinkai pristato naują produktą – nepilotuojamą lėktuvą-robotą eBee. skaityti »

„airBaltic" sėkmingai atliko pirmuosius „žalius" skrydžius

Baltijos šalių oro bendrovė „airBaltic“ sėkmingai atliko demonstracinius skrydžius naujais aplinkai labiau draugiškais maršrutais. skaityti »

Daliai vartotojų sutriko iCloud.com paslaugų veikimas

Dalis kompanijos „Apple“ teikiamos paslaugos iCloud.com funkcijų tapo neprieinamos nemažai daliai vartotojų. Tai paaiškėjo patikrinus oficialią kompanijos sistemų būklės svetainę. skaityti »

„Apple“ akcijų kaina per vasarą pakilo 22 proc.

Kompanija „Apple“, regis, pradeda lipti iš duobės, į kurią yra patekusi jau bene metus. Po ištisų mėnesių, kai kompanijos akcijų kaina buvo pasiekusi itin žemą ribą, kaina už vieną „Apple“ akciją ir vėl kyla. skaityti »

„Kodak“ įpareigota rugsėjo 3 d. pradėti reformą

Niujorko teismas palaimino kompanijos „Kodak“ planą dėl bankroto padarinių pašalinimo. skaityti »

VGTU absolvento projektas Šiaurės Korėjoje sulaukė pripažinimo

VGTU absolventas architektas Karolis Kazlauskas, dirbantis architektūros įmonėje „PLT Planning and Architecture” Šanchajuje, pastaruoju metu sulaukė nemažai pasaulio žiniasklaidos dėmesio. Mat jo pasiūlytą Vonsano oro uosto rekonstrukcijos projektą teigiamai įvertino itin uždaros šalies lyderis Kim Jong Unas. skaityti »

Ausinės „Philips SHL3300“: vakarėlių vedėjams ir melomanams

Kompanija „Philips“ pristato naujas ausines SHL3300, sukurtas atsižvelgiant į profesionalių vakarėlių vedėjų poreikius. skaityti »