Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Ant universiteto stogo įkurta laboratorija įdarbina saulę ir vėją

Ant Vilniaus Gedimino Technikos universiteto (VGTU) stogo esantys saulės kolektoriai ir vėjo jėgainė jau porą metų gamina elektros energiją. skaityti »

„Gorenje“ ir „Panasonic“ pranešė apie ilgalaikę strateginę partnerystę

„Gorenje Group“ ir „Panasonic Corporation“ pasirašė ilgalaikės strateginės partnerystės sutartį. skaityti »

Pokalbio su Didžiosios Britanijos iždo kancleriu akcentas – finansų rinkų klausimai

Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius Briuselyje su Didžiosios Britanijos iždo kancleriu George Osborne aptarė Lietuvos pirmininkavimo ES tarybai prioritetus. skaityti »

Pasaulio bankas priskyrė Lietuvą prie turtingų šalių

Pasaulio bankas, kasmet peržiūrintis šalių reitingus, Lietuvą, Latviją, Rusiją, Čilę ir Urugvajų priskyrė šalims, kurios pagal vienam šalies gyventojui tenkančią bendrojo vidaus produkto (BVP) dalį užima aukštą poziciją. skaityti »

Nuo šiol vilniečiai gatvėse ir aikštėse galės pasitikrinti laimės indeksą

Socialinis projektas „Laimės barometras“ (www.happybarometer.com) savaitę skaičiuoja Vilniaus ir kitų Lietuvos bei pasaulio miestų laimės indeksus. skaityti »

Dėl patento pažeidimo Bostono universitetas padavė „Apple“ į teismą 

Bostono universitetas padavė į teismą kompaniją „Apple“, kaltindamas ją pažeidus puslaidininkių, kuriuos naudoja savo įrenginiuose, patentą, praneša „Boston Herald“.  skaityti »

Kaip žaidimizacija paveikė turizmo mokymą?

Per pastaruosius kelerius metus “eLearning” produktas patyrė didelį augimą kelionių ir turizmo sektoriuje. Vien tik Jungtinėje Karalystėje yra daugiau nei 300 nemokamų mokymo kursų, skirtų kelionių agentams. Tokios organizacijos kaip „SeaWorld“, „Avis“ ir „British Airways“ naudojo “eLearning”. skaityti »

Mirė kompiuterinės pelės išradėjas D. Engelbartas

Kompiuterinės pelės išradėjas Douglasas Engelbartas antradienį mirė Kalifornijoje, būdamas 88 metų, skelbia jo vardu pavadintas institutas. skaityti »

Paskirtas naujas bendrovės „Eikos statyba“ direktorius

Šių metų liepos 1 d. statybų bendrovės „Eikos statyba“ direktoriumi tapo Sigitas Mičiuda. S. Mičiuda įmonėje dirbo nuo jos įkūrimo 2002 metais ir iki šiol užėmė komercijos direktoriaus pareigas. skaityti »

Pensijų kaupimo būdui pasirinkti suteiktą laiką turime išnaudoti efektyviai

Seimas pratęsė terminą antros pakopos pensijų kaupimo dalyviams apsispręsti dėl tolesnio kaupimo. Tai – teigiama žinia. Vasara nėra pats geriausias laikas versti žmones priimti svarbius asmeninius sprendimus. skaityti »