Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nauja žaidimizacijos misija – didinti ekologinį sąmoningumą

Norėdami sudominti žmones aplinkosaugos klausimais, dr. Owen ir Londono mokslo muziejus pasiūlė žaidimų platformą, kurios paskirtis susieti mokslą ir „klimato savaitę“. skaityti »

Nuo 2014 metų liepos Europoje nebereikės mokėti „roamingo“ mokesčių

Gera žinia visiems, gyvenantiems vienoje iš 28 Europos Sąjungos šalių: nuo 2014 metų liepos už mobilaus ryšio paslaugas svetimoje šalyje mokėsime tiek pat, kiek ir savo tėvynėje, skelbia „The Telegraph“. skaityti »

Danija: žiniasklaidos laisvei „Ne!“

Š. m. birželio 4 dieną Danijos parlamentas priėmė prieštaringą Informacijos įstatymą. Komentatorių ir specialistų teigimu, jis kelia grėsmę žiniasklaidos laisvei. skaityti »

I. Laurs knyga „Verslas naujai“ tapo savaitės bestseleriu

Praėjusią savaitę knygynuose pasirodžiusi lietuvių verslininko ir investuotojo Ilja Laurs knyga „Verslas naujai“ išsyk tapo savaitės bestseleriu ir viršijo visus knygų pardavimų rekordus. skaityti »

Tomas Venclova tapo vienuoliktuoju Vilniaus garbės piliečiu

Vilniaus rotušėje vyko Vilniaus garbės piliečio vardo suteikimo iškilmės poetui Tomui Venclovai. skaityti »

„iRadio“ paruošta pristatymui – „Apple“ pasirašė sutartį ir su „Sony“

Muzikos įrašų kompanija „Sony Music“ pasirašė sutartį su „Apple“ dėl muzikos kūrinių retransliavimo paslaugoje „iRadio“. Šis žingsnis sėkmingai vainikavo „Apple“ planą gauti licencijas iš trijų didžiausių muzikos įrašų kompanijų. skaityti »

Unikaliam KTU ir partnerių eksperimentui kosmose – žalia šviesa

Lietuvos mokslo bendruomenė, dirbanti kosmoso srityje, ruošiasi pasaulinės reikšmės įvykiui – pirmajam pjezo reakcijos įrangos išbandymui kosmose. Jau šių metų lapkričio mėnesį į kosmosą kils pilotinis, Kauno technologijos universiteto (KTU) ir Kosmoso mokslų ir technologijų instituto jungtinės komandos kuriamas palydovas „LitSat–1“. skaityti »

Susisiekimo ministras R. Sinkevičius: tinklų ir informacijos saugumo direktyva užtikrins sandorių internetu saugumą

Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius vakar, birželio 6 dieną, Liuksemburge vykusios Transporto, telekomunikacijų ir energetikos (TTE) tarybos telekomunikacijų klausimams skirtoje dalyje pristatė Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai telekomunikacijų srities prioritetus. skaityti »

EK Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinis direktorius Robertas Janas Smitas: tikiu, kad bus sėkmingas

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis susitiko su Europos Komisijos Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinio direktorato generaliniu direktoriumi Robertu Janu Smitsu. skaityti »

„Virgin Galactic“ įkūrėjas R. Bransonas: mes pasirengę jums padėti plėtojant mažųjų palydovų sritį

Kosmoso turizmu užsiimanti ir palydovų kėlimo į orbitą paslaugas planuojanti „Virgin Galactic“ padės ir lietuvių komandai, šiuo metu dirbančiai ties pirmuoju palydovo projektu. Taip sakė šios kompanijos įkūrėjas milijardierius seras Richardas Bransonas susitikime su lietuviško palydovo „LitSat-1“ kūrėjais. skaityti »