Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Apple“ vadovas užsiminė apie naujus produktus: riešo įrenginį ir pigesnį „iPhone“

Timas Kukas konferencijoje „All Things Digital“ savo gerbėjus intrigavo pasisakymais apie naujus produktus, sukelsiančius revoliuciją. Kaip pareiškė T. Cookas, „Apple“ naudotojų laukia daugybė staigmenų. skaityti »

Šiemet pirmasis Dangaus restorano reisas padovanotas sostinės jaunimui

Gegužės 28 d. Vilniaus rotušės aikštėje duris atvėrė į pusšimčio metrų aukštį kylantis restoranas „Dinner in the sky“. skaityti »

Teisėja: „Apple“ yra kalta dėl elektroninių knygų kainų susitarimo

Ketvirtadienį JAV apygardos teismo teisėja Denise Cote pareiškė, jog ji, greičiausiai, pripažins kompaniją „Apple“ kalta elektroninių knygų kainų susitarimo byloje, skelbia „Reuters“. skaityti »

„Apple“ kompiuterių „Mac“ gamyba iš Kinijos bus perkelta į JAV

Kompanijos „Apple“ vadovas Timas Cookas atskleidė, kurioje JAV vietovėje jo vadovaujama kompanija pradės gaminti kompiuterius „Mac“. skaityti »

„Apple“ – brangiausias prekės ženklas pasaulyje

Kompanijos „Apple“ prekės ženklas trečią kartą iš eilės atsidūrė vertingiausių pasaulio prekės ženklų sąrašo „BrandZ“ viršūnėje. skaityti »

„Apple“ vadovas turės aiškintis dėl užsienio bankuose laikomų kompanijos pinigų

Kompanijos „Apple“ vadovui Timui Cokui gegužės 21 dieną, antradienį teks stoti prieš JAV senatą. Vienos didžiausių technologijų kompanijos pasaulyje vadovas turės aiškintis, kodėl jo vadovaujamos kompanijos grynieji pinigai yra laikomi užsienio, o ne JAV bankuose. skaityti »

Kūrybinės industrijos – augantis ekonomikos sektorius

Per pastarąjį dešimtmetį kūrybos ekonomika virto viena iš prioritetinių sričių išsivysčiusiose šalyse – tai sąlygojo kūrybinių industrijų bendrųjų gamybos apimčių augimas. Tyrimai rodo, kad šio sektoriaus vaidmuo Lietuvos ekonomikoje taip pat sparčiai didėja. skaityti »

Verslininkai rekomenduoja rinktis technologinius mokslus

Artėjant priėmimui į aukštąsias mokyklas Lietuvos verslininkų konfederacijos (LVK) atstovai abiturientams rekomenduoja gerai apgalvoti studijų krypties pasirinkimą. Anot specialistų, šiandien darbo rinkoje perspektyviausios specialybės iš technologinių mokslų srities. skaityti »

„Siemens“ Lietuvos pramonės įmonėms pristatė pažangią programinę įrangą

Šią savaitę Vilniuje vykusiame renginyje technologijų ir inovacijų bendrovė „Siemens“ pristatė atnaujintą kompleksinių pramonės procesų automatizavimo sistemą – TIA Portalą. skaityti »

Vaikai kviečiami žaisti „Augu skaitydamas“ žaidimus

Nuo gegužės mėnesio Lietuvos miestų bibliotekose, pradinėse mokyklose ir knygynuose „Pegasas“ vaikai kviečiami žaisti lavinamuosius žaidimus „Atspėk žodį“, susijusius su knygomis. skaityti »