Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

RRT bandymų laboratorija praplėtė akreditavimo sritį

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) elektromagnetinio suderinamumo bandymų laboratorija praplėtė akreditavimo sritį – nuo šiol ji gali atlikti liftų, eskalatorių ir judamųjų takų bei radijo įrenginių efektyvaus spektro naudojimo bandymus. skaityti »

Tyrimas: didžiuosius duomenis įvaldę smulkieji ir vidutiniai verslai į ateitį žvelgia optimistiškiau

Europos smulkieji ir vidutiniai verslai (SVV), esantys įvaldę jiems prieinamus didžiuosius duomenis (angl. big data), dvigubai labiau linkę tikėti, jog jų finansinė padėtis pagerės per artimiausius 12 mėnesių, rodo „Microsoft“ atliktas tyrimas. skaityti »

Lietuvos laimėjimus fizikos moksle garsinančioje aukso monetoje sužibo lazerio žvaigždė

Lietuvos banko išleista 5 eurų kolekcinė aukso moneta, skirta fizikai, pristatyta neseniai duris atvėrusiame Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre Vilniuje. Jame šiuo metu lankytojus kviečia ir pasaulyje garsi CERN paroda. skaityti »

Pasirodė Nacionalinės bibliotekos 2015 m. veiklos ataskaita ir 2016 m. veiklos programa

Visuomenė jau gali susipažinti su Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos 2015 m. veiklos ataskaita ir 2016 m. veiklos programa, parengta remiantis 2015–2017 m. ir 2016–2018 m. Nacionalinės bibliotekos veiklos strateginiais planais. skaityti »

Lietuva Leipcigo knygų mugėje: uvertiūra prieš didįjį pasirodymą 2017 metais

Kovo pabaigoje vykusi tarptautinė Leipcigo knygų mugė ir literatūros festivalis „Leipcigas skaito“ (Leipzig liest) šiemet sulaukė net 260 tūkst. lankytojų. skaityti »

Atnaujintas Mokėjimų įstatymas – pigesnės bankų paslaugos, skaidresni įkainiai

Finansų ministerija kartu su Lietuvos banku parengė ir pateikė Vyriausybei naują Mokėjimų įstatymo redakciją. skaityti »

Premjero susitikime su „Samsung Electronics“ viceprezidentu – dėmesys Lietuvos rinkai

Kovo 24 dieną dalyvavęs Boao Azijos ekonomikos forumo kasmetinėje konferencijoje ir susitikęs su Kinijos premjeru Li Keqiangu, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius investicijų galimybes Lietuvoje aptarė su kompanijos „Samsung Electronics“ valdybos vicepirmininku Lee Jae-Yongu. skaityti »

Prezidentė Seimui teikia Lietuvos banko valdybos pirmininko kandidatūrą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija ir Lietuvos banko įstatymu, teikia Seimui Vitą Vasiliauską skirti Lietuvos banko valdybos pirmininku antrai penkerių metų kadencijai. skaityti »

Europos kosmoso agentūros seminare bus pristatytos naujos projektų galimybės verslui

Šių metų balandžio 1 d. Ūkio ministerija kartu su Europos kosmoso agentūra (EKA) organizuoja informacinį seminarą apie galimybes Lietuvos verslo ir mokslo subjektams teikti projektų pasiūlymus pagal EKA skelbiamus kvietimus technologijų, edukacijos bei mokslinių tyrimų srityse. skaityti »

LPK verslo taryboje su Baltarusija – pokyčiai

Kovo 14 d. Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) įvyko Lietuvos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Baltarusija Verslo tarybos posėdis. skaityti »