Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Susisiekimo ministerijai – aukštas „Transparency International“ įvertinimas

Susisiekimo ministerijai teko pirmoji vieta visų šalies ministerijų reitinge, apibendrinančiame VšĮ „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atlikto tyrimo rezultatus. skaityti »

Ateities nekilnojamasis turtas: universalumas, efektyvumas ir ekologija

Pasak „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovo Sauliaus Vagonio, svarbiausi nekilnojamojo turto pokyčiai ateityje bus tolesnis modernėjimas naujų technologijų diegimo ir ekologijos kryptimis. skaityti »

Kompanijai „TeliaSonera“ – įtarimai dėl korupcijos

Švedijos kompanija „TeliaSonera“ kartu su dar dviem Europos operatoriais yra įtariama dalyvavusi korupcijos schemoje Uzbekistane. skaityti »

Premjeras parodoje „Expo 2015“: savo produkcijai skiriame visą meilę ir dėmesį

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius su dviejų dienų vizitu lankosi Milane, Italijoje, kur pasaulinėje parodoje „Expo 2015“ kartu su kitomis 147 šalimis savo kultūrinį ir kulinarinį paveldą pristato ir Lietuva. skaityti »

Įtakingiausių finansų pasaulio asmenybių sąrašo viršūnėje – moteris

Informacinė agentūra „Bloomberg Markets“ įvardijo ir paskelbė 50 įtakingiausių finansų pasaulio asmenybių. skaityti »

Sportiškas „BMW M4 GTS“ – su vandens įpurškimo sistema ir „ekraniniais“ galiniais žibintais

Vokietijos automobilių gamintojas BMW spalio pabaigoje Tokijuje prasidėsiančioje automobilių parodoje pristatys naują, itin greitą „M“ serijos automobilį – „BMW M4 GTS“. skaityti »

Lietuva ir Kazachstanas sieks sostines sujungti tiesioginiais skrydžiais

Vilnių ir Astaną – Lietuvos ir Kazachstano sostines turėtų sujungti tiesioginiai skrydžiai. Tokį abipusį siekį susitikimo Vilniuje metu išsakė Lietuvos susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius ir Astanos meras Adilbekas Džaksybekovas. skaityti »

Čekijos studentai mokysis biržos paslapčių

Čekijos bankas „Fio Banka“ kartu su birža RM-SYSTÉM 20-yje Čekijos ir Slovakijos aukštųjų mokyklų ėmėsi įgyvendinti projektą „Studentbroker“, kurio tikslas mokyti studentus biržos operacijų principų. skaityti »

Švedijos verslas drąsiai renkasi Lietuvą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė drauge su į Lietuvą valstybinio vizito atvykusiu Švedijos Karaliumi Karlu XVI Gustavu dalyvavo Švedijos verslo apdovanojimų ceremonijoje. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos direktorius Renaldas Gudauskas dalyvavo konferencijoje Baltarusijoje

Rugsėjo 29–spalio 1 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas dalyvavo Gardino regioninėje mokslinėje bibliotekoje surengtoje tarptautinėje konferencijoje „The library through the prism of time“. skaityti »