Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Švietimo ir mokslo ministrės susitikime su Lietuvos pramoninkų konfederacija – aktualūs švietimo klausimai

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė ministerijoje susitiko su Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) prezidentu Robertu Dargiu, kitais LPK nariais ir aptarė aktualius švietimo klausimus bei bendradarbiavimą su verslo subjektais. skaityti »

Naudojimosi telefonu įpročiai: moterys skambina, vyrai – naršo

Moterys per mėnesį vidutiniškai prakalba valanda ilgiau, o vyrai trečdaliu daugiau naršo, rodo statistika. skaityti »

Artėja Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos atidarymas

Prezidentinės bibliotekos kūrėjai džiaugiasi prasidėjusia muziejaus rekonstrukcija ir lietuvių išeivijos parama. Šie metai Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus entuziastams įsimins kaip labai reikšmingas prezidentinės bibliotekos kūrimo etapas. skaityti »

Lietuva sieks lėšų energijos efektyvumo ir verslo skatinimo projektams

Finansų ministras Rimantas Šadžius ir Europos investicijų banko prezidentas Werneris Hoyeris susitikę aptarė galimybę iš investicijų plano Europai Lietuvoje finansuoti energijos efektyvumo projektus, taip pat gerinti mažoms ir vidutinėms įmonėms prieigą prie finansavimo. skaityti »

Naujas leidinys atveria Pinigų muziejaus sukauptą LDK monetų lobyną

Lietuvos banko Pinigų muziejaus kataloge „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės monetos Lietuvos banko Pinigų muziejuje“ pristatomi muziejuje sukaupti visi LDK gyvavimo laikotarpio pinigai – pustrečio tūkstančio monetų – nuo pirmųjų lietuviškų lydinių iki paskutinių monetų, nukaldintų Vilniaus kalykloje 1666 m. skaityti »

Sostinės savivaldybėje bus apdovanoti dešimt pasaulio iškiliausių jaunų žmonių

Atėjo laikas vėl pasidžiaugti iškiliausiais jaunais Lietuvos žmonėmis. Šiais metais tarptautinių apdovanojimų TOYP kandidatais ir mūsų šalies nacionaliniais laureatais paskelbtos Milda Dargužaitė ir Ilja Laurs. skaityti »

Saugoti aplinką padės dronai

Netrukus šalies aplinkosaugininkų amuniciją kovai su aplinkos apsaugos pažeidėjais papildys moderni vaizdo stebėjimo iš oro įranga – vadinamieji dronai. skaityti »

Lietuvos kelias į EBPO – finišo tiesiojoje

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė rugsėjo 17 d., 8 val., susitiks su įtakingiausios pasaulyje ekonominės organizacijos – Tarptautinės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) delegacija. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi Bosnijos ir Hercegovinos svečių delegacija

Rugsėjo 14 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo delegacija, vadovaujama Archyvų direktoriaus Adamiro Jerkovičiaus. skaityti »

Baltarusijos ambasadorius A. Korol susitiko su Vilniaus meru

Š. m. rugsėjo 9 d. Nepaprastasis ir įgaliotasis Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol susitiko su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi. skaityti »