Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Vilniuje paminėta Tarptautinė šachmatų diena

Liepos 20-oji – Tarptautinė šachmatų diena. Lietuvos šachmatų federacija kartu su asociacija „Giant Chess“ šachmatų dieną jau paminėjo jau sekmadienį Vilniuje, Bernardinų sode. skaityti »

Lietuvos įmonėms labiausiai trūksta inžinierių, darbininkų ir technikų

Lietuvos įmonėms šiuo metu labiausiai trūksta inžinierių, darbininkų ir technikų – tai rodo Lietuvos pramonininkų konfederacijos atliktas tyrimas. skaityti »

Paskelbta nauja Baltijos šalių „Tele2“ vadovė

Kroatijos „Tele2“ padaliniui vadovavusi Malin Holmberg paskirta kompanijos rinkos direktore Baltijos šalims, Kroatijai ir Austrijai. skaityti »

Verslui siūlomos alternatyvos bankų paskoloms

Valdžios institucijos siūlo skatinti smulkiojo ir vidutinio verslo finansavimą, pasinaudojant kapitalo rinkos priemonėmis. Tai būtų alternatyva bankų paskoloms, kurias įmonėms kartais sunku gauti. skaityti »

Dvi nacionalinės iniciatyvos keliauja į Europos verslininkystės skatinimo apdovanojimų finalinį etapą

Europos Komisijos inicijuojamą ir Ūkio ministerijos vykdytą Europos verslininkystės skatinimo apdovanojimų konkurso nacionalinę atranką laimėjo dvi sėkmingiausios Lietuvos verslumo skatinimo iniciatyvos – ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentų atstovybės projektas „Creative Shock“ ir VšĮ „Sveikatingumo idėjos“ projektas „Jaunųjų inovatorių bazė“. skaityti »

DNB pasirašė partnerystės sutartį su „Lietuvos draudimu“

Pradėjęs išskirtinį bendradarbiavimą su didžiausia šalies draudimo bendrove „Lietuvos draudimas“, DNB bankas klientams pasiūlė draudimo paslaugas savo prekių ženklo vardu. Nuo šiol visuose DNB banko klientų aptarnavimo padaliniuose galima apsidrausti būsto, automobilių kasko ir kelionių draudimu. skaityti »

Geriausiai vertę išlaikančių automobilių rinkimuose – penkios „Mini“ pergalės

Didžiosios Britanijos automobilių prekių ženklo „Mini“ modeliai nuskynė net 5 laimėjimus vokiečių leidinio „Focus Online“ paskelbtame ilgiausiai vertę išlaikančių automobilių reitinge „Resale Value Giants 2015“. skaityti »

BMW inovacija motociklams – saugesnis stabdžių šviesos signalas

Vokietijos automobilių koncerno BMW motociklų padalinys „BMW Motorrad“ sukūrė iki šiol motocikluose nematytą aktyvų galinio stabdžio įspėjamąjį signalą. skaityti »

Kam Lietuvos darbuotojai skirtų papildomą valandą paroje?

Jei lietuviams paroje atsirastų papildoma valanda, didžioji dalis ją skirtų sau, šeimai ar miegui, rodo šalies biurų darbuotojų apklausa. skaityti »

„Canon“ pristato naują blykstę kūrybiškam apšvietimui

Canon“ pristato „SPEEDLITE 430EX III-RT“ – naujoji blykstė pakeis tos pačios serijos modelį „Speedlite 430EX II-RT“. Joje įdiegta valdymo radijo bangomis įranga, atvers fotografams entuziastams ir profesionalams panašias galimybes įgyvendinti kūrybiško apšvietimo idėjas. skaityti »