Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Išrinktas geriausias valstybės tarnautojas

Savaitraštis „Veidas“ tęsia tradiciją ir vienuoliktą kartą skelbia geriausią Metų valstybės tarnautoją. Šiemet šis garbingas titulas atiteko Susisiekimo ministerijos kancleriui Tomui Karpavičiui. skaityti »

Baltarusija mini Nepriklausomybės dieną

Liepos 3 dieną kaimyninė Baltarusija mini Nepriklausomybės dieną. Tradiciškai šią dieną visoje šalyje rengiami koncertai, parodos, mugės, sporto varžybos, o šventę vainikuoja sostinėje Minske vykstantis karinis paradas ir šventiniai fejerverkai. skaityti »

Ūkio ministerija kviečia pareikšti nuomonę dėl tarpvalstybinei elektroninei prekybai taikomos sutarčių teisės

Europos Komisija (EK) paskelbė viešąsias konsultacijas, siekdama sužinoti vartotojų, verslo ir valdžios institucijų nuomonę, kaip būtų galima panaikinti dėl skirtingo nacionalinio tarpvalstybinių sutarčių reguliavimo kylančias kliūtis elektroninei prekybai skaitmeniniu turiniu ir prekėmis. skaityti »

Tarptautiniame konkurse – 4 apdovanojimai lietuviškoms kolekcinėms monetoms

Trys Lietuvos banko pernai išleistos monetos – skirtos baltistikai, Baltijos kelio 25-mečiui ir „Forma“ – pelnė pripažinimą tarptautiniame proginių monetų konkurse „Monetų žvaigždynas 2015“ (angl. Coin Constellation 2015). Jame buvo vertinama 240 proginių monetų iš 29 šalių, 46 organizacijų. skaityti »

Metų valstybės tarnautojas – specialus savaitraščio „Veidas“ projektas

Savaitraščio „Veidas“ redakcija Valstybės dienos išvakarėse vienuoliktą kartą paskelbs geriausią valstybės karjeros tarnautoją ir geriausią valstybės instituciją. skaityti »

Veronoje surengtas Lietuvos verslo forumas

Viename stipriausių Italijos ekonominių centrų, Veronoje, birželio 25 dieną Lietuvos ambasada Italijoje, bendradarbiaudama su Lietuvos ir Italijos prekybos rūmais surengė verslo forumą, skirtą pritraukti Italijos investicijų į Lietuvą. skaityti »

Uždaryti Graikijos bankai ir birža

Nutrūkus kreditorių ir Graikijos vyriausybės deryboms dėl finansinės pagalbos pratęsimo, Graikijos finansinio stabilumo taryba nutarė sustabdyti komercinių bankų veiklą. skaityti »

A. Sutkui – garbingas Prancūzijos valstybinis apdovanojimas

Vienam žymiausių Lietuvos fotomenininkų Antanui Sutkui įteiktas garbingas Prancūzijos valstybinis apdovanojimas – meno ir literatūros ordinas už prancūzų kultūros sklaidą. skaityti »

Ūkio ministras pristatė institucijų indėlį ieškant naujų verslo rinkų

Ūkio ministras Evaldas Gustas Vyriausybėje pristatė gegužės mėnesį šalies institucijų nuveiktus svarbiausius darbus, siekiant įvairinti Lietuvos eksportą ir sumažinti nuostolius, patiriamus dėl Rusijos paskelbtų sankcijų. skaityti »

Stiprėja ekonominiai Lietuvos ir Kinijos ryšiai

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Kinijos vicepremjeru Zhangu Gaoliu ir aptarė galimybes ir toliau stiprinti abiejų šalių ekonominį bendradarbiavimą, įgyvendinti bendrus projektus. skaityti »