Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Naujasis priekiniais arba visais ratais varomas „BMW X1“ Lietuvoje debiutuos rugsėjį

BMW ruošiasi į rinką išleisti antros kartos padidinto pravažumo automobilį „BMW X1“. Įgaliotoji koncerno atstovė Lietuvoje „Krasta Auto“ skelbia, kad mūsų šalyje salonuose šis atsinaujinęs, pažangus BMW kūrinys debiutuos rugsėjo pabaigoje. skaityti »

Įvyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos metinė konferencija

Birželio 18 d. Anykščiuose įvyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) metinė konferencija, kurioje konfederacijos nariams buvo pristatytos svarbiausios LPK veiklos kryptys, pasiekti rezultatai ir identifikuoti klausimai, kuriuos LPK kartu su Vyriausybe ir kitomis institucijomis turėtų spręsti siekiant užtikrinti palankias sąlygas verslui ir stiprinti pramonės konkurencingumą. skaityti »

Šventinių renginių naktį Vilniaus centre važinės mobiliosios šiukšliadėžės

Vilniaus centre vyksiančių viešų renginių metu į gatves pirmąkart išriedės mobiliosios šiukšliadėžės. Lietuvoje dar nematytas trirates atliekų surinkimo priemones savanoriškai pasiųs Vilniaus atliekų tvarkymo bendrovė „VSA Vilnius“. skaityti »

Pristatytas ypač daug kartų artinantis fotoaparatas – „PowerShot G3 X“

„Canon“ pristato „PowerShot G“ serijos fotoaparatą – „PowerShot G3 X“. Tai pirmasis vaizdą daug kartų artinantis „Canon“ kompaktinis fotoaparatas, kuriame įtaisytas 1.0 tipo iš galo apšviečiamas CMOS jutiklis. skaityti »

Lietuvos verslo darbdavių konfederacija keičia vardą ir atsinaujina

Šalies verslo įmones vienijanti asociacija Lietuvos verslo darbdavių konfederacija keičia vardą ir nuo šiol vadinsis Lietuvos darbdavių konfederacija (LDK). skaityti »

Gegužę nustatyta mažiausiai dvejopo kainų nurodymo pažeidimų

Valstybinė vartotojų apsaugos tarnyba ir kitos priežiūros institucijos 2015 m. gegužę atliko 4012 patikrinimus ir nustatė 100 pažeidimų – 2,49 proc. nuo visų atliktų patikrinimų. Tai mažiausias pažeidimų skaičius per visą dvejopo kainų nurodymo stebėsenos laikotarpį. skaityti »

Kuriamas Nacionalinis verslo konsultantų tinklas

Ūkio ministerija nuo š. m. rudens finansuos verslo pradžios ir plėtros konsultacijas smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams, sukūrusi Nacionalinį verslo konsultantų tinklą. skaityti »

Europos žaidynės neabejingos technologijoms

Azerbaidžano sostinėje Baku jau vyksta pirmosios Europos žaidynės. Tačiau žaidynių organizatorių dėmesys skirtas ne tik sportui – itin daug pastangų skiriama žaidynių telekomunikacijoms ir IT infrastruktūrai. skaityti »

ES investicijų naudą teigia pajutę 7 iš 10 gyventojų

Atlikus reprezentatyvią apklausą paaiškėjo, kad Lietuvos gyventojai pastebi pokyčius, kuriuos kuria ES investicijos – daugiau kaip 70 proc. gyventojų teigia, jog pajautė ES lėšomis įgyvendintų projektų naudą. skaityti »

Birželio 14-oji – Tarptautinė tinklaraštininkų diena

Birželio 14-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinė tinklaraštininkų („blogerių“) diena. Tinklaraštis („blogas“) – tai interneto puslapis, kuriame vienas nepriklausomas žmogus ar jų grupė dalijasi savo mintimis įvairiomis temomis ar tiesiog rašo savo dienoraštį. skaityti »