Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Premjeras Kazachstane susitiko su vietos lietuviais

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius vizitą Kazachstano Respublikoje pradėjo Astanoje susitikdamas su lietuvių bendruomene – Karagandos lietuvių tremtinių atstovais. skaityti »

Lietuvos verslo delegacija išvyksta vizito į Kazachstaną

Kazachstanas – viena patraukliausių NVS šalių rinkų. Neatsitiktinai į šią šalį gegužės 18-21 dienomis užsakytu reisu vyksta gausi Lietuvos verslo ir aukščiausių valdžios pareigūnų delegacija. skaityti »

Marijampolėje laukiama XI Lietuvos-Baltarusijos ekonomikos forumo

Š. m. birželio 8–10 dienomis Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) kartu su Baltarusijos partneriais Marijampolėje surengs jau XI Lietuvos-Baltarusijos ekonomikos forumą. skaityti »

ERPB Verslo forume pristatytas Lietuvos inovatyvumas ir jo didinimo siekis

Nuosaikių inovatorių šalių grupei priskiriama Lietuva siekia pakilti į aukštesnį lygį, iki 2020 metų beveik padvigubindama investicijas į mokslo tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. skaityti »

„CityBee“ siūlo vilniečiams persėsti į elektromobilius „BMW i3“

Automobilių dalinimosi paslauga „CityBee“ savo parką papildė naujais elektromobiliais, dėl kurių sostinės gyventojai ir miesto svečiai galės išbandyti aplinkai draugišką keliavimo būdą. skaityti »

Premjera: debiutuoja naujoji „BMW 3“ serija

Vokiečių koncernas BMW pristatė naują populiariausio savo modelio „BMW 3“ seriją. skaityti »

Prof. dr. Renaldas Gudauskas paskirtas į Finansų ministerijos sudaromą Stebėsenos komitetą

Š. m. gegužės 7 d. įvyko Aukštojo mokslo tarybos posėdis, kuriame Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas buvo paskirtas į LR finansų ministerijos sudaromą Stebėsenos komitetą. skaityti »

Vokiečių dizaino nominacijose – dviejų BMW modelių triumfas

Vokiečių leidinio automobilininkams „Auto Zeitung“ tradiciškai rengiamoje „Design Trophy 2015“ nominacijoje triumfavo du BMW modeliai – „BMW 4 Gran Coupe“ laimėjo sedanų kategorijoje, o „BMW 2 Series Convertible“ tapo dailiausiu kompaktišku automobiliu. „Design Trophy 2015“ apdovanojimuose savo kategorijose į geriausiai įvertintų automobilių trejetuką taip pat pateko „BMW M3/M4“, „BMW X6“ ir penkerių durų „Mini“. skaityti »

„Canon“ pristato objektyvą „EF 50mm f/1.8 STM“

„Canon“ pristato „EF 50mm f/1.8 STM“ – naują fiksuoto židinio nuotolio objektyvą. Šis modelis, kuris yra populiaraus „EF 50mm f/1.8 II“ objektyvo įpėdinis, puikiai tinka norintiems žengti į kitą fotografijos lygmenį. skaityti »

Dakare triumfavęs „Mini ALL4 Racing“ – Lietuvoje

Lietuviai turės unikalią galimybę iš arti pamatyti Dakaro maratone važiavusį bolidą „Mini ALL4 Racing“. Garsiausiame pasaulio maratone triumfuojantį automobilį galės apžiūrėti visi – gegužės pabaigoje Zarasuose vyksiančiame tarptautiniame „Mini“ automobilių suvažiavime „International Mini Meeting“ (IMM). skaityti »