Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Rygoje pristatomi M. Šagalo paveikslai iš „Belgazprombank“ kolekcijos

Rygos biržos muziejuje atidaryta paroda „Provanso žavesys“, kurioje pristatomi ir Marko Šagalo paveikslai iš „Belgazprombank“ kolekcijos. skaityti »

Kurti konkurencingą Lietuvą – valstybės ir verslo bendras interesas

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikusi su Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu Robertu Dargiu aptarė darbo santykių reguliavimo galimybes, ūkio konkurencingumo didinimą, taip pat kalbėjo, kaip sustiprinti mokslo ir inovacijų politiką bei paskatinti verslo ir švietimo bendradarbiavimą. skaityti »

Iškilmingoje ceremonijoje įteiktos M. K. Čiurlionio taurės

Š. m. balandžio 7 dieną M. K. Čiurlionio fondas ir Rumunijos ambasada Lietuvoje surengė „M. K. Čiurlionio taurės REX“ įteikimo ir nusipelniusių šviesuolių pagerbimo ceremoniją. Taikomosios dailės muziejuje vykusį renginį vedė Lietuvos edukologijos universiteto rektorius akademikas Algirdas Gaižutis. skaityti »

Nacionalinė biblioteka remia prieigą prie žinių ir duomenų masyvų skatinančią iniciatyvą

Gegužės 6 d. Briuselyje oficialiai pristatyta Hagos deklaracija dėl prieigos prie žinių skaitmeniniame amžiuje (angl. The Hague Declaration on Knowledge Discovery in the Digital Age). skaityti »

Naujovė Lietuvoje – spausdintuvas, galintis ištrinti tekstą

Į Lietuvą atkeliavo pirmasis naujos kartos spausdintuvas, naudojantis dažus, kuriuos galima ištrinti nuo popieriaus. Unikalus „Toshiba“ spausdintuvas leis sunaudoti iki penkių kartų mažesnį popieriaus kiekį nei įprastai. skaityti »

Lietuviai kviečiami prisidėti prie paramos Nepalo vaikams

Paskutiniais duomenimis, balandžio 25 d. Nepale įvykęs žemės drebėjimas padarė žalos daugiau nei 8 mln. gyventojų. 7,8 balų stiprumo žemės drebėjimas nuniokojo didelę šalies dalį ir nusinešė virš 5 tūkst. gyvybių. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos direktorius dalyvavo Pasaulinės spaudos laisvės dienos minėjime Rygoje

Gegužės 2–4 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas dalyvavo Rygoje vykusiame Pasaulinės spaudos laisvės dienos minėjimo renginyje kaip UNESCO Tarpvyriausybinės programos „Informacija visiems“ Lietuvos atstovas. skaityti »

„Žinių radijo“ gimtadienio šventėje – iškilminga apdovanojimų ceremonija

15-ąjį gimtadienį švenčiantis „Žinių radijas“ gegužės 6 dieną surengė iškilmingą šventinį vakarą, į kurį susirinko per 200 kviestinių svečių. skaityti »

JAV prezidento posto sieks buvusi „Hewlett-Packard“ vadovė

Buvusi informacinių technologijų lyderės „Hewlett-Packard Co.“ generalinė direktorė Carly Fiorina paskelbė dalyvausianti JAV prezidento rinkimuose. Buvusi įtakingiausia Amerikos verslo pasaulyje moteris apie savo ketinimus paskelbė „ABC News“ televizijos laidoje „Good Morning America“. skaityti »

Pirmasis BMW septynvietis vienatūris Lietuvoje pasirodys šį rudenį

Vasarį anonsuotas pirmasis BMW septynvietis šeimyninis automobilis „BMW 2 Series Gran Tourer“ Lietuvoje pasirodys 2015 m rudenį. Paaiškėjo ir naujojo modelio kaina: šis erdvus ir universalus „premium“ klasės automobilis kainuos nuo 28 250 eurų. skaityti »