Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Dėl kurjerių streiko Berlyno bankomatuose baigiasi pinigai

Berlyno bankomatai šią savaitę liko be grynųjų pinigų. skaityti »

IFLA prezidentė lankėsi Nacionalinėje bibliotekoje

Balandžio 28 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi IFLA, didžiausios organizacijos, vienijančios viso pasaulio bibliotekininkus, prezidentė Sinikka Sipila ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė bei Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė. skaityti »

Į Lietuvoje vyksiantį suvažiavimą „Mini“ atveš išskirtinius eksponatus

Lietuvos „Mini“ automobilių klubas intensyviai ruošiasi gegužę vyksiančiam 37-tajam tarptautiniam „Mini“ automobilių suvažiavimui „International Mini Meeting“ (IMM). Jis pirmą kartą įvyks Lietuvoje, Zarasų ežero saloje. skaityti »

Baltarusijos vizija – plati integracija

Bal­ta­ru­si­jos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­tro pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas Alek­sand­ras Mich­ne­vi­čius įsi­ti­ki­nęs, kad Eu­ro­pos Są­jun­ga (ES) ir Eu­ra­zi­jos eko­no­mi­nė są­jun­ga tu­ri su­kur­ti bend­rą eko­no­mi­nę erd­vę nuo Li­sa­bo­nos iki Vla­di­vos­to­ko. Per vi­zi­tą Vil­niu­je jis do­mė­jo­si, ką rei­kia da­ry­ti, kad bū­tų ga­li­ma pe­rei­ti prie rea­lios in­teg­ra­ci­jos. skaityti »

Prof. dr. Renaldas Gudauskas perrinktas Lietuvos bibliotekų tarybos pirmininku

Balandžio 23 d. Lietuvos bibliotekų tarybos pirmininku buvo perrinktas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas. skaityti »

Pasitikrinti žinias apie saugų darbą kviečia nacionalinis el. testas

Balandžio 28-oji – pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Valstybinė darbo inspekcija pirmą kartą organizuoja nacionalinį elektroninį testą, kuriame galima pasitikrinti žinias apie saugų darbą. skaityti »

Lietuvos verslo organizacijos ir kitos įstaigos gali pretenduoti į EK lėšas verslumui skatinti

Ūkio ministerija kviečia aukštąsias mokyklas, profesinio mokymo įstaigas, verslo asociacijas, paramos verslui organizacijas ir kitus asmenis teikti paraiškas gauti finansavimą ir tapti Lietuvos kontaktiniais punktais įgyvendinant programą „Erasmus jauniesiems verslininkams“. skaityti »

Vilniuje buvo pagerbti geriausi 2014-ųjų žaidimai ir jų kūrėjai

Balandžio 21 dieną, Vilniuje buvo pagerbti geriausi 2014–ųjų metų žaidimai ir jų kūrėjai. Renginio metu buvo išdalinti septyni apdovanojimai ir pristatyti įdomiausi 2015–ųjų metų projektai. skaityti »

Pasaulyje 2014 m. iškilo trečdaliu daugiau vėjo jėgainių nei per 2013 m.

2014 m. visame pasaulyje naujai instaliuotų ir pradėjusių veikti vėjo jėgainių bendra galia siekė 48,3 GW. Apskritai 2014 m. vėjo energetikai buvo sėkmingi: instaliuota 37,1 proc. daugiau jėgainių negu 2013 m. skaityti »

Fotografė iš Lietuvos laimėjo 2-ąją vietą „Sony“ pasauliniuose fotografijos apdovanojimuose“

Balandžio 23 d. vykusioje 2015 m. „Sony“ pasaulinių fotografijos apdovanojimų“ ceremonijoje, konkurso garbės komisija Lietuvos fotografę Dovilę Dagienę apdovanojo antrąja vieta profesionalų konkurso Gyvenimo būdo kategorijoje. skaityti »