Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Vilniuje – pirma saulės energijos įkrovimo stotelė elektromobiliams

Vilniuje, šalia BMW automobilių salono Ozo g., koncerno įgaliotoji atstovė Lietuvoje „Krasta Auto“ įrengė pirmąją šalyje „žalią“ įkrovimo stotelę, naudojančią saulės energiją. Joje bus galima įkrauti elektromobilių bei iš tinklo įkraunamų hibridų baterijas. skaityti »

Jungtinėse Tautose diskutuota apie pasitikėjimo skatinimą kibernetinėje erdvėje

Balandžio 8 dieną Lietuvos nuolatinė misija Jungtinėse Tautose surengė ekspertų diskusiją apie valstybių tarpusavio pasitikėjimo skatinimą kibernetinėje erdvėje. Diskusijos metu daugiausia dėmesio skirta regioninių organizacijų ir Jungtinių Tautų praktikai aptarti. skaityti »

Eurais Lietuvoje sėkmingai atsiskaitoma jau šimtą dienų

Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje koordinavimo komisijos posėdyje, kuriam pirmininkavo Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, pasidalinta informacija apie euro įvedimo procesą Lietuvoje. skaityti »

„BMW i8“ išrinktas „Žaliuoju metų automobiliu“

Tarptautinėje Niujorko automobilių parodoje hibridinis vokiečių superautomobilis „BMW i8“ išrinktas „Žaliuoju metų automobiliu“ (angl. Green Car Award). Šis apdovanojimas BMW koncernui atitinka antrus metus iš eilės – pernai „Žaliuoju metų automobiliu“ buvo paskelbtas elektromobilis „BMW i3“. skaityti »

„Canon“ pristatė 4K raiškos vaizdo kamerą „XC10“

„Canon“ pristatė „XC10“ – kompaktišką ir lengvą skaitmeninę vaizdo kamerą. Kamera pritaikyta pradedantiesiems filmų kūrėjams bei mėgėjams, ji pasižymi 4 tūkst. vaizdo taškų raiška. Naująja kamera galima ir fotografuoti. XC10 perėmė nemažai „Cinema EOS“ sistemos funkcijų. skaityti »

Vėjas sugeneravo ketvirtadalį savos elektros energijos

Per pirmuosius tris šių metų mėnesius vėjo jėgainės Lietuvoje pagamino 173,3 GWh elektros energijos. Tai sudarė 7 proc. šalyje suvartotos ir beveik ketvirtadalį (23,6 proc.) visos šalyje pagamintos elektros energijos. skaityti »

Lietuvos mokslininkai sukūrė įrenginį, mažinantį transporto priemonių taršą

Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkai sukūrė pažangią technologiją, kuri optimizuoja automobilio išmetimo sistemą. skaityti »

Parengtos Informacinių sistemų tvarkymo ir priežiūros išlaidų planavimo gairės

Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos parengė Informacinių sistemų tvarkymo ir priežiūros išlaidų planavimo gaires. skaityti »

VMI pradėjo grąžinti pirmąsias pajamų mokesčio permokas

Praėjus dviem savaitėms po to, kai buvo priimtos pirmos elektroninės pajamų mokesčio deklaracijos, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pervedė pirmąsias permokas gyventojams, teisingai užpildžiusiems deklaracijas, pranešė VMI. skaityti »

„Canon“ dvyliktus metus iš eilės yra skaitmeninių fotoaparatų rinkos lyderė

„Canon Inc.“ pagal gamybos mastą dvyliktus metus iš eilės pirmauja skaitmeninių fotoaparatų su keičiamaisiais objektyvais pasaulio rinkoje. skaityti »