Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Europos Komisija inicijavo diskusiją apie bendrąją skaitmeninę rinką

Europos Komisija, siekdama, kad Europos Sąjungos gyventojai ir verslas galėtų maksimaliai išnaudoti skaitmeninių technologijų sukuriamas galimybes, ruošia Bendrosios skaitmeninės rinkos strategiją. skaityti »

Lietuvos verslo darbdavių konfederacija renka prezidentą

Š. m. kovo 20 d. 14 val. viešbutyje „Best Western Vilnius“ vyks Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) kongresas, kuriame bus renkamas LVDK prezidentas, viceprezidentai, tvirtinamas naujas prezidiumas bei keičiami įstatai. skaityti »

Tarptautinis valiutos fondas pradeda misiją Lietuvoje

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) pradeda eilinę misiją Lietuvoje. Vizito metu bus vertinama šalies ekonomikos raida ir viešieji finansai. Fondo atstovai susitiks su finansų ministru, Lietuvos banko ir Vyriausybės vadovais. skaityti »

Seimas pradėjo svarstyti atsiskaitymus grynaisiais ribojančius teisės aktus

Seimas po pateikimo pritarė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo ir jį lydinčių teisės aktų pakeitimų projektams, kuriais numatyta įteisinti šešėlinės ekonomikos prielaidas mažinančias priemones. Toliau projektai bus svarstomi Seimo komitetuose. skaityti »

Euro įvedimo įstatymo pažeidimų po naujosios valiutos įvedimo ženkliai mažėja

Priežiūros institucijos 2015 m. vasario mėnesį atliko 3792 patikrinimus (apie 80 proc. daugiau nei sausio mėnesį) dėl kainų dviem valiutomis nurodymo. Nustatyta 113 pažeidimų – tai sudaro 2,98 proc. nuo visų patikrinimų. skaityti »

Eksperimentas: sugedus automobiliui, pagalbos greičiau sulauks žavi šviesiaplaukė

Įsitikinimas, kad šviesiaplaukei damai vyrai mielai atskuba į pagalbą, greičiausiai nėra iš piršto laužtas. skaityti »

Paskelbti „Sony“ pasaulinių fotografijos apdovanojimų“ laimėtojai Lietuvoje

Paskelbta, kad Šilalėje gyvenanti Lietuvos fotografė Berta Tilmantaitė tapo prestižinio 2015 m. „Sony“ pasaulinių fotografijos apdovanojimų“ konkurso Lietuvos nacionalinio apdovanojimo laimėtoja. skaityti »

Bus diegiama išmanioji mokesčių administravimo sistema

Ministrų kabinetas pavedė Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) kurti ir diegti išmaniąją mokesčių administravimo sistemą „i.MAS“, kuri užtikrins konkurencines sąlygas sąžiningam verslui bei mažins šešėlinę ekonomiką. skaityti »

Į Lietuvą atkeliavo „Web2Print“ technologija

Naujos technologijos sparčiai veržiasi į mūsų gyvenimus. Internetu jau tvarkome daugybę kasdieninių bei verslo reikalų. Buvo tik laiko klausimas, kada į šią erdvę persikels ir pasaulyje ypatingai greitai populiarėjančios „Web2Print“ paslaugos, dar vadinamos tiesiog spaustuve internete. skaityti »

Euro įvedimas gyventojus paskatino taupyti

Naująją valiutą mūsų šalies gyventojai sutiko ramiai, teigiama naujausiame SEB banko leidinyje „Namų ūkių finansinio turto barometras“. skaityti »