Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Išrinktas geriausias 2014 metų vadovas

2014-ųjų metų vadovu išrinktas bendrovės „Ruptela“ direktorius Andrius Rupšys, antrą vietą užėmė „Enerstenos“ direktorius Virginijus Ramanauskas, trečiąją – „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Dalius Misiūnas. skaityti »

Trispalve banga ir himno natomis papuoštos monetos – dovana jubiliejų švenčiančiai Lietuvai

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui skirtos Lietuvos banko į apyvartą išleistos dvi kolekcinės monetos – 20 eurų sidabro ir 5 eurų šiaurės aukso – vainikuoja prieš dvejus metus pradėtą monetų seriją „Lietuvos nepriklausomybės kelias“. skaityti »

Audringoje Šiaurės jūroje vyks neįprastos vėjo jėgainės bandymai

Ypač audringame Šiaurės jūros ruože prie Norvegijos krantų kitą pavasarį iškils bandomoji naujo tipo 6 MW galios jūrų vėjo jėgainė. Ši jėgainė pasižymės tuo, kad jos sparnai suksis ne vertikaliai, o horizontaliai, be to, jų bus ne trys, o du. skaityti »

„Mini“ modelių parodoje – nuo pirmojo serijinio automobilio iki „Mini“ kemperio

Pirmasis nuo konvejerio nuriedėjęs „Mini“, tikrasis pono Byno automobilis, Lietuvos keliais niekada neriedėjęs „Mini“ kemperis ar kariniams tikslams kurtas, bet pliažo automobiliu tapęs „Mini Moke“ – tai tik keletas iš eksponatų, kuriuos galima išvysti istorinėje „Mini“ modelių parodoje, atidarytoje BMW muziejuje Miunchene. skaityti »

Lietuvos nacionalinė biblioteka pristato unikalią vaizdo ir garso instaliaciją

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio minėjimui sukūrė išskirtinę vaizdo ir garso instaliaciją „Lietuvos vėliavos spalvos“. skaityti »

Verslas kurs ir diegs daugiau inovacijų

Remiantis SEB banko atlikta mažų ir vidutinių įmonių apklausa, šiemet galima tikėtis proveržio − verslas planuoja kur kas aktyviau taikyti ar diegti inovacijas negu prieš metus. skaityti »

Seime vyko tradicinės šachmatų varžybos „Seimo taurė – 2015“

Seime vyko tradicinės šachmatų varžybos „Lietuvos Respublikos Seimo taurė – 2015“, skirtos Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui paminėti. skaityti »

BMW automobiliams – dinamiški „M Performance“ štrichai

Automobilių koncernas BMW išleido specialius „M Performance“ priedus naujiesiems BMW modeliams: dinamiškam bei elegantiškam „BMW 2“ serijos kabrioletui ir ultimatyviems visureigiams „BMW X5M“ bei „BMW X6M“. skaityti »

Įmonėms siūloma dalyvauti Nacionalinio atsakingo verslo konkurse

2015 metais aštuntą kartą vyks Nacionalinio atsakingo verslo apdovanojimai NAVA, kuriuos organizuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. skaityti »

7 žingsniai padės pasirengti sklandžiai atlikti mokėjimus įsigaliojus SEPA reikalavimams

Nuo 2016 m. Lietuvoje pradėjus galioti bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) reikalavimams, šalies įmonės ir viešasis sektorius turės naudoti vienodus visoje SEPA erdvėje kredito pervedimų formatus bei taisykles. skaityti »