Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Stilingųjų „Mini“ šeimą papildys ekonomiškas 5 durų „Mini One First“

Nuo kovo mėnesio į automobilių rinkas įsilies naujasis britiško prekės ženklo „Mini“ modelis – penkiaduris „Mini One First“. Tai reiškia, kad tiek trejų, tiek ir penkerių durų „Mini“, turės septynis variklių variantus – nuo mažiausiojo, išvystančio 75 AG galią, iki 192 AG galiūno. skaityti »

Apskaičiuotas Baltijos šalių gyventojų pasirengimo pensijai rodiklis

Lietuvos gyventojų žinios apie pensijų sistemą skurdžios, lūkesčiai – atitrūkę nuo tikrovės, o veiksmai – vangūs. Pirmą kartą SEB banko iniciatyva apskaičiuotas Baltijos šalių gyventojų pasirengimo pensijai rodiklis (angl. Retirement Readiness Index) Lietuvoje yra 3,3 iš 10. skaityti »

Pramonės parkas „Didysis akmuo“ („Velikij kamen“)

Kinijos ir Baltarusijos pramonė parkas „Pramonės parkas „Didysis akmuo“ – teritorinis darinys su ypatingu teisinių režimu siekiant užtikrinti komfortiškas sąlygas verslui. skaityti »

Lietuva užtikrino sklandų perėjimą į naująjį ES finansavimo periodą

Lietuva paskirstė visas besibaigiančio 2007–2013 m. finansinio periodo lėšas ir pradėjo įgyvendinti projektus pagal 2014–2020 m. periodo ES fondų veiksmų programos priemones. skaityti »

Euro įvedimo įstatymo pažeidimų skaičius liko nedidelis ir po naujosios valiutos įvedimo

Priežiūros institucijos 2015 m. sausio mėnesį atliko 2089 patikrinimus dėl kainų dviem valiutomis nurodymo bei atsiskaitymo litais ir eurais dviejų valiutų galiojimo periodu. Nustatyta 112 pažeidimų – tai sudaro 5,4 proc. nuo visų patikrinimų. skaityti »

Pernai Lietuvoje pateikta rekordiškai daug patentų paraiškų

Valstybinis patentų biuras (VPB) 2014 m. gavo 5 892 paraiškas pramoninės nuosavybės objektams (išradimams, dizainui, prekių ženklams) registruoti. skaityti »

Pasitikėjimą euru dar labiau sustiprino sklandus valiutos įvedimas

Visuomenės palankumas euro atžvilgiu, nuosekliai augęs visą antrąjį 2014 m. pusmetį, po naujosios valiutos įvedimo dar labiau išaugo. skaityti »

BMW pristato pirmąjį pasaulyje septynvietį kompaktinį automobilį

Vokietijos koncernas BMW pasaulio rinkoms pristato pirmąjį septynvietį šeimyninį „BMW 2 Series Gran Tourer“ automobilį ir žengia į visiškai naują automobilių segmentą. Erdvūs ir universalūs 2 serijos „Gran Tourer“ su septyniomis sėdynėmis yra pirmieji tokie pasaulyje „premium“ klasės kompaktiniai automobiliai. skaityti »

„Mini“ išrinktas stabiliausiai vertę išlaikančiu automobiliu

Vienas didžiausių Vokietijos automobilių žurnalų „Autobild“ paskelbė, kurie nauji automobiliai geriausiai išlaiko savo vertę. Kasmetiniame „Value Master“ reitinge ekspertai pirmąją vietą skyrė stilingam britiškam prekės ženklui „Mini“. skaityti »

Bibliotekų lankytojai aktyviausiai euro testą sprendė įvedus eurą

Atrodo gana neįprasta, bet beveik pusė visų euro testą sprendusių bibliotekų lankytojų žinias apie naująją Lietuvos valiutą sujudo tikrintis tik eurui pakeitus litą mūsų piniginėse. Tai kiekvienas galėjo padaryti visose Lietuvos viešosiose bibliotekose, atliekant elektroninį euro testą, įdiegtą bibliotekų viešosios prieigos kompiuteriuose. skaityti »