Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Visi populiariausi BMW modeliai turės modernias hibridines versijas

Vokietijos automobilių gamintojas „BMW Group“ paskelbė, kad ketina sukurti visų populiariausių BMW modelių hibridines versijas su iš tinklo įkraunamu elektros varikliu. skaityti »

Pirmą kartą Lietuvoje – papildytos realybės technologija muziejuje

Š. m. gruodžio 18 d. 17 val. Energetikos ir technikos muziejuje (Rinktinės g. 2, Vilnius) startuoja inovatyvus muziejinis produktas. skaityti »

Išleistas naujas, galingiausias „Mini John Cooper Works“

Sportiškiausias visų laikų „Mini“. Taip krikštijamas naujausias „Mini John Cooper Works“ modelis, kuriame įdiegtas galingiausias „Mini“ serijinėje gamyboje kada nors panaudotas variklis per visą 55 metus skaičiuojančio britiško automobilių prekės ženklo istoriją. skaityti »

Atnaujinti BMW 6 serijos modeliai – dar efektyvesni ir prabangesni

Automobilių gamintojas BMW atnaujino prabangių automobilių segmentui priklausančius 6 serijos modelius. skaityti »

Teismai pasiruošę nuotolinių posėdžių organizavimui

Lietuvos teismuose baigus diegti specialią įrangą, leidžiančią organizuoti nuotolinius teismo posėdžius, Lietuvos Aukščiausiajame Teisme (LAT) įvyko šios įrangos ir nuotolinių teismo posėdžių organizavimo galimybių pristatymas. skaityti »

Buitinės technikos kaina lietuviams nesvarbi

Rinkdamiesi naują buitinę techniką lietuviai atsižvelgia į keletą veiksnių. Tačiau neseniai kompanijos „Samsung“ atlikto tyrimo „Living Smart“ duomenys nustebino – kaina jiems toli gražu nėra pagrindinis faktorius. skaityti »

Euro įvedimą palankiai vertina daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų

Lapkričio viduryje atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa atskleidė, kad daugiau nei pusė šalies gyventojų euro įvedimą vertina teigiamai. skaityti »

Kainų skelbimas litais ir eurais: patikrinimų skaičius išaugo, pažeidimų – sumažėjo

Priežiūros institucijos 2014 m. lapkričio mėnesį atliko 3909 patikrinimus dėl dvejopo kainų litais ir eurais nurodymo. skaityti »

Atnaujinta BMW „M Performance“ aksesuarų serija – daugiau grožio, daugiau galios

Vokietijos automobilių gamintojas BMW pristatė atnaujintą aksesuarų bei priedų liniją „M Performance“. skaityti »

Per pirmąją savaitę gyventojai įsigijo šimtus tūkstančių lietuviškų eurų monetų rinkinių

Pirmąją gruodžio savaitę gyventojai įsigijo daugiau nei 350 tūkstančių lietuviškų eurų monetų rinkinių, skirtų visuomenei susipažinti su būsimąja šalies valiuta. skaityti »