Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Sukurtos integruotos el. paslaugos mažina administracinę naštą verslui

Nuo šiol Lietuvos verslininkai gauti leidimus, licencijas ar pažymėjimus galės neišeidami iš savo biurų. Nuo prašymo pateikimo iki dokumentų gavimo – visas procesas jau vykdomas internetu, todėl sutrumpėjo dokumentų išdavimo laikas. skaityti »

Numatytos priemonės euro įvedimui palengvinti

Jau pirmą 2015 m. dieną, kai Lietuvoje bus įvestas euras, gyventojams bus sudarytos sąlygos pasikeisti valiutą: be bankomatų tinklo, planuojama, kad visose apskrityse dirbs apie 40 komercinių bankų padalinių, taip pat veiks Lietuvos banko kasos Vilniuje ir Kaune. skaityti »

Verslininkai ir toliau galės kreiptis dėl subsidijų verslumui skatinti

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nusprendė pratęsti paraiškų priėmimo pagal priemonę „Subsidijos verslumui skatinti“ terminą iki 2015 m. sausio 15 d. skaityti »

Kainų skelbimas litais ir eurais: Lietuvos verslininkai – drausmingesni nei estai ir latviai?

Priežiūros institucijos, iki lapkričio atlikusios 7530 prekybos ir paslaugų patikrinimų dėl kainų nurodymo litais ir eurais, nustatė 541 pažeidimą. skaityti »

Gitanas Nausėda: pramonės augimas kitąmet gali sulėtėti iki 2 proc.

Kai kurie ekonomistai perspėja, kad Lietuvos ūkio augimas kitais metais gali sulėtėti iki 2 proc. skaityti »

Robertas Dargis: 2015-ieji Lietuvos verslui bus naujų rinkų atradimų metai

2015 metai Lietuvos verslui bus naujų rinkų atradimų metai, teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas. skaityti »

Prezidentė su vaikais įžiebs eglę ir pradės „Knygų Kalėdų“ skaitymus

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lapkričio 28 d., 16.00 val. Baltojoje salėje kartu su vaikais įžiebs pirmąją Kalėdų eglę ir pakvies šalies miestus bei miestelius prisijungti prie akcijos „Knygų Kalėdos“. skaityti »

Trečdalis būstą paskolos lėšomis pirkusių žmonių jame gyventi ketina visą gyvenimą

Būstą paskolos lėšomis perkantys gyventojai dažniausiai jame ketina gyventi ilgą laiką. SEB banko klientų, turinčių būsto paskolas, apklausa parodė, kad trečdalis (32 proc.) jų gyventi įsigytame būste planuoja visą gyvenimą ir nekilnojamąjį turtą norėtų perduoti vaikams. skaityti »

„Krasta Auto“ siūlo išbandyti BMW sprinterį motociklininkams „BMW F 800 R“

Vokietijos automobilių gamintojo BMW motociklų padalinys „BMW Motorrad“ pristatė naujausią sportiškų kelioninių motociklų šeimos narį „BMW F 800 R“. skaityti »

Per mėnesį Euro parodoje apsilankė daugiau nei 20 000 lankytojų

Nuo Euro parodos atidarymo praėjus mėnesiui, lankytojų skaičius perkopė 20 000. skaityti »